رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

امضای تفاهم‌نامه ۳ میلیارد دلاری ایران و چین

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای بزرگترین قرارداد ایران و چین در صنعت پالایش نفت به ارزش ۳ میلیارد دلار در بهمن ماه امسال گفت: هفته گذشته به طور رسمی، فاینانس طرح تثبیت و بهبود کیفیت پالایشگاه نفت آبادان بدست چین بازگشایی شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای بزرگترین قرارداد ایران و چین در صنعت پالایش نفت به ارزش ۳ میلیارد دلار در بهمن ماه امسال گفت: هفته گذشته به طور رسمی، فاینانس طرح تثبیت و بهبود کیفیت پالایشگاه نفت آبادان بدست چین بازگشایی شد.

به گزارش صنعت و  معدن ویکی پی جی به نقل از  ایسنا، عباس کاظمی شامگاه سه شنبه در آئین بهره برداری از نخستین موزه از طرح موزه های صنعت نفت کشور با عنوان ‘موزه بنزین خانه آبادان ‘ با تشریح قدمت سیاسی و اجتماعی این شهرستان در وقایع تاریخی کشور، گفت: پالایشگاه آبادان سال ۱۲۸۹ راه اندازی شد، آن زمان فقط ژاپن یک پالایشگاه داشت و اگر نیمکره شرقی و غربی را درنظر بگیریم در نیمکره شرقی جهان، تنها ایران و ژاپن پالایشگاه داشتند که پالایشگاه آبادان با ساخت واحد ۸۵ در سال ۱۳۵۴ به بزرگترین پالایشگاه دنیا تبدیل شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: سال ۱۳۵۴ از سوی پالایشگاه نفت آبادان ۶۶۰ هزار بشکه تصفیه نفت خام پالایش شده و آبادان تنها مکانی است که ۶ جنگ جهانی و منطقه‌ای از جمله جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، حمله عراق به ایران، حمله عراق به کویت،حمله اول آمریکا به عراق و حمله دوم آمریکا به عراق را شاهد بوده است.

کاظمی افزود: در تمامی مراحل کشور آبادان نقش اول را داشت و این شهر با وجود اینکه ضعیف‌‌ترین نقطه مرزی کشور بود، به دلیل پایبندی مردم سقوط نکرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره نتایج برجام، گفت: در یک معامله نمی‌شود که ۱۰۰ درصد منافع تامین شود، در زمان تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی برخی اجناس را چهار برابر قیمت از کشور چین با کیفیت پایین خریداری می‌کردیم و این عملکرد پولشویی مطلق بود اما اجازه ندادیم که شبکه برق قطع شده یا پمپ بنزینی بدون سوخت بماند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه بهمن ماه امسال، هیاتی متشکل از معاون وزیر نفت و انرژی چین به ایران سفر خواهد کرد، تصریح کرد: بر این اساس، قرارداد اجرای طرح تثبیت و بهبود کیفیت پالایشگاه نفت آبادان با حضور مقامات ایران و چین امضا خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ پالایشگاهی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور تا پیش از پایان امسال، اظهار داشت: ارزش فاینانس این طرح پالایشگاهی، حدود سه میلیارد دلار برآورد می‌شود.

هدف از طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان، تثبیت ظرفیت پالایشی این پالایشگاه ۱۰۰ ساله، تولید محصولات بر اساس استاندارد یورو ۵ اتحادیه اروپا، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، افزایش تولید گازوئیل و بنزین با بهبود تکنولوژی تولید، همچنین کاهش تولید نفت‌کوره و جمع‌آوری مخازن و تاسیسات فرسوده اجرا خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی