رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

مسکن مهر
رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام؛

کاهش ۴۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی ایلام

رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام؛ منصور بهادری، به وضعیت مسکن و ساخت و ساز در استان ایلام و تاثیر آن بر دیگر صنایع وابسته اشاره کرد و گفت: صدور پروانه ساختمانی در سال های اخیر (چهار سال گذشته) در استان نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی و به نقل از اخبار تاسیسات ، منصور بهادری رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام با اشاره به وضعیت صنعت ساختمان در استان اظهار کرد: در سال های اخیر صنعت ساختمان در استان با کاهش تقاضا و در نتیجه رکود ساخت و ساز مواجه شده است به طوری که صدور  پروانه ساختمانی در چند سال ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: متغیرهای زیادی در این زمینه دخیل است، اینکه انبوه سازان در بازار رکود زده تمایلی برای سرمایه گذاری ندارند و با توجه به شرایط موجود اگر سرمایه خود را در بانک بگذارند سودآوری بیشتری از ساخت و ساز دارد و این اصلی ترین دلیلی است که پروانه ساختمانی صادر نمی شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام یادآور شد: اگر چه دولت گام های خوبی در خصوص رونق صنعت ساختمان برداشت و با افزایش میزان تسهیلات جهت احیای بافت های فرسوده شرایط خاصی را در نظر گرفت اما با این وجود هیچ کدام از مردم و سرمایه گذاران این استان تمایلی برای حضور در این عرصه ندارند.

بهادری با اشاره به اینکه در حال حاضر صنعت ساختمان سودده نیست و هیچ رونقی در بازار مسکن وجود ندارد، افزود: در شرایط فعلی، مردم نیز ترجیح می دهند که پولشان را به جای وارد کردن به بازار کسب و کار در بانک نگه دارند و خطر نکنند.

وی نیاز مسکن استان را سالانه پنج هزار واحد اعلام کرد و گفت: کسانی که به سازمان نظام مهندسی مراجعه می کنند تنها هدف شان احداث مسکن بعنوان سر پناه است و هیچ نگاه سرمایه گذاری در این حوزه ندارند.

نقش مسکن در اقتصاد پویا؛

رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام یادآور شد: اقتصاد پویا در این خصوص بسیار نقش دارد مقوله اقتصاد همانند یک انسان به عنوان یک موجود زنده تلقی می شود وقتی که یک جا لنگ بزند سایر قسمت ها نیز دچار مشکل می شوند.

بهادری اضافه کرد: در مجموع می توان گفت رونق یک کشور در تمامی بخش ها بستگی به اقتصادی پویا دارد، اقتصاد هم خود به عواملی داخلی و خارجی تکیه دارد.

وی افزود: در حوزه داخل باید سیاست گذاران (مجلس و وزارت راه و شهرسازی) مصوباتی را این خصوص ارائه دهند که بازار صنعت ساختمان از حالت رکود خارج شود.

وی افزود: در حوزه خارجی نیز می توان گفت که تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود و ثبات اقتصادی در کشور حکفرما نباشد نمی توان شاهد رونق اقتصادی در این حوزه بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی