رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

اقتصاد

تعاونی ها عرصه بزرگی برای تولید در زمینه های گوناگون هستند. راه اندازی کسب و کار با سرمایه های اندک که می تواند اشتغال بالایی را در کشور رقم بزند و تحولی در اقتصاد ایجاد کند. مشکل اقتصاد ایران با عبور از خام فروشی و پیوستن به تولید کالاهای غیرنفتی حل می شود.

به گزارش گروه  اقتصاد  ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، گسترش فعالیت های تعاونی از جمله راهکارهایی است که می تواند با سرمایه اندک اشتغال بالایی را در کشور رقم بزند.

درآمد قابل حصول شاغلان در این بخش ممکن است در برخی از رسته ها اندک باشد، اما تردیدی نیست راه اندازی کسب و کار و ایجاد اشتغال ولو با درآمد اندک بهتر از بیکاربودن و تحمل آسیب های ناشی از آن است که این تعاونی های کوچک می توانند اقتصاد کشور را اصلاح سازند.

در دومین نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون با رویکرد صادرات که هفته گذشته در تهران برگزار شد،در گفت و گو با تعاونگران زمینه فعالیت تعاونی ها و اشتغالی که از آنها ایجاد می شود،را بررسی کردیم.

‘وحید آل داوود’ مدیر یک شرکت تولیدکننده محصولات غذایی در همین راستا گفت: این محصولات غذایی ۲۰ سال است به بازار عرضه می شود و نخستین شرکتی است که در عرضه خشکبار و ادویه جات با بسته بندی فعالیت می کند.

این کارخانه در شهرک صنعتی کیلومتر ۷۰ جاده ساوه-تهران مستقر است. ۷۰۰نفر شاغل دارد و در استان های مختلف هم در توزیع کالا نیروی انسانی زیادی را به کار گرفته است.

آل داوود با بیان این که محصولات شرکت تعاونی برتر به کشورهای روسیه و کانادا صادر می شود، درباره تهیه مواد اولیه برای کارخانه در دوران تحریم ها گفت: دوران تحریم به دلیل اینکه برخی از مواد غذایی(نظیر واردات عدس از کانادا) و همچنین مواد مورد نیاز در صنعت بسته بندی با مشکل مواجه شده بود، اختلالی در فعالیت اقتصادی کارخانه ایجاد شده بود.

وی با اشاره به گشایش های برجام گفت: با اجرای برجام ثبات سیاسی در کشور ایجاد شده است، زیرا اقتصاد بیش از هر چیز به آرامش و پرهیز از برخوردهای سیاسی ناسنجیده نیاز دارد.

آل داوود درباره وضعیت کارخانه در شرایط فعلی گفت: کاهش نرخ تورم حاشیه های سود را برای مدیران شرکت کاهش داده است، اما باوجود این کاهش سود بیش از هر چیز به ثبات و آرامش نیاز داریم تا بتوانیم فعالیت خود را ادامه دهیم.

وی گفت: افزایش نرخ تورم در سال های گذشته نظیر قطاری بود که بالا می رفت و معلوم نبود در کجا می خواهد توقف کند، اما در شرایط کم شدن حاشیه سود، اگر این روند ادامه یابد و مسائل سیاسی رخ ندهد این ثبات باعث می شود وضعیت اقتصادی بتدریج بهبود یابد.

وی تاکید کرد:کشورهایی که ثبات سیاسی ندارند اقتصاد آنها هم دچار مشکل می شود.

این فعال بخش تعاون معتقد است، اگر بخواهیم به لحاظ اقتصادی رشد کنیم باید ثبات سیاسی در کشور ایجاد شود.برخوردهای تند و نادرست نظیر بالارفتن از دیوار سفارت کشورهای خارجی، اقتصاد ما را متزلزل می کند.

تعاونی شهد شرق طعم شیرین عسل

«عبدالله ریگی» تعاونگری که در شرکت تعاونی زنبورداری شهد شرق فعالیت می کند، در گفت و گو با ایرنا، بیان داشت: از طریق شرکت تعاونی شهد شرق توانسته ایم عسلی تولید کنیم که بدون حرارت و گرما به مردم عرضه می شود. این عسل ارگانیک است و شکری در آن استفاده نمی شود.

وی همچنین به تولید ژل رویال در این تعاونی که متقاضی زیادی دارد، اشاره کرد و گفت: از امسال با برند شهد شرق وارد بازار شده ایم . محصولات تولیدی این تعاونی در شهرستان هیرمند توزیع می شود و هنوز به شکل گسترده نتوانسته ایم این محصول را در دیگر نقاط کشور توزیع کنیم.

ریگی در پاسخ به این پرسش که با مشکل کمبود آب برای صنعت زنبور داری چه می کنید، پاسخ داد: پوشش گیاهی که در این منطقه وجود دارد، گیاه خارشتر است که در تابستان خشک و در پاییز دوباره می روید.

فعال تعاونی افزود: تابستان کندوها را به بالای کوه های بلوچستان می بریم تا بتوانند از پوشش گیاهی آن مناطق تغذیه کنند.

وی میزان اشتغالزایی تعاونی شهد شرق را ۱۰نفر به شکل مستقیم عنوان کرد و گفت: تعدادی دیگر به شکل غیر مستقیم با این تعاونی همکاری می کنند.

گردشگری می تواند صنایع دستی را رونق دهد

«مهرالسادات حسنی» فعال اقتصادی که به شکل تعاونی در اصفهان فعالیت می کند، معتقد است، در صورتی که صنعت گردشگری در کشور رونق گیرد، می توانیم تولید صنایع دستی را در کشور افزایش دهیم که رشد اشتغالزایی بدنبال دارد.

وی توضیح داد: یک تعاونی چند منظوره و یک سمن(سازمان مردمم نهاد) در اصفهان داریم که زنان بی سرپرست و کم سرپرست در آن فعالیت می کنند.
حسنی تعداد شاغلان را در این تعاونی و سمن ۲۰۰ نفر از زنان شهر اصفهان اعلام کرد و گفت: پس از یک دوره آموزشی این افراد می توانند در ساخت ظروف قلمزنی مشارکت کنند.
وی درباره بازاریابی محصولات تولید شده گفت: محصولات تولیدی توسط استاد رشته قلمزنی از شاغلان در این بخش خریداری می شود و ما به طور معمول مشکل فروش نداریم. اگر قرار بود خودمان بازاریابی کنیم، دشوار بود.

حسنی باتاکید بر این که در صورت رونق صنعت گردشگری، صنایع دستی هم رشد می کنند، گفت: در یکسال گذشته که برجام اتفاق افتاده به دلیل افزایش گردشگر خارجی، فروش ما خیلی بهتر شده است.

وی ادامه داد: دو سال پیش همه شاغلان در این صنف با مشکل مواجه بودند، اما در ماه های اخیر با افزایش تعداد گردشگران خارجی وضعیت رو به بهبود است.

سرمایه بیشتر اشتغال بیشتر اقتصاد پویا تر

‘کافیه امیر شریفی’ مدیر تعاونی بانوان از شهرستان اسالم خلخال که در زمینه تولید پوشاک (مانتو زنانه، لباس های بیمارستانی، لباس های محلی و کیف بیمارستانی) فعالیت می کنند، معتقد است،در صورتی که می توانستیم افزایش سرمایه دهیم، اشتغال بیشتری را در شهرستان پوشش می دادیم اما کمبود منابع مانع از بکارگیری نیروی کار بیشتر است.

امیرشریفی گفت: بسیاری از کارجویان در منازل خود کار می کنند، زنان سرپرست خانوار پس از کسب آموزش و قبول سفارش کار، تولید پوشاک را در خانه انجام می دهند.

وی از دریافت دستمزد پس از پایان کار گلایه داشت و گفت: پوشاکی که تولید می کنیم و به تهران می فرستیم و یا پوشاک بیمارستانی که به بیمارستان ها می فروشیم، به موقع نمی توانیم پول خود را دریافت کنیم و این امر باعث می شود در پرداخت به موقع حق الزحمه هم دچار مشکل شویم.

وی که تا هفته ای ۵۰۰ دست مانتو هم سفارش کار می پذیرد ، گفت: میانگین درآمد برای هر نفر ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است .

تعاونی راهکاری برای توسعه اشتغال

به گزارش ایرنا، تعاونی های کوچک در شهرستان ها توانمندی بالایی برای اشتغال دارند. یکی از مهمترین ویژگی های تعاونی ها اشتغال بالا با سرمایه های اندک است.
درآمد اندک بهتر از بیکاری است. شغل به معنای هویت است و در صورتی که افراد بتوانند حتی با درآمد ولو اندک به کار مشغول شوند، بهتر از آن است که بیکار بمانند.

بیکاری در دیگر استان های کشور به ویژه برای زنان رقم بالایی گزارش می شود، به طوری که در برخی از استان ها زنان جوان دارای نرخ بیکاری بیش از ۵۰ درصد هستند.

هم اکنون سهم اشتغال در رشد اقتصادی برای بخش خدمات ۶۷ درصد است. این آمار گویای آن است که بخش خدمات توانمندی بالایی برای ایجاد اشتغال دارد. همانگونه که یکی از تعاونگران در حوزه صنایع دستی گفت،در صورتی که صنعت گردشگری در کشور رونق گیرد نه تنها اشتغال مستقیم بلکه به شکل غیر مستقیم اشتغال بالایی را در حوزه های دیگر اقتصادی ایجاد خواهد کرد.

کار نکرده و راه نرفته در ایران بیشمار است. برای ایجاد اشتغال، وجود سرمایه های بزرگ ضروری نیست، بلکه با سرمایه های اندک می توان اشتغال را توسعه داد.
توسعه از فروش نفت حاصل نمی شود. توسعه زمانی رخ می دهد که بتوان تولید غیر نفتی را در کشور رونق داد.

ظرفیت تولید در حوزه پوشاک، صنایع دستی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری، مواد غذایی و … بسیار است.

کشوری نظیر چین سالانه یک هزار میلیارد دلار تولید دارد تا یک دهم آن را صرف اداره کشور کند. در ایران متاسفانه در سال های گذشته همواره ما به تولید و فروش نفت متکی بودیم و برابر درآمدی که چین بر اثر کار بدست می آورد ما با استخراج نفت بدست آورده ایم.

به گفته علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیگر نباید به دنبال اشتغال در صنایع بزرگ باشیم. اقتصاد را می توان از طریق بنگاه های خرد و متوسط رونق بخشید.

به گفته وی، ایجاد اشتغال در صنایع بزرگ به یک تا ۲٫۵میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، در حالیکه می توان با سرمایه گذاری پنج تا۱۰میلیون تومان شغلی در بنگاه های خرد و متوسط ایجاد کرد.

کار و تولید هویت انسان است، ضروری است اقتصاد کشور را از خام فروشی و واردات کالاهای مصرفی رهایی بخشیم تا در پناه امر مقدس تولید،آینده ای بهتر را برای آیندگان رقم بزنیم.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی