رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

اتلاف انرژی
عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی؛

در ایران به اتلاف انرژی در ساختمان‌ها توجه نمی شود

عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی اتاق ایران؛ فرزاد کیاست، با اشاره به میزان تلفات انرژی در ساختمان های ایرانی گفت: به دلیل عایق نبودن ساختمان های ایرانی مقدار زیادی از انرژی حرارتی و برودتی تلف می شود، بیشترین مقدار اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی، سپس سقف و در و پنجره هاست.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرزاد کیاست، عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی اتاق ایران می‌گوید: بدلیل عایق نبودن پوسته خارجی ساختمان، به طور میانگین حدود ٣۵ درصد اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی، ٢۵ درصد از سقف و ١٠ درصد از کف ساختمانهاست و ٢٠ تا ٢۵ درصد اتلاف انرژی از پنجره ها و درها رخ می دهد؛ در این شرایط، این پرسش مطرح می شود که چگونه اولویت عایق ساختمان فراموش می شود؟

«فرزاد کیاست» در جمع خبرنگاران گفت: توجه نکردن به تهیه راهبرد برای صرفه جویی در مصرف انرژی را یکی از عوامل به نتیجه نرسیدن اهداف تعیین شده برشمرد و افزود: در طول سال های گذشته بدلیل ارزان بودن قیمت انرژی، مصرف بهینه آن مورد توجه نبوده است و از طرف دیگر سازندگان ساختمان بدلیل بحث های اقتصادی، تمایلی به رعایت اصول نداشته اند.

وی ادامه داد: از زمانی که یارانه حامل های انرژی برداشته شده است، خانوارها فشار اقتصادی مربوط به مصرف برق را درک کردند؛ البته روند بهبود وضعیت مصرف، احتیاج به زمان دارد و به تدریج این اتفاق خواهد افتاد.

پیامد عایق نبودن ساختمان در اتلاف انرژی

کیاست اضافه کرد: بدلیل عایق نبودن پوسته خارجی ساختمان، به طور میانگین حدود ٣۵ درصد اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی، ٢۵ درصد از سقف و ١٠ درصد از کف ساختمانهاست و ٢٠ تا ٢۵ درصد اتلاف انرژی از پنجره ها و درها رخ می دهد؛ در این شرایط، این پرسش مطرح می شود که چگونه اولویت عایق ساختمان فراموش می شود؟

عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی تاکید کرد: بدیهی است پس از عایق حرارتی ساختمان، توجه به راندمان وسایل انرژی بر و استفاده از محصولات، سیستمها و فناوری های جدید کم مصرف، بسیار تعیین کننده است.

وی تصریح کرد: اکنون از وسایلی استفاده می شود که تاریخ مصرف آنها در دهه های گذشته منقضی شده و در هیچ کجای دنیا تولید و استفاده نمی شوند.

کیاست اضافه کرد: نیاز جامعه امروز ما نهضت و انقلاب کیفی سازی در ساخت و ساز مسکن با کمک همه دست اندرکاران صنعت ساختمان، نهادها و دستگاه های قانونگذار، متولی، هدایتگر و ناظر است؛ برای صرفه جویی در بخش ساختمان باید از گلوگاه ها و شاهراه های اصلی اتلاف یا هدررفت انرژی شروع کرد.

وی افزود: راهکار اصلی نیز هدفگذاری و همسوسازی همه جانبه دستگاه های قانونگذار، اجرایی و ناظر برای ترویج گسترده انواع عایق های استاندارد و ساخت ساختمانهای عایق و ممنوعیت قاطع برای ساخت ساختمان فاقد عایق مناسب از نقطه آغاز در زمان طراحی و تهیه نقشه ها یعنی پیش از صدور پروانه ساخت و گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی است.

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در پایگاه اطلاع رسانی خود تاکید کرده است که عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایقکاری می توان یک خانه را در زمستان پنچ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنکتر نگه داشت.

به این ترتیب علاوه بر کم شدن مصرف انرژی، از آلودگی محیط زیست نیز کاسته و منابع انرژی برای استفاده آیندگان حفظ می شود.

بر این اساس، نفوذ هوای بیرون به داخل ساختمان یکی از عمده ترین دلایل کاهش آسایش ساکنان است. این مشکل می تواند در همه ساختمانهای نوساز و قدیمی وجود داشته باشد و مصرف سوخت را تا ۲۵ درصد بالا ببرد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی