رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

منابع آب
مديركل مديريت بحران و پدافند غيرعامل منابع آب ايران؛

منابع آب كشور در شرايط خاص و حساسی قرار دارند

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران؛ سیف اله آقابیگی، با اشاره به حساسیت و اهمیت منابع آبی گفت: شرایط آب کشور شرایط خاص و حساسی است و باتوجه به کاهش محسوس بارندگی‌ها و نزولات جوی و تغییر شرایط اقلیمی و همچنین افزایش مصرف منابع آب، نیاز است مدیریت بحران بصورت جدی در این عرصه اعمال شود.

به‌گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “سیف اله آقابیگی” طی بازدید از سد قشلاق سنندج و جلسه با مدیران و اعضای کمیته مدیریت بحران شرکت ضمن اشاره به اقدامات مطلوب صورت گرفته در این راستا و تقدیر از آن گفت ظرفیت مدیریتی- اجرایی و فنی-مهندسی در شرکت آب منطقه ای کردستان از سطح بالایی برخوردار بوده و طی این بازدید و نشست دیدگاه من به کردستان بسیار عوض شده است.

وی اظهار داشت: علاوه بر شرایط اقلیمی، کمبود منابع مالی و اعتباری هم مانند سایر بخش‌ها متوجه بخش آب کشور شده و شرایط را حادتر نموده و چنین شرایطی در بخش آب تا به حال نداشته‌ایم لذا علاوه بر همدلی و همفکری، مدیران بخش آب بایستی بصورت جدی و مستمر پیش بینی و پیشگیری و مدیریت در عرصه بحران را در نظر داشته باشند

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این نشست همچنین گفت در بخش نظام نامه سیلاب در کردستان اقدامات خوبی صورت گرفته و شایسته تقدیر است و باید اطلاع رسانی سریع به‌منظور انجام هماهنگی لازم فراسازمانی به دستگاه‌های مرتبط در مدیریت بحران صورت بگیرد تا مخاطرات سیلاب کمتر شود.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه متاسفانه در بخش وقوع سیل در آسیا رتبه چهارم و در دنیا در جایگاه دهم هستیم گفت می‌طلبد سامانه‌های هشدار سیلاب در کشور نصب و اطلاع رسانی گسترده و لازم صورت گیرد تا خطرات و پیامدهای آن به حداقل ممکن رسد لذا در این راستا نظام نامه جامع سیلاب تدوین شده تا خسارت کمتری متوجه کشور گردد.

آقابیگی همچنین گفت: با توجه به حساسیت و اهمیت منابع آبی، لازم است در کلیه طرح‌های دردست بهره برداری و در دست اجرا الزامات پدافندغیرعامل لحاظ شود.

وی همچنین خواستار تشویق و جذب سرمایه گذاری بخش خصوص در طرح‌های سدسازی، آبرسانی به شهرها و شبکه‌های پایاب سدها شد.

در ابتدای این جلسه “اقبال شانظری” مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان ضمن اشاره و تشریح اقدامات صورت گرفته در جریان بحران پیش آمده و کمبود منابع آبی در سال گذشته برای شهر سنندج، بر اهمیت مدیریت بحران بویژه در بخش آب تأکید کرد و گفت کاهش بارندگی و شرایط اقلیمی اهمیت مدیریت در این عرصه را مضاعف می‌کند.

مدیریت بحران منابع آب

شانظری گفت در بحث مدیریت بحران منابع آبی با توجه به برنامه ریزی‌ها صورت گرفته بنا براین بوده که منابع آب جایگزین یا مطمئن و پایدار برای شهرهای استان تأمین نماییم تا درمواقع بحران، این عرصه با چالش کمتری مواجه شود.

رئیس گروه مدیریت بحران شرکت نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد این بخش در سال گذشته به موضوع واژگونی تانکرها در حاشیه منابع آب استان بویژه سد قشلاق اشاره کرد و گفت بعد از بحران MTBE در سال ۸۱ تاکنون بالغ بر ۷۰ مورد تانکر در این مسیر واژگون شده و لازم است برای این موضوع چاره ای اندیشیده شود.

مؤمن پور همچنین به اقدامات صورت گرفته جهت تأمین پایدار آب شرب شهرهای استان اشاره نمود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت نیز گفت در بحث مدیریت بحران، در قالب شورای حفاظت منابع آب به ریاست استاندار، سه کارگروه سیاسی- امنیتی، فنی- اجرایی و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی تشکیل گردیده و اقدامات خوبی در این عرصه صورت گرفته است.

آرش آریانژاد همچنین درخواست نمود اعتبارات طرح احیاء و تعادل بخشی بصورت مستمر تخصیص یافته تا فعالیت در این عرصه با توقف همراه نشود.

وی گفت در این راستا در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تاکنون ۱۲۰۰ مورد از متخلفین و متصرفین حریم و بستر رودخانه‌ها شناسایی و ۱۹۳ هکتار از اراضی مذکور بمنظور کاهش مخاطرات سیلاب و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال و دولت آزادسازی شده است.

تشریح اقدام‌های صورت گرفته در بحث نظام نامه سیلاب، وضعیت افت آبخوان در دشت‌های شرقی استان، درخواست تأمین اعتیار طرح‌های آبرسانی و شبکه‌های پایاب سدهای استان و اهمیت اطلاع سانی در این عرصه از جمله سایر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی