رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

واردات بنزین

معاون وزیر نفت؛ عباس کاظمی با اشاره به ظرفیت تولید بنزین در ایران گفت: برای امسال علاوه بر بهره برداری فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون لیتر در روز افزایش یابد که در این صورت واردات این فرآورده نفتی متوقف خواهد شد.

معاون وزیر نفت؛ عباس کاظمی با اشاره به ظرفیت تولید بنزین در ایران گفت: برای امسال علاوه بر بهره برداری فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون لیتر در روز افزایش یابد که در این صورت واردات بنزین این فرآورده نفتی متوقف خواهد شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری مهر، همزمان با آغاز شمارش معکوس بهره برداری از فاز اول پالایشگاه پارس جنوبی، اولین محموله نفتای تولیدی بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی ایران به یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس (امارات متحده عربی) صادر شد.

بر این اساس نخستین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حجم ۲۸۰ هزار بشکه توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران صادر شده و دومین محموله نفتای این پالایشگاه میعانات گازی هم در حال بارگیری برای صادرات است.

برای امسال علاوه بر بهره برداری فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون لیتر در روز افزایش یابد که در این صورت واردات بنزین این فرآورده نفتی متوقف خواهد شد.

علاوه بر این بر اساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش نفتی، دو طرح جدید بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس و لاوان هم امسال باید در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت اخیرا با بیان اینکه از این رو سال ۹۶ عملا واردات بنزین کشور متوقف خواهد شد، گفته است: آمار مصرف هم نشان می‌دهد که با وجود رشد حدود ۳.۹ درصدی متوسط مصرف بنزین در طول هفت ماهه نخست امسال،   رشد مصرف تا پایان سال به کمتر از دو درصد کاهش یابد.

واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس اخیرا به بهره‌برداری رسید از ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفتا، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر گازوئیل، یک میلیون لیتر نفت سفید و ۳۰۰ تن گاز مایع برخوردار است.

با بهره‌برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۵ میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان ۹۵) و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود. تولید روزانه ۴ میلیون لیتر گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند. ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه حدود ۱۱ میلیون بشکه است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی