رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

دمیدن جانی تازه به کالبد بی رمق صنایع کوچک و متوسط قزوین

اجرای طرح رونق تولید در فضای پسابرجام از سوی دولت تدبیر و امید موجب شده تا صنایع کوچک و متوسط قزوین جانی تازه به خود گرفته و مهیای تولید و اشتغالزایی بیشتر شوند.

اجرای طرح رونق تولید در فضای پسابرجام از سوی دولت تدبیر و امید موجب شده تا صنایع کوچک و متوسط قزوین جانی تازه به خود گرفته و مهیای تولید و اشتغالزایی بیشتر شوند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از  ایرنا، قزوین با برخورداری از نخستین شهر صنعتی ایران به نام البرز و در کنار آن با داشتن ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی فعال و وجود سه هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ یکی از قطب های مهم صنعت و به عبارتی پنجمین استان بزرگ صنعتی کشور به حساب می آید.

به گفته مسئولان استانی، صنایع کوچک و متوسط ۹۰ درصد صنعت استان قزوین را تشکیل می دهند که براساس تعاریف وزارت صنعت، معدن و تجارت آندسته از صنایعی که کمتر از ۵۰ نفر نیروی شاغل هستند کوچک و صنایعی که بین ۵۰ تا ۱۵۰ نیروی کار داشته باشند را نیز صنایع متوسط می خوانند.

کمبود سرمایه در گردش و ثابت همواره یکی از مشکلات مهم و اساسی صنعتگران متوسط و کوچک بوده است، مشکلی که بسیاری از این دسته از صنعتگران را تا پیش از اجرای طرح رونق وادار کرده بود که فعالیت خود را یا تعطیل کرده و یا با حداقل ظرفیت به فعالیت مشغول باشند.

تحریم ها و تشدید آنها نیز در سال های قبل، بر حجم این مشکل افزوده و باعث شده بود تا علاوه بر صنایع بزرگ، رمق چندانی برای فعالیت بسیاری از واحدهای متوسط و کوچک کشور نیز وجود نداشته باشد.

اما در رهگذر توافق برجام و لغو تحریم ها و همزمان با آن اجرای طرح رونق تولید به عنوان دو اقدام مهم و کلیدی در راستای حل مشکلات بخش های تولیدی کشور، صنایع کوچک و متوسط کشور از جمله استان قزوین در حال احیا و خروج تدریجی از رکود و فعالیت حداقلی هستند.

یکی از بخش های مهم در اجرای طرح رونق تولید پرداخت تسهیلات بانکی از طریق سامانه بهین یاب به طرح های راکد، نیمه راکد و واحدهای نیمه تمام و نیازمند سرمایه در گردش و ثابت بوده است که توانسته مشکل نیاز به نقدینگی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را تا حد زیادی مرتفع سازد.

۵۴۲ واحد کوچک و متوسط در استان قزوین تسهیلات رونق دریافت کردند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین و دبیرکارگروه تسهیلات رونق تولید استان گفت: با اجرای طرح رونق تولید ۵۴۲ واحد صنعتی و کشاورزی کوچک و متوسط قزوین از محل ثبت نام در سامانه بهین یاب موفق به دریافت تسهیلات مورد نیاز شده اند.

علی پرزحمت افزود: این واحدها به طور مجموع سه هزار و ۸۰۲ میلیارد ریال تسهیلات بانکی دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: علاوه بر اعطای تسهیلات بهین یاب، ۲۷۵ مورد از واحدهای تولیدی استان قزوین نیز در راستای اجرای طرح رونق به شکل مستقیم به میزان یک هزار و ۷۸۵ میلیارد ریال از بانک های عامل تسهیلات دریافت کرده اند که بیش از نیمی از آنها را واحدهای متوسط و کوچک تشکیل می دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین خاطرنشان ساخت: از محل ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری به بانک ها برای کمک به واحدهای تولیدی استان قزوین از طریق اعطای تسهیلات نیز ۷۸ واحد موفق به دریافت سه هزار و ۸۳۸ میلیارد ریال تسهیلات شده اند که نزدیک به نیمی از این واحدها را نیز صنایع کوچک و متوسط تشکیل داده اند.
پر زحمت یادآور شد: در مجموع امسال ۹ هزار و ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی طرح رونق تولید به واحدهای تولیدی استان اعطا شده است که به لحاظ تعداد بیش از ۸۰ درصد و به لحاظ مبلغ نیز حدود ۶۰ درصد وام های ارائه شده به صنایع کوچک و متوسط ارایه داده شده است.

پرزحمت اضافه کرد: در سال جاری ۲ هزار و ۱۶۰ واحد و طرح صنعتی و کشاورزی در استان قزوین با مراجعه به سامانه بهین یاب متقاضی دریافت تسهیلات رونق تولید شدند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: قزوین در بخش تعداد پرداخت های تسهیلات رونق تولید از محل سامانه بهین یاب رتبه پنجم و به لحاظ رقم پرداخت نیز رتبه ششم کشور را به خود اختصاص داده است.

 بهره مندی ۸۲ واحد و طرح تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین از تسهیلات رونق

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین نیز گفت: در راستای اجرای طرح رونق تولید، پرداخت تسهیلات بانکی به ۴۷۳ واحد و طرح در شهرک ها و نواحی صنعتی این استان مصوب شده است.

حمیدرضا خانپور اضافه کرد: از این تعداد ۳۶۴ مورد واحد صنعتی و ۱۰۹ مورد نیز طرح صنعتی است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۸۲ واحد و طرح تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان به میزان ۹۷۹ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند.

وی افزود: تاکنون ۶۸ واحد تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین از تسهیلات رونق بهره مند شده اند.

این مسئول اضافه کرد: این واحدها به طور مجموع موفق به دریافت ۸۴۳ میلیارد ریال تسهیلات رونق از بانک های استان شده اند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: تاکنون ۱۴ طرح صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان نیز به میزان ۱۳۶ میلیارد ریال از تسهیلات رونق تولید بهره مند شده اند.

دو صنعتگر قزوینی نیز که واحد آنها پس از دریافت تسهیلات رونق احیا شده است نیز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از وضعیت فعالیت خود پس از این اتفاق سخن گفتند.

کارخانه ای که با اجرای طرح رونق، از رکود خارج و به صادرات نیز می پردازد/ جذب ۴۶ نیروی کار جدید

رسول قمرزاد، رئیس هیات مدیره واحد چاشت پسند تولید کننده محصولات لبنی مستقر در شهرک صنعتی کاسپین گفت: اجرای طرح رونق تولید را باید یکی از کارهای ارزشمند دولت بدانیم که با هدف کمک به صنعت در حال اجرا و پیگیری است.

وی با اشاره به ثبت نام در سامانه بهین یاب و تقاضای دریافت تسهیلات رونق، اظهارکرد: واحد تولیدی ما در سال جاری از طریق بانک سپه موفق به دریافت ۲۰ میلیارد ریال وام سرمایه در گردش شده است.

رئیس هیات مدیره واحد تولیدی چاشت پسند افزود: کمبود سرمایه در گردش یکی از مشکلات و دغدغه های اساسی ما به شمار می رفت که این معضل با پرداخت تسهیلات طرح رونق مرتفع شد.

قمرزاد اضافه کرد: با دریافت این تسهیلات، واحد خود را که نزدیک به یک و نیم سال در حالت تقریبا تعطیلی بسر می برد فعال کردیم و به یاری خداوند امروز علاوه بر تامین لبنیات بخشی از نیازهای هموطنان، در زمینه صادرات نیز فعال شده ایم.

وی با بیان اینکه پس از فعال شدن واحد خود و به روز رسانی ماشین آلات، تاکنون در صادرات کره گیاهی به عراق و روغن مخصوص شیرینی و شکلات به لیبی موفق بوده ایم.

این فعال بخش صنایع غذایی گفت: در حال رایزنی با بازرگانان برای صادرات محصولات خود به عمان و بحرین نیز هستیم.

قمرزاد با بیان اینکه پیش از دریافت تسهیلات رونق تولید در فهرست بیمه ای خود دارای ۲۳ نیروی شاغل بودیم که این رقم هم اکنون به ۴۸ نفر افزایش یافته و دفتر بازرگانی شرکت خود نیز که قبل از این با هشت نیرو به فعالیت می پرداخت اکنون ۲۱ نفر نیروی جدید جذب کرده ایم.

 اجرای طرح رونق، مشکل کمبود نقدینگی صنایع را برطرف می کند

مدیرعامل واحد ایرانیان خوشنام (فابل) تولیدکننده انواع لوازم خانگی مستقر در شهرک صنعتی کاسپین نیز گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، این واحد تولیدی به سرمایه در گردش نیازمند و برای تامین این نیاز از طریق ثبت نام در سامانه بهین یاب اقدام کردیم.

نادر طریقت، با بیان اینکه تاکنون موفق به دریافت ۹ میلیارد ریال تسهیلات رونق شده ایم، اظهارکرد: در نوبت دریافت ۱۵ میلیارد دیگر نیز هستیم.

این صنعتگر استان قزوین افزود: با دریافت تسهیلات یاد شده به فعالیت های خود سامان بخشیده و بخشی از مشکلات مان را حل کرده ایم.

طریقت اضافه کرد: با دریافت تسهیلات رونق علاوه بر اشتغال زایی برای ۶ نفر، میزان تولیدات خود را نیز افزایش داده ایم و در حال برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های خود هستیم.

این فعال بخش صنعت از طرح رونق به عنوان فعالیتی قابل تقدیر از سوی دولت یاد کرد و با بیان اینکه این طرح باید مستمر باشد و با تنوع خدمات بیشتری به صنعتگران ارائه شود، گفت: طرح رونق تا حد زیادی مشکل کمبود نقدینگی صنایع را برطرف و سرمایه در گردش و ثابت مورد نیاز آنها را تامین می کند.

طریقت، با قدردانی از حمایت های دولت تدبیر و امید از فعالان بخش صنعت، گفت: در کنار اعطای تسهیلات رونق در راستای حمایت از تولید داخلی، انتظار داریم تا با قاچاق کالا به شکل جدی تری مبارزه شود.

استان قزوین دارای ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی و سه هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ، پنجمین استان بزرگ صنعتی کشور محسوب می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی