رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

رکود صنعت؛ فریادی که به گوش کسی نمی‌رسد
اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل؛

رکود صنعت؛ فریادی که به گوش کسی نمی‌رسد

در جوامع رو به رشد صنعتی همواره جایگزینی برای نفت در مسیر توسعه اقتصادی مطرح است تا از این نعمت خدادادی برای آیندگان نیز سهمی باقی بماند. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از ایسنا،  حضور بخش خصوصی در عرصه صنعت می‌تواند بهترین کمک برای دولت در پیشبرد اهداف […]

در جوامع رو به رشد صنعتی همواره جایگزینی برای نفت در مسیر توسعه اقتصادی مطرح است تا از این نعمت خدادادی برای آیندگان نیز سهمی باقی بماند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از ایسنا،  حضور بخش خصوصی در عرصه صنعت می‌تواند بهترین کمک برای دولت در پیشبرد اهداف ترسیم شده در حوزه اشتغال باشد و در کنار آن شاهد تولید ثروت و افزایش سرانه ناخالص ملی در سطح کشور باشیم. اینکه دولت چقدر از این فرصت استفاده می‌کند و زمینه حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی را فراهم کرده است را باید از زبان فعالان این حوزه شنید. یکی از مواردی که می‌توان در مورد آن به عنوان یک محصول صنعتی و حتی صادراتی وارد عمل شد، تولید محصولات جانبی از گیاهان دارویی است.

تولید محصولات جانبی از گیاهان دارویی، علاوه بر اینکه فعال شدن صنایع تبدیلی را به همراه دارد، می‌تواند حضور خوبی در عرصه صادرات داشته باشد و با وجود مصرف آب کم در این روزهایی که شاهد افت سطح منابع آب زیرزمینی هستیم، علاوه بر ایجاد اشتغال و افزایش سرانه ناخالص ملی، نام ایران را در بازارهای خارجی به خوبی مطرح کند.

مهدی حجازیان جوانی انقلابی است، جانبازی که ۶۵ درصد از سلامت جسمانی خود را تقدیم آرمان‌های انقلاب اسلامی کرده و با باقی مانده سلامتی جسمی خود دست در دست دیگر هم‌وطنان خواسته کشور را به اوج برساند.

می‌گوید کارمند وزارت نفت بودم و زودتر از موعد بازنشست شدم، با توجه به علاقه‌ای که به داروسازی داشتم وارد این رشته شدم و دوباره ادامه تحصیل دادم، به مرور و با مطالعاتی که داشتم و اهمیت جایگزینی داروهای گیاهی به جای داروهای شیمایی، تصمیمم بر آن شد تا پس از فارغ‌التحصیلی وارد این حرفه شوم و در زمینه طب سنتی فعالیت کنم.

با توجه به اینکه فعالیت‌های صنعتی باید در شعاع ۱۲۰ کیلومتری از تهران انجام می‌شد و با توجه به موقعیت استراتژیک زنجان، این شهر را به عنوان محل فعالیت خود انتحاب کردم و از ۱۸ سال پیش و با هدف تولید و ایجاد زمینه اشتغال برای فارغ‌التحصیلان و متقاضیانی که توانمندی فعالیت در این زمینه را داشتند، وارد زنجان شدم.

حجازیان با مرور خاطرات آن روزها، گفت: در ابتدای امر، استاندار وقت زنجان استقبال خوبی از طرح من داشت و من هم با وام بانکی، هرچند کم، استارت یک واحد صنعتی را زدم.

در همان روزهایی که من مشغول راه‌اندازی یک واحد صنعتی متکی بر توان داخلی بودم و بانک عامل با اخذ وثیقه سنگین، وام اندکی به من داد، یک واحد مونتاژ موتورسیکلت، رقم قابل توجهی به عنوان وام از بانک عامل دریافت کرد.

علی‌رغم همه سختی‌ها، ماشین‌آلات این واحد را خریداری و مستقر کردم و با توجه به رشته تحصیلی و تخصصی که داشتم برخی از دستگاه‌های این واحد را نیز خودم طراحی و ساختم.

این فعال صنعتی، نبود نقدینگی را دلیل توقف فعالیت رو به جلوی این شرکت عنوان کرد و گفت: ماشین‌آلات، خط تولید و دانش فنی در این شرکت آماده کار است ولی به دلیل نبود نقدینگی قادر به تامین مواد اولیه مورد نیاز نیستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۷ دریافت سه میلیارد تومان تسهیلات بانکی با توجه به شرایط این واحد تولیدی مصوب شده بود ولی در هزار توی بروکراسی اداری همچنان معطل مانده بود، تصریح کرد: بعد از این همه مدت و امسال با رسیدگی‌هایی که مسئولان دست‌اندرکار انجام دادند، از آن مبلغ مصوب، ۵۰۰ میلیون تومان وام برای این واحد لحاظ شد، شاید این واحد هم در زمره همان ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحدی باشد که دولت گفته امورات آن‌ها پیگیری و برای تامین نقدینگی و ادامه فعالیت به آن‌ها وام پرداخت شده است.

حجازیان به دعوت دو واحد صنعتی خارجی برای همکاری و تولید انبوه ایده‌های بکر وی در زمینه استحصال از گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: به خاطر عرق ملی و علاقه به توسعه کشورم ترجیح دادم بمانم ولی کاش مسئولان هم اندکی با گوش جان به مشکلات ما بپردازند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی