رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

۳ هزار روستا دارای آب شرب پایدار می شوند
تا پایان امسال انجام می‌شود؛

۳ هزار روستا دارای آب شرب پایدار می شوند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور؛ علی‌اصغر قانع ، از تامین آب شرب پایدار برای ۳ هزار روستا تا پایان امسال خبر داد و گفت: حداکثر تا پایان سال مالی ۹۵ تعداد ۳ هزار و چهار روستا با دو میلیون و ۴۶۸ هزار نفر جمعیت تحت پوشش، از آب شرب بهره‌مند خواهند شد

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از وزارت نیرو ، علی‌اصغر قانع با بیان این مطلب که مطابق برنامه زمان‌بندی افتتاح طرح های آبرسانی بهره‌مند از اعتبارات صندوق توسعه ملی، حداکثر تا پایان سال مالی ۹۵ تعداد ۳ هزار و چهار روستا با دو میلیون و ۴۶۸ هزار نفر جمعیت تحت پوشش، از آب شرب بهره‌مند خواهند شد، گفت: از این تعداد تا زمان حاضر به هزار و ۵۴۴ روستا با ۸۳۳ هزار نفر جمعیت از آب‌رسانی شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح آبرسانی روستایی در قالب ۹۲۴ مجتمع آبرسانی و هزار پروژه آبرسانی تک روستایی دارای اولویت، بسیار اثربخش بوده و می‌تواند بخش عمده ای از مشکلات آب روستایی کشور را برطرف کند، اظهار داشت: با اجرا و تکمیل طرح‌های مذکور که به حدود ۶۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، مشکل پایداری تأمین آب شرب ۱۶ هزار روستا با حدود ۷ میلیون نفر برطرف خواهد شد.

قانع ادامه داد: مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در قالب بند “ح” تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ از منابع حاصل از صندوق توسعه ملی، برای آبرسانی به روستاها، مصوب شد که معادل ریالی ۱۴ هزار و ۹۶۱ میلیارد ریال به طرح تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اولویت‌دار روستایی اختصاص یافت.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: این رقم طی یک مرحله به‌ حساب وزارت نیرو، نزد بانک کشاورزی واریز شده است.

وی با بیان این مطلب که طی دو مرحله، اسناد خزانه اسلامی به ارزش هزار میلیون ریال به طرح مذکور اختصاص یافته افزود: تاکنون ۵۰۰ میلیون ریال از این مبلغ، به پیمانکاران، مشاوران و تولیدکنندگان پرداخت شده و ۵۰۰ میلیون ریال دیگر درحال ارسال به فرابورس است.

قانع با اشاره به اینکه از مجموع اعتبارات اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی تا زمان حاضر، طی چهار مرحله به مبلغ ۱۱ هزار و ۳۷ میلیارد و ۵۲۸ میلیون ریال در اختیار شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی قرار گرفته است، گفت: این مبلغ تا سقف ۸۰ در صد در پروژه‌های طرح مذکور هزینه شده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی تا پایان سال مالی ۹۵، شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی سالم از ۷۲ درصد در پایان سال ۱۳۹۴ به ۸۰ درصد در پایان سال ۹۵ خواهد رسید و به عبارتی رشد شاخص بهره‌مندی طی یک سال به میزان ۸ درصد پیش بینی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور موفق‌ترین استان‌ها در جذب اعتبارات ابلاغ شده را خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، فارس، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، لرستان، مازندران، مرکزی و همدان دانست و اضافه کرد: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ تخصیص نیافتن کامل اعتبارات پیش‌بینی شده در قانون بودجه سالانه از مهم‌ترین چالش‌های طرح‌های آبرسانی روستایی بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در سال جاری نیز علاوه بر اعتبارات صندوق توسعه ملی، مبلغ ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از منابع عمومی در قانون بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی شده است که تاکنون پس از گذشت ۱۰ ماه از سال جاری، هنوز اعتباری تخصیص نیافته است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی