رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

برق
به منظور کاهش مصرف انرژی نیروگاه ها؛

تدوین معیار مصرف آب و انرژی

مدیر دفتر مطالعات و بهره وری تولید سازمان بهره وری انرژی (سابا)؛ غلامرضا بیاتی، از برنامه ریزی برای تدوین معیار مصرف آب و انرژی در نیروگاه های حرارتی به منظور کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی نیروگاه ها همچنین ممیزی کردن این نیروگاهها تا یک سال آینده خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، «غلامرضا بیاتی» به برخی از مهمترین اقدام های انجام شده توسط دفتر مطالعات و بهره وری تولید سازمان بهره وری انرژی ایران در یک سال مالی گذشته اشاره کرد.
به گفته این مقام مسوول، پروژه های این دفتر در قالب طرح های افزایش کارایی تولید تعریف شده که جزو طرح های تملک دارایی و سرمایه ای دولت محسوب شده و منابع مالی آنها از سازمان برنامه و بودجه تامین می شود.
وی بیان داشت: مقرر بود سال مالی گذشته ۶۰ میلیارد ریال اعتبار به این طرح ها اختصاص یابد، اما در عمل فقط ۱۵ درصد اعتبارات تخصیص یافت؛ برای سال مالی جاری نیز همین رقم در نظر گرفته شد که تاکنون تخصیصی نداشته است.

 

نصب سیستم خنک کننده هوای ورودی

بیاتی ادامه داد: نصب سیستم خنک کننده هوای ورودی در چهار واحد گازی (۳، ۴، ۵ و ۶) نیروگاه «شهید رجایی» قزوین به شیوه «مه پاش» با هزینه ۵۰ میلیارد ریالی، از جمله اقدام های انجام شده در یک سال گذشته بود که به این ترتیب، توان و ظرفیت تولید برق این واحدهای نیروگاهی در مجموع ۴۸ مگاوات در زمان اوج مصرف (پیک بار) افزایش یافت.

 

تدوین معیار مصرف آب و انرژی در نیروگاه های حرارتی

وی تصریح کرد: تدوین معیار مصرف آب و انرژی در نیروگاه های حرارتی، دیگر طرحی بود که در یک سال گذشته در سازمان بهره وری انرژی کلید خورد؛ مطالعات اولیه این طرح توسط مشاور در ۶ ماه گذشته به انجام رسید و پیش بینی می شود با تخصیص منابع مالی مورد نیاز تا یک سال آینده به پایان برسد.
مدیر دفتر مطالعات و بهره وری تولید سابا خاطرنشان کرد: مطابق ماده ۵۴ قانون اصلاح الگوی مصرف، نیروگاه های حرارتی باید هر ۲ سال یک بار نسبت به ممیزی و کاهش مصرف انرژی اقدام کنند که انجام این مهم نیازمند وجود معیار مصرف است.
وی گفت: بر این اساس وزارت نیرو به دنبال تدوین معیار مصرف آب و انرژی است تا با کاهش مصرف سوخت، بتواند به افزایش بازدهی نیروگاه ها نیز بپردازد.
بیاتی اظهار داشت: مطابق ماده ۵۰ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، قیمت فروش سوخت به نیروگاه های با بازدهی متوسط ۳۰ درصد و کمتر، با ۲۰ درصد افزایش نسبت به قیمت تعیین شده در قانون هدفمندی یارانه ها تعیین می شود و همین مساله ابزاری تشویقی و تنبیهی برای ارتقای بازدهی نیروگاه هاست؛ مساله ای که در برنامه ششم توسعه به آن تاکید فراوان شده است.
ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور تا پایان پارسال ۷۴ هزار و ۳۵۰ مگاوات بود که از این میزان، بیش از ۸۵ درصد آن معادل ۶۰ هزار مگاوات از نیروگاه های حرارتی تامین می شود.
پیشتر «حمیدرضا عظیمی» معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از افزایش یک هزار و ۶۴۰ مگاوات به ظرفیت شبکه برق کشور در پی راه اندازی هشت واحد گازی و دو واحد بخار سیکل ترکیبی همسو با اجرای پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵ خبر داده بود.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های این سازمان در ماه های باقی مانده امسال و همچنین سال ۱۳۹۶، گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، تعویض فن های تامین هوای بویلر نیروگاه شازند اراک در دستور کار قرار خواهد گرفت که کاهش هشت مگاواتی مصرف انرژی داخلی این نیروگاه و افزایش بازدهی آن را به دنبال خواهد داشت.

 

سازمان بهره­ وری انرژی ایران (سابا)

سازمان بهره­ وری انرژی ایران (سابا) با هدف ارتقاء و بهبود کارآیی انرژی تشکیل شده است.

این سازمان وظیفه خود می­داند تا با همه توان در راستای تحقق موضوع فعالیت خود که عبارت است از توسعه مدیریت تولید، تقاضا و مصرف انرژی جهت استفاده کارآمد و بهینه از منابع انرژی در سراسر کشور، کنترل و کاهش آلودگی محیط زیست، از طریق انجام مطالعات، تحقیق توسعه، آموزش، انتشارات و ارائه خدمات مطلوب علمی، فنی و تخصصی گام برداشته و برای رسیدن به اهداف مورد نظر و اجرای آن تمامی تلاش خود را بکار ببندند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی