رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

خروج از رکود اقتصادی با اعتمادسازی

خروج از رکود اقتصادی این روزهای مهم‌ترین دغدغه دولت است تا بتواند شرایط مناسبی برای اقتصاد کشور و فعالان اقتصادی فراهم کند. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی در این‌باره اظهارنظر کرده و به دنبال رفع این رکود اقتصادی راهکارهایی را به دولت پیشنهاد می‌دهند اما از سوی دیگر هیچ‌کدام از این […]

خروج از رکود اقتصادی این روزهای مهم‌ترین دغدغه دولت است تا بتواند شرایط مناسبی برای اقتصاد کشور و فعالان اقتصادی فراهم کند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی در این‌باره اظهارنظر کرده و به دنبال رفع این رکود اقتصادی راهکارهایی را به دولت پیشنهاد می‌دهند اما از سوی دیگر هیچ‌کدام از این صاحب‌نظران به اطمینان‌بخشی در اقتصاد اشاره‌ای نکرده‌اند. موضوع اعتمادسازی اقتصادی عاملی است که مغفول واقع شده و حاصل تنش‌های داخلی است.

به عبارتی در شرایطی که مسئولان نگران رکود هستند ما نباید از فعالان اقتصادی انتظار آرامش داشته باشیم. در حالی که نگاهی به گذشته نشان می‌دهد در سالیان متمادی با عوامل و مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌ایم که با تصمیم‌گیری‌های درست راه‌های رفع این مشکلات باز شده؛ که از آن جمله می‌توان به اعتمادسازی اقتصادی اشاره کرد. در شرایطی که با تزریق امید می‌توان اعتمادسازی در جامعه و اقتصاد به وجود آورد چرا باید نگران رکودی بود که موقتی است.

به عبارتی اطمینان‌بخشی در اقتصاد می‌تواند خروج از رکود اقتصادی را تضمین کند در نتیجه نخستین هدف دولت باید بازگشت رونق به اقتصاد کشور از طریق ایجاد اعتماد باشد. چراکه اگر سرمایه‌گذار اعتمادی به سرمایه‌گذاری نداشته باشد یا تولیدکننده امیدی به آینده نداشته باشد فقط بحران در کشور تشدید می‌شود. این تردیدها هستند که سد راه مسیر روشن توسعه اقتصادی کشور می‌شود و رکود را تشدید می‌کند.

از دیگر مسائلی که باید به آن توجه کرد نقش جامعه در راستای خروج از رکود است. به طور مثال، آحاد مردم باید نگرانی و ترس را کنار گذاشته و برای هر اقدامی که انجام می‌دهند تصمیمی درست بگیرند. سرمایه‌گذار باید بدون نگرانی سرمایه‌گذاری کند. فعالان اقتصادی بدون مشکلی تلاش بکند و راهکار ارائه دهد. درواقع تصمیم عمومی برای خروج از رکود از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید مورد توجه دولت واقع شود چرا این دولت است که می‌تواند این شرایط را فراهم کرده و فرهنگ‌سازی در این باره را در جامعه نهادینه کند. در غیراین صورت نه تنها رکود کاهش نمی‌یابد بلکه تشدید هم می‌شود چراکه هیچ نوع اعتمادسازی برای رفع آن در جامعه وجود ندارد.

خوشبختانه با نگاهی وضعیت اقتصادی ایران در سال‌های گذشته می‌توان تصویر روشن و قابل اعتمادتری برای آینده پیش رو تصور کرد چراکه در این سال‌ها دولت تلاش کرد تا یک حالت آرامش و ثبات را در بازار ایجاد کنند تا پیش‌بینی‌پذیری و قابلیت برنامه‌ریزی برای مدیران بنگاه‌ها ایجاد شود. در واقع این گذشته پراعتبار دولت که در راستای تلاش دولت یازدهم بوده می‌تواند سرمایه خوبی برای آینده پر رشدتر در مسیر اقتصادی باشد مشروط بر اینکه اعتمادسازی اقتصادی را در بین مردم و جامعه نهادینه کنند.

خدماتی که از سوی دولت ارائه شده در اعتماد و امنیت کشور تاثیرگذار بوده اما این خدمات کافی نیست. سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی باید به درجه‌ای از اعتماد برسد که در صورت بروز و حضور هر نوع مشکلات اقتصادی، نگرانی حاصل از آن، راه را بر توسعه اقتصادی نبندد. این موضوع در بسیاری از کشورهای دنیا مطرح است اما فعالان اقتصادی این کشورها کوچکترین تردیدی به خود راه نداده و تمامی تلاش خود را برای هموار شدن راه‌های توسعه اقتصادی فراهم می‌کنند در نتیجه مسئولان مربوط باید در این باره سرمایه‌گذاری کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی