رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

دغدغه فولاد ، دغدغه ای تمام ناشدنی
فولاد، صنعت و سازندگی در نگاه آیت ا... هاشمی؛

دغدغه فولاد ، دغدغه ای تمام ناشدنی

نقش هاشمی رفسنجانی در دوران بازسازی کشور و ترمیم خسارت های برآمده از جنگ فرسایشی هشت ساله با کشور عراق انکار ناشدنی است. نقشی که سبب شد آیت ا… در طول همه سال های زمامداری اش رابطه نیرومندی با پیکره صنعت و به ویژه صنعت فولاد کشور برقرار سازد.

نقش هاشمی رفسنجانی در دوران بازسازی کشور و ترمیم خسارت های برآمده از جنگ فرسایشی هشت ساله با  کشور عراق انکار ناشدنی است. نقشی که سبب شد آیت ا… در طول همه سال های زمامداری اش رابطه نیرومندی با پیکره صنعت و به ویژه صنعت فولاد کشور برقرار سازد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی  به نقل از فولا نیوز، دولتی که با نام دولت «سازندگی» در عرصه سیاست مشهور شد و یکی از آماج های بزرگ اقتصادی وسیاسی اش را ساختن کشور تعیین کرده بود، نمی توانست در برابر مشکلات دیرپای صنعت بی تفاوت بماند. آیت ا… هاشمی رفسنجانی پیوسته دل‌نگران صنعت کشور بود و حتی در دوران کبر سن نیز و در آخرین دیداری که با هیات مدیره تعاونی‌های فولاد و معدن کشور داشت، از حساسیت هایش در حوزه صنعت و به ویژه صنعت استراتژیک فولاد سخن گفت و نشان داد که افزوده شدن بر شمار سال های زندگی اش سر سوزنی از دغدغه هایش در حوزه فولاد کشور نکاسته است.

ایشان در این دیدار بر ضرورت جذب سرمایه گذاری در عرصه فولاد تاکید داشت و  وضعیت صنعت فولاد را شاقول پیشرفت یک کشور دانست.

شاید امروز فقدان آیت ا… هاشمی در هیچ کجا همانند عرصه صنعت محسوس و ملموس نباشد. سیاستمداری که می دانست صنعت کشور وبه ویژه کالای استراتژیک فولاد در جهان شتابناک امروز، سنگ محک میزان پیشرفت کشورها به شمار می آید.

جنگ و ضرورت بازسازی

خرابی های جنگ هشت ساله تنها به ساختمان های مسکونی و شهرها محدود نبود. در بسیاری از شهرها کارخانجات نیز از رونق افتاده بودند و اکثر قریب به اتفاق فعالان حوزه صنعت و سرمایه گذاران این عرصه در انتظار روشن شدن تکلیف جنگ  نشسته بودند.

صنعت فولاد کشور به عنوان یکی از کالاهای پایه ای در هر گونه سازه ساختمانی اعم از کارخانه و خانه مسکونی در شرایط پس از جنگ نقشی دیگرگونه یافت.

به عبارت دیگر اگر در هنگامه جنگ بیشتر مصرف فولاد کشور به مصرف جنگ و حواشی آن می رسید، حالا در شرایط دولت سازندگی بار اصلی نوسازی کشور و ساخت و ساز را بر عهده گرفت.

دولت هاشمی رفسنجانی که خود آن را دولت «کار» می‌نامید، با برنامه های توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، بیش از پیش به کالای استراتژیک فولاد نیازمند شده بود.

مهندس محلوجی، وزیر جسور

با گماردن مهندس حسین محلوجی که به جسارت و نظم و انضباط معروف بود، آیت ا… هاشمی نشان داد که با حساسیت های حوزه صنعت و نقش بزرگ آن در دوران پساجنگ، آشنایی درخوری دارد و دولت را برای به دست گرفتن طرح های بلند پروازانه آماده کرد.

در این زمان اقتصاددانان کاردانی مثل محمد مهدی بهکیش، علی میرزایی،محمد تقی بانکی و… که کاملا به حوزه صنعت مسلط بودند نیز یکی دیگر از ویژگی های تیم اداره کننده وزارت معادن و فلزات دولت سازندگی به شمار می رفت که بعدها توانستند یکی از کامیاب ترین تیم ها در حوزه اداره صنعت ومعدن لقب بگیرند.دردوره ۸ ساله دولت سازندگی ظرفیت تولید فولاد از ۱٫۱ میلیون تن به  ۶میلیون تن رسید و عملا ۶ برابر افزایش یافت که این رکورد هیچگاه در دولت های بعدی تکرار نشد.

دراین زمان بود که کلید کارخانه های بزرگ فولادی کشور و خاور میانه همچون فولاد مبارکه و فولاد خوزستان راه زده شد و ایران به باشگاه تولیدکنندگان ورق های فولادی پیوست.

در سال ۱۳۷۰ نخستین فاز فولاد مبارکه با حمایت شخص آیت ا… هاشمی و تامین بودجه کلان آن با رایزنی ها ومشورت هایی که با مجلس و سایر قوا انجام دادند، به بهره برداری رسید و دولت والبته شخص رییس جمهور وقت در عمل ثابت کرد که عزم راسخی در تولید فولاد دارد.

دغدغه فولاد،دغدغه ای تمام ناشدنی

با این که آیت ا… هاشمی رفسنجانی پس از پایان یافتن دوران ریاستش بر قوه مجریه کم کم از مسوولیت های مهم اجرایی فاصله گرفت اما، این هم سبب نشد که دغدغه اش نسبت به صنعت فولاد رو به کاستی برود.

آیت ا… هاشمی شاید در میان روسای جمهور پس ازانقلاب اسلامی تنها فردی باشد که از صنعت فولاد اطلاعات جامع و کافی در اختیار داشت.

او به عنوان یک استراتژیست به خوبی از نقش استراتژِیک فولاد آگاهی داشت و می‌دانست که بدون رونق بازار فولاد و داشتن نقشه راه در این صنعت مهم، نه سدی به گونه مطلوب ساخته می شود و نه ساختمان کارخانه یا خانه ای بالا می رود.

ایشان در روزها و ماه های پایانی عمر در مصاحبه ها و در دیدارهای گاه به گاهی که با فعالان عرصه صنعت داشت، همواره از ظرفیت های بی نظیر فولاد یاد می‌کرد و از روند کند شدن چرخ این صنعت به ویژه در دوران دولت موسوم به «مهرورزان» گله می کرد.

به عنوان نمونه می توان به سخنان ایشان در دیدار با اعضای کانون فرهنگی کاشان در اردیبهشت سال ۱۳۹۴با اشاره به پتانسیل بالای شهر کاشان در حوزه معدن از روند رو به رشد صنعت فولاد در دوران سازندگی یاد کرده بود و گلایه کرده بود که:« متاسفانه آن روند کند شده،درحالی که ایران ظرفیت بالایی در حوزه صنعت فولاد دارد».

ایشان در ۲۹ مهر سال ۱۳۹۳ نیز در دیداری که با اعضای تعاونی های فولاد و معدن داشتند نیز با اشاره به اینکه میزان مصرف فولاد در کشورها امروز شاخصی مناسب برای میزان پیشرفت آنها به حساب می آید افزوده بودند:«ایران کلکسیونی از انواع معادن درمناطق کوهستانی، جنگلی و کویری است و باید ظرفیت ها را براساس دانش فرزندان خود که رشد یافته به فعلیت برسانیم.»

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بیست و یکم آذر امسال در دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران که با حضور وزرای فعلی، سابق و اسبق صنعت، معدن و تجارت، معاونین این وزارت‌خانه و کارشناسان معدن ایران در سالن همایش بین‌المللی صدا و سیما برگزار شده بود، ایران را یکی از سه کشور دارای کلکسیونی از معادن کشف شده جهان دانست و گفت: «نکته مهم این است که خام‌فروشی نکنیم و برای بهره ‌وری و فرآوری از معادن در صنایع وسیع استفاده نماییم». ایشان در این اجلاس با یادآوری «دیپلماسی معدنی»  ذخایر معدنی کشور را دارای پتانسیل کافی در چانه زنی های سیاسی عنوان کرد.اینها تنها نشانه های کوچکی است که نشان می دهد دغدغه صنعت و معادن کشور و لزوم توجه به زیرساخت های صنعت کشور همواره و تا به پایان عمرش با او همراه بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی