رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

لحظه به لحظه با سومین روز حادثه پلاسکو

فاجعه پلاسکو در حالی وارد سومین روز خود شد که عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد و سرعت بیشتری هم گرفته است. تاکنون پیکر تعدادی از شهدا از زیر آوار بیرون کشیده شده است اما آتش سر ناسازگاری دارد و هم چنان زبانه می کشد.

فاجعه پلاسکو در حالی وارد سومین روز خود شد که عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد و سرعت بیشتری هم گرفته است. تاکنون پیکر تعدادی از شهدا از زیر آوار بیرون کشیده شده است اما آتش سر ناسازگاری دارد و هم چنان زبانه می کشد.


۰۸:۱۲ فاضلی رئیس اتاق اصناف: تا ظهر امروز خسارت‌ها برآورد می‌شود و اکنون در حال ارزیابی هستیم. ۴۰۰ بنگاه پیراهن دوز در پلاسکو فعال بودند.

۰۸:۱۰ دریافت علائم از ۴ دستگاه زنده‌‌یاب هلال احمر از ضلع غربی و موتورخانه ساختمان پلاسکو، قوت گرفتن یافتن انسان زنده با توجه به دریافت پیام‌های صوتی به صورت ضربه.

۰۸:۰۷ وزیر رفاه: به کارگران بیکار شده پلاسکو که بیمه تأمین اجتماعی دارند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

۰۸:۰۰ همچنان دود زیادی از آوار پلاسکو متصاعد می‌شود. گفته می‌شود امدادگران به آتش نهفته رسیدند و در تلاش برای خاموش کردن آن هستند.

۰۷:۵۸ دلجویی رئیس‌جمهور از آتش‌نشانان. اشک‌های آتش‌نشانان در هنگام بازدید رئیس‌جمهور از عملیات امداد و نجات در آوارهای پلاسکو.

۰۷:۵۶ رئیس‌جمهور: بسیار متأسف هستم از حادثه‌ای که پیش آمد. هم برای جان و هم اموال مردم. این حادثه درس و هشداری برای همه مسئولان در زمینه امن‌سازی زندگی مردم که جزو حقوق شهروندی است، بود و در این زمینه باید برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری صورت گیرد.

این حادثه بسیار تلخی بود و در این حادثه همه مسئولان هماهنگی خوبی داشتند.امدادگران، تیم پزشکی، و تیم‌های انتظام امور؛ در واقع در این زمینه همکاری و هماهنگی بسیار خوب و ستودنی از آغاز بوده و ادامه دارد.

تأسف و نگرانی برای آنهایی است که زیر آوار بودند و آنهایی که جان عزیز خود را از دست دادند اما در دل مردم جاودانه می‌مانند چرا که برای نجات مردم رفتند و در میان آتش‌ و دود و آهن گرفتار شدند. ما در برابر این حماسه‌آفرینان باید سرتعظیم فرود آوریم.

۰۷:۵۵ رییس جمهوری دقایقی پیش با حضور در خیابان جمهوری از ساختمان مخروبه پلاسکو بازدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین، حسن روحانی، دقایقی پیش با حضور در چهارراه استانبول تهران از ساختمان مخروبه تجاری پلاسکو بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند امداد و نجات و همچنین آواربرداری از ساختمان های آسیب دیده قرار گرفت.

در جریان این بازدید رحمانی فضلی، نهاوندیان، قاضی زاده هاشمی، قالیباف، ربیعی و سردار ساجدی‌نیا ، رییس جمهو را همراهی کردند.

۰۶:۵۰ همچنان از آوارهای پلاسکو دود بر می‌خیزد. به رغم بارش باران، این دودها فروکش نکرده است.

۰۶:۴۷ آواربرداری همچنان ادامه دارد. در پی حادثه دلخراش آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، امروز در کشور از سوی هیأت دولت، عزای عمومی اعلام شده است. تاکنون پیکر دو تن از آتش‌نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

۰۴:۴۵ لودرهای حاضر در محل نخاله و ضایعات حاصل از فروریختن پلاسکو را بار کامیون می‌کنند.

۰۴:۰۸ زمزمه‌های امید برای زنده ماندن برخی از محبوس‌شدگان پلاسکو

لحظاتی پیش دستگاه‌های مکانیکی برای آواربرداری کار خود را متوقف کردند تا گروههای امدادی با استفاده از گوشی‌های زنده‌یاب نسبت به پیدا کردن احتمالی افراد زنده در زیر آوار اقدام کنند.

براساس گزارش خبرنگار ایسنا که در صحنه حادثه حضور دارد، در پارکینگ ساختمان پاساژ کویتی‌ها پیش از این تونلی زده شده بود که گفته می‌شود اکنون از آن صدایی به گوش رسیده است که این امر احتمال زنده ماندن فرد یا افرادی در زیر آوار را قوت بخشیده است.

۰۴:۰۶ سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری هم‌اکنون بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.

۰۲:۴۴ استقرار ۴ اکیپ نقشه برداری جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو

چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری با در اختیار داشتن تجهیزات لازم جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف این ساختمان مخروبه مستقر شده‌اند.

در پی وقوع حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکوی تهران، اکیپ‌های مختلفی از مهندسان نقشه‌برداری جهت محاسبه میزان لرزش و نشست این ساختمان در نقاط مختلفی از محل حادثه مستقر شده‌اند. مهندسان نقشه‌برداری توسط دوربین‌های خود، نوسانات سازه‌های مجاور ساختمان تخریب‌شده پلاسکو را لحظه به لحظه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

۰۲:۱۲ یک آتش نشان دیگر برای مهار آتش در پارکینگ داوطلب شد/ این آتش نشان برای خاموش کردن آتش از پنجره وارد محوطه حریق شده است.

۱:۵۲ بار دیگر با برداشتن آوار شعله‌ها بلند شد و آتش نشانان در حال مهار آتش ساختمان مجاوری پلاسکو هستند. نم نم باران در منطقه آغاز شده است. بارش باران ممکن است که در عملیات آوار برداری اختلال ایجاد کند.

۰۱:۴۸ استفاده از نردبان برای رسیدن به آتش گسترده در پارکینگ و مهار آن/ افزایش دود سیاه و غلیظ در پی آتش سوزی مجدد.

۰۱:۳۵ شعله مجدد آتش در ساختمان پلاسکو/ گویا این آتش مهار شدنی نیست.

۰۱:۲۸ برخی منابع حاضر در صحنه حادثه اعلام کرده‌اند که مسئولان سازمان امداد و نجات مجددا از وسایل زنده یاب استفاده کرده‌اند.

۰۱:۱۸ کشف دو پیکر جدید/ شمار قربانیان پلاسکو ۵ تن شد

طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با تایید پیداشدن پیکر دوم در زیر آوار ساختمان پلاسکو به ایسنا گفت: ۲ نفر دیگر نیز پیدا شدند که مجموعا ۴ پیکر در زیر آوار ساختمان پلاسکو پیدا شده است.

تاکنون چهار پیکر از زیر آوار پلاسکو کشف و خارج شده که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان درگذشت، می‌توان گفت که شمار قربانیان پلاسکو تا این لحظه ۵ تن است.

گزارش ایسنا از  ادامه روند آواربرداری و پیشرفت آتش‌نشانان در این باره حکایت دارد.

۰۰:۳۱ براساس مشاهدات خبرنگار ایسنا از شرایط خیابان‌های منتهی به برزخ پلاسکو ، جمعی از مردم در خیابان فردوسی توقف کرده و در حال تماشای عبور و مرور وسایل امدادی به محوطه پلاسکو هستند. ماموران سر خیابان نوفل‌لوشاتو منتهی به خیابان فردوسی را حصارکشی کرده‌اند و سربازان مانع تردد افراد می‌شوند. دود ساختمان سوخته پلاسکو همچنان از میدان فردوسی قابل دیدن است.

۰۰:۰۷ پیداشدن یک جسد از زیر آوار پلاسکو: بنابر آخرین اخبار اعلامی از سوی سخنگوی سازمان آتش نشانی، در دقایق آخرین روز جمعه پیکر بی جان یک نفر از آتش نشانان محبوس در ساختمان پلاسکو از زیر آوار بیرون آورده شد که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان به شهادت رسید، شمار قربانیان این حادثه تا این لحظه دو نفر اعلام شده است.

به روز می شود…

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی