رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

نفت شیل
یک کارشناس انرژی گفت:

تولید نفت شیل در ایران به صرفه نیست

مدیر انستیتوی تحلیل امنیت جهانی آذربایجان با اشاره به هزینه های کم تولید نفت در ایران گفت: ایران دارای ذخایر عظیم دست نخورده نفت سنتی است که هزینه تولید هر بشکه آن ۱۰ دلار است که توجیهی برای حرکت این کشور به سمت تولید نفت شیل باقی نمی گذارد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری آذرنیوز، گال لطف، مدیر انستیتوی تحلیل امنیت جهانی آذربایجان در خصوص ریسک های احتمالی و موانع پیش روی قراردادهای جدید نفتی ایران گفت، مشکل اصلی قراردادهای جدید نفتی ایران این است

وی افزود: هرچند این قراردادها شامل بندهایی است که اجازه انتقال مالکیت منابع هیدروکربنی به سرمایه گذاران خارجی را می دهد، اما طرف خارجی نمی تواند هیچ گونه حق مالکیتی بر دیگر دارایی های پروژه داشته باشد و این می تواند یک ریسک سیاسی و تجاری به وجود آورد.

مدیر انستیتوی تحلیل امنیت جهانی آذربایجان گفت: «هرچند سرمایه گذاران در حال آماده شدن برای حضور در صنعت انرژی ایران هستند، اما آنها هنوز آماده سرمایه گذاری های بزرگ در این کشور نیستند. دلیل عمده این امتناع عدم قطعیت ناشی از موضع دولت جدید آمریکا در مورد ایران است. حدود ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا ابهامات در مورد نقش ایران در بازار انرژی برطرف شود.»

ایران همچنین قصد دارد به جمع کشورهای تولید کننده نفت و گاز شیل بپیوندد.

ایران پیشتر از وجود منابع قابل توجه نفت شیل در استان لرستان خبر داده بود. اما حجم دقیق این منابع هنوز فاش نشده است.

اکثر تحلیلگران معتقدند به دلیل هزینه های بالای تولید، بعید است که ایران در آینده نزدیک اقدام به اکتشاف نفت شیل کند.

نفت شیل در ایران پر هزینه است؛

لطف  در خصوص احتمال موفقیت ایران در حوزه نفت شیل گفت، نفت شیل در ایران یک گزینه پایدار نیست زیرا اکتشاف نفت شیل به دلایل تکنولوژیک پر هزینه تر از تولید سنتی نفت است.

«ایران دارای ذخایر عظیم دست نخورده نفت سنتی است که هزینه تولید هر بشکه آن ۱۰ دلار است.

چرا این کشور باید دنبال نفت های نامتعارف که هزینه تولید آن ۴ یا ۵ برابر بیشتر است برود؟»

بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت ایران در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ به میزان ۱۸٫۸ درصد افزایش یافته و به ۳٫۹۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی