رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

فولاد ایران چيزي كم از کشورهای صنعتی ندارد

ایران از تولید کننده‌های رده بالای تولید فولاد در دنيا و به طور خاص‌تر، خاورمیانه است و علاوه بر تامین نیازداخلی، بخشي از محصولاتش را به بازارهاي كشورهاي همسايه صادر مي كند. به گزارش گروه  صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از  قانون، این صنعت در اقتصاد ایران جایگاه ویژه ای دارد و […]

ایران از تولید کننده‌های رده بالای تولید فولاد در دنيا و به طور خاص‌تر، خاورمیانه است و علاوه بر تامین نیازداخلی، بخشي از محصولاتش را به بازارهاي كشورهاي همسايه صادر مي كند.

به گزارش گروه  صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از  قانون، این صنعت در اقتصاد ایران جایگاه ویژه ای دارد و درآمد حاصله از صادرات فولاد، بخش قابل توجهی از منابع دولت را به خود اختصاص می دهد. برای بررسی وضعيت فعلی صادرات کشور و سياست های در نظر گرفته شده در اين زمينه با احمد كيوان آرا يكي از مدیران اجرايي باسابقه در اين عرصه به گفت‌وگو نشستيم.

سياست مولد بودن به كسب سود تغيير كرد

کيوان آرا در خصوص طیف محصولات توليدی فولاد ايران به «فولاد نيوز» می گويد: ما در توليد کلیه محصولات فولادی توانا هستیم؛ ورق، میلگرد و سایر محصولات ما قابل صادر شدن است.

چه بسا که در سال‌های گذشته هم صادر می شد اما در دولت قبل معادلات بهم خورد و با توجه به اينکه اولویت اهداف در اين دوره از مولد اقتصادی بودن به کسب سود تغییر مسیر داد، مشکلات جدیدی ايجاد کرد؛ از دست دادن بازارهای همسایه از اين دست مشکلات است ، برای نمونه ما بازار عراق را به راحتی از دست دادیم. اين امر با بی دقتی در کيفیت و قیمت‌های غیر معقول به وجود آمد؛ در حالی که بازار بسیار مناسبی برای ما بود. به همين دليل بازار ما آسیب دید که اين روزها در حال احیاست.

در قیمت گذاری ها ترکيه را فراموش نکنيم

کيوان آرا در پاسخ به اين سوال «فولاد نيوز» که کدام یک از کشورهای همسایه را مقصد صادرات اين محصولات در نظر بگیریم، گفت: تمامی کشورهای اطراف ما پتانسیل کشور مقصد را دارند که نيازمند یک سری مقدمات است. در وهله اول، قيمت‌ها باید قابل رقابت با ديگر صادرکننده ها باشد بالاخص کشور ترکيه، که قيمت‌های پایین تری برای عرضه اين محصولات ارائه می‌کند. با توجه به اين امر که ما هم تجهيزات به روز و هم نیروی انسانی ماهر داریم، اين امر قابل حصول است. بنا بر اين شرط که نقطه اتصال خريدار و فروشنده تسهيلات مورد نظر را داشته باشد و اين به سیاستگذاری های دولت مربوط می شود که کند پيش می رود و تا حدودی با مشکل مواجه است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی