رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

تخصیص ۵۰ درصد تسهیلات رونق به واحدهای شهرک‌های صنعتی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی:

تخصیص ۵۰ درصد تسهیلات رونق به واحدهای شهرک‌های صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت : ۵۰ درصد تسهیلات رونق در استان مرکزی به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی تخصیص یافت. به گزارش صنعت و  معدن ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، مصطفی آمره روز گذشته در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار […]

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت : ۵۰ درصد تسهیلات رونق در استان مرکزی به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی تخصیص یافت.

به گزارش صنعت و  معدن ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، مصطفی آمره روز گذشته در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار داشت: مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از استوانه‌های انقلاب اسلامی بود و حق زیادی بر گردن انقلاب و مردم دارد و به همین دلیل مردم به نحو احسن در مراسم سوگواری این عالم فرهیخته حضور یافتند و یاد آن مرحوم را گرامی داشتند.

وی افزود: آیت‌الله هاشمی در حوزه سیاست در دهه اخیر یک شاخصه محسوب می‌شد و در گذر زمان متوقف نشد و دارای شخصیتی ارزنده بود، رحلت این عالم فرهیخته را تسلیت عرض می‌کنم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی با اشاره به عملکرد شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: عملکرد شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی به دو بخش سخت‌افزاری در حوزه زیرساختی و نرم‌افزاری و در حوزه حمایت از صنایع کوچک و متوسط تفکیک می‌شود.

آمره ادامه داد: برنامه‌ها و اقدامات ما از سال گذشته آغاز شده است، در حوزه زیرساخت باتوجه به اولویت‌ها و منابع مالی که در اختیار داشته‌ایم اولویت‌بندی کرده‌ایم و به انجام آنها پرداختیم.

وی عنوان کرد: سال گذشته در حوزه تکمیل زیرساخت‌ها تعداد ۴۶ مناقصه عمومی به مبلغ ۴۸۹ میلیارد ریال و تعداد ۷۵ مورد قرارداد استعلامی عقد شد، همچنین امسال هم قراردادهایی به مبلغ ۱۶ میلیارد ریال به‌صورت مناقصه و ۲۵ مورد استعلامی به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال در حوزه تکمیل زیرساخت‌ها تنظیم شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سپری شده امسال در مجموع قراردادهایی به مبلغ ۶۱۴ میلیارد ریال در حوزه تکمیل زیرساخت عقد شده است، برنامه‌های ما به‌گونه‌ای تنظیم شده تا بتوانیم از منابع دردسترس بیشترین بهره‌بری را داشته باشیم و اولویت این برنامه‌ها برطرف‌سازی نواقص زیرساختی شرکت‌های مستقر در شهرک صنعتی بود.

آمره بیان کرد: سال گذشته از مجموع قراردادهای عقد شده بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال پرداخت شد و امسال هم در ۹ ماهه سپری شده ۳۰۹ میلیارد ریال پرداخت در حوزه زیرساخت داشته‌ایم، از شهریورماه سال گذشته تا آذرماه امسال در مجموع ۶۰۰ میلیارد ریال در حوزه زیرساخت پرداخت انجام شده است.

وی افزود: تامین آب شهرک‌ها از دیگر اقدامات دارای اولویت ما بود زیرا تامین آب از مایحتاج الزامی صنایع محسوب می‌شود و در راستای برطرف‌سازی این معضل توانستیم از محل سد کوچری به میزان ۱۰۰ لیتر برثانیه آب برای استان مرکزی تهیه کنیم و مشکل کمبود آبی که به مرحله حاد رسیده بود را برطرف کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ادامه داد: ایجاد و تکمیل تصفیه‌خانه‌های شهرک‌های صنعتی از اقدامات دارای الویت ما محسوب می‌شود زیرا تصفیه آب در حوزه محیط زیست و جلوگیری از آلودگی منابع آبی زیرزمینی و استفاده مجدد از پساب خروجی واحدهای صنعتی دارای اهمیت بالایی است.

آمره عنوان کرد: امسال تعداد ۸ تصفیه‌خانه استفاده مجدد از پساب خروجی واحدهای صنعتی طراحی و بلافاصله پس از تامین منابع مالی اقدام به ساخت آنها می‌کنیم و رویه فعالیت این تصفیه‌خانه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده که پسب‌آب خروجی واحدهای صنعتی را مجدد تصفیه و برای فضاهای سبز و برخی از صنایح واحدهای صنعتی قابل استفاده می‌سازد، همچنین با درنظر داشتن کمبود شدید منابع آبی در سطح استان مرکزی این پروژه از الویت‌های مهم ما محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عمده‌ الویت‌های ما در بخش‌های تامین منابع آبی، حوزه زیرساختی، تامین خط انتقال گاز، جدول‌گذاری، آسفالت معابر و غیره قرار دارد، همچنین احداث ساختمان آتش‌نشانی در شهرک صنعتی آستانه و کمیجان از دیگر اقدامات ما بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی بیان کرد: فعال شدن بخش مدیریت بحران و خطر از دیگر اقدامات انجام شده است و این مجموعه با مراجعه به واحدهای پرخطر آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت لزوم نکات مهم را به آنها یادآوری می‌کند.

آمره افزود: اقدامات انجام شده در حوزه سخت‌افزاری با توجه به منابع مالی و میزان نقدینگی به انجام رسیده و بطور قطع اقدامات ما به این مرحله متنهایی نمی‌شود و ادامه دارد و در این راستا درخواست کمک از دستگاه‌های خدمات‌رسان را داریم زیرا این امر از الزامات برنامه‌های چهارم و پنجم بوده و در برنامه بودجه سال ۹۵ هم ذکر شده اما می‌دانیم که این دستگاه‌ها نیز با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

وی ادامه داد: در حوزه نرم‌افزاری معتقدیم این بخش به مراتب نسبت به حوزه سخت افزاری از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا عمده معضلات موجود در مجموعه‌های صنعتی در فعالیت کمتر از ظرفیت و یا ضعف در بازاریابی نهفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی عنوان کرد: تعداد واحدهای صنعتی تعطیل استان مرکزی از میانگین کشوری است، البته دو شهرستان غرق‌آباد و نوبران به دلیل نوع واحدهای مستقر در این مناطق با مشکلاتی مواجه هستند.

آمره خاطرنشان کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اقداملات بسیاری در حوزه احیای مجدد واحدها انجام داده که یکی از این اقدامات توسعه خوشه‌های صنعتی بوده است، بر اساس معیارهای تعریف شده واحدهای صنعتی دارای کمتر از ۵۰ فرد فعال واحد صنعتی کوچک و بیش از این مقدار واحد صنعتی متوسط شناخته می‌شوند.

وی بیان کرد: علی‌رغم مزیت‌هایی که واحدهای صنعتی کوچک و متوسط دارند معضلاتی از جمله ضعف بازاریابی دارند، خوشه‌های صنعتی شاخه‌ای از صنعت است که با اتکا به مزیت‌ها و ظرفیت‌های صنایع کوچک و متوسط اینگونه معضلات را در قالب کاری جمعی برطرف می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی افزود: بر اساس مطالعاتی که در سنوات گذشته انجام شده است استان مرکزی دارای ۸ خوشه صنعتی است که از این تعداد چهار خوشه به تفکیک خوشه سنگ، عایق‌های رطوبتی، صنایع ریلی و محصولات نفتی و پتروشیمی دارای الویت صنعتی هستند.

آمره ادامه داد: خوشه سنگ، عایق‌های رطوبتی و صنایع ریلی در سنوات گذشته فرایند توسعه را سپری و از خوشه‌های خاتمه یافته محسوب می‌شوند و شرکت شهرک‌ها بر اساس برنامه عمل این مجامع از آنها حمایت می‌کند.

وی عنوان کرد: تاکنون مبلغی بالغ بر ۹۲ میلیون تومان صرف اهدافی اعم از آموزش، تورهای صنعتی، شرکت در نمایشگاه‌ها، مطالعه بازار و سایر موارد شده است، همچنین خوشه نفت‌وگاز از ظرفیت‌های خوبی از استان مرکزی محسوب می‌شود که درحال بررسی و برطرف‌سازی معضلات است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی صنایع استان مرکزی بحث بازاریابی است و بیشتر صنایع ما متناسب با نیازمندی‌های داخلی تامین شده و فعالیت در عرصه صادرات پیشرفت چندانی نداشته است، ما باید واحدهای صنعتی را در این زمینه مورد حمایت قرار دهیم زیرا برخی از واحدها ظرفیت صادرات را دارند و در تقابل کالای برخی از واحدها در بازار جهانی مشتری ندارد.

آمره بیان کرد: برگزاری تورهای صنعتی از دیگر اقدامات مورد اهمیت ما محسوب می‌شود و تاکنون ۱۴ تور صنعتی با تعداد ۲۴۳ نفر شرکت کننده تشکیل و در نمایشگاه‌ها شرکت کرده‌اند، مقوله آموزش از دیگر اقدامات انجام شده است که ارتقاع کیفیت محصولات تولیدی واحدهای صنعتی را به دنبال دارد.

وی افزود: آموزش‌های ما به سه بخش مدیریتی، مهارتی و کارآفرینی تفکیک می‌شوند و از ابتدای سال ۱۲۱ دوره برگزار و تعداد ۴ هزار و ۹۰ نفر در این دوره‌های آموزشی شرکت داشته‌اند، اجرای طرح پیمانکاری فردی از دیگر اقدامات انجام شده در سال ۹۵ است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های سطح استان مرکزی کارهای پیمانکاری انجام می‌دهند و این طرح فرصتی بزرگ برای این مجامع محسوب می‌شود تا توان خود را در زمینه انجام اقدامات بزرگتر بکار بگیرند.

آمره عنوان کرد: در شرایط حاکم پس از برجام صادرات واحدهای صنعتی ما روندی افزایشی داشته‌اند و میزان صادرات امسال در ۹ماهه سپری شده حدود ۲۳ میلیون دلار بوده است و به‌طور قطع این عدد افزایش بیشتری دارد و عمده صادرات ما به کشورهای عراق، افغانستان و سایر کشورهای آسیای میانه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات موثر ما در حوزه کاهش هزینه‌های واحدهای صنعتی بیمه مشترک واحدهای صنعتی است و بر اساس تفاهم‌نامه عقد شده با بیمه ایران یک بسته حمایتی برای واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی درنظر گرفته شد تا خدمات بهتری ارائه دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی بیان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان دبیر کمیته طرح رونق تولید در جلسات حضور دارد و حدود ۵۰ درصد از تسهیلات پرداختی به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی اختصاص یافته و تاحدودی معضلات نقدینگی این واحدها برطرف شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی