رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

سه اصل جذب پول در معادن
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی؛

سه اصل جذب پول در معادن

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: برنامه ثبات اقتصادی باید مبتنی بر سه اصل «سیاست تثبیت و انضباط پولی و مالی، سیاست های تثبیت و شفافیت قانون و تسریع روند خصوصی سازی و فعال کردن سرمایه گذاری دولت در پروژه های زیرساختی» باشد.

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: برنامه ثبات اقتصادی باید مبتنی بر سه اصل «سیاست تثبیت و انضباط پولی و مالی، سیاست های تثبیت و شفافیت قانون و تسریع روند خصوصی سازی و فعال کردن سرمایه گذاری دولت در پروژه های زیرساختی» باشد.

به گزارش صنعت و  معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، در متن این گفت و گو می خوانیم: پیش بینی جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش معدن در طول برنامه ششم توسعه در حالی است که تدوین یک برنامه استراتژیک در این حوزه لازمه تحقق این امر است. فعالان معدنی معتقدند برای رسیدن به رقم پیش بینی شده دولت باید ثبات اقتصادی واقعی را اجرایی کند و تا زمانی که در این زمینه گامی برداشته نشود، کمتر شاهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی به خصوص در بخش معدن خواهیم بود.

در این خصوص رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز معتقد است برنامه ثبات اقتصادی باید مبتنی بر سه اصل «سیاست تثبیت و انضباط پولی و مالی، سیاست های تثبیت و شفافیت قانون و تسریع روند خصوصی سازی و فعال کردن سرمایه گذاری دولت در پروژه های زیرساختی» باشد.

اصولی که اجرایی شدن آن می تواند به جذب سرمایه گذاری در کشور کمک بسیاری کند و تا زمانی که در این خصوص گامی برداشته نشود، نمی توان شاهد رشد سرمایه گذاری در بخش معدن بود. ترغیب سرمایه گذاران برای ورود به بازار فولاد کشور یکی از مواردی است که در ۶ دوره برگزاری همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران از سوی مسوولان مرتبط با این صنعت بررسی می شود و راهکارهایی برای تحقق هدف گذاری صورت گرفته پیشنهاد می شود، در این خصوص نیز از شرکت های بزرگ برای شرکت در این همایش دعوت می شود تا زمینه برای ورود این سرمایه گذاران به کشور فراهم شود.

اما هفتمین دوره این همایش در سال جاری علاوه بر بررسی وضعیت تولید این محصول استراتژیک سه اصل رقابت پذیری براساس قیمت تمام شده، الزامات صادرات و بازارهای منطقه برای محصولات داخلی، پیش بینی قیمت محصولات فولادی و مواد اولیه در سال ۱۳۹۶ نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. درخصوص آخرین وضعیت این محصول استراتژیک گفت وگویی داشتیم با بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران که در ادامه می خوانید:

**با اجرای برجام شرکت های بزرگی برای ورود به بازارهای ایران ابراز تمایل کرده اند، به نظر شما با توجه به استراتژی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی، ترغیب خارجی ها باید به چه نحوی صورت گیرد؟

با بررسی ضریب همبستگی رشد تولید ناخالص داخلی، تجارت و سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶، اهمیت تسهیل جذب سرمایه به خصوص سرمایه گذاری خارجی آشکار و رابطه مثبت و معناداری بین سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر تجارت و تاثیرپذیری بالای آن بر GDP نمایان می شود.

این در حالی است که ایران در بین کشورهای منتخب در حال توسعه مانند برزیل، شیلی و ترکیه با جذب حدود ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵، پایین ترین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را دارا است. در این بین کشوری نظیر ترکیه در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی، قانونی در حمایت از سرمایه گذاری خارجی را تصویب کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی