رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

80 درصد معادن سنگ اهن تعطيل شده است
رئيس انجمن سنگ اهن ايران:

تعطیلی ۸۰ درصد معادن سنگ اهن

رئيس انجمن سنگ اهن ايران گفت : ۸۰ درصد معادن سنگ اهن در ۳ سال اخير متاثر از شرايط بازار جهاني و ريزش قيمت ها ، تعطيل شده است. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از آريا، قدير قيافه در چهارمين همايش بين المللي انجمن سنگ اهن ايران با […]

رئيس انجمن سنگ اهن ايران گفت : ۸۰ درصد معادن سنگ اهن در ۳ سال اخير متاثر از شرايط بازار جهاني و ريزش قيمت ها ، تعطيل شده است.
به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی و به نقل از آريا، قدير قيافه در چهارمين همايش بين المللي انجمن سنگ اهن ايران با اشاره به اينکه از مجموع ۲۰۰ معدن سنگ اهن ، ۲۰ معدن فعال است، افزود: با تعطيل شدن معادن سنگ اهن حدود ۱۰ هزار شغل مستقيم و غيرمستقيم در بخش سنگ اهن از دست رفت در حالي که موضوع اشتغال در سخنان رهبري و رياست جمهوري و ديگر مسئولان به صراحت تاکيد شده است.
وي گفت: هرچند با رشد قيمت هاي جهاني سال گذشته بارقه اميد زده شد و مدتي ادامه يافت ولي هنوز معدنکاران از کما بيرون نيامده بودند با پيشنهاد غير منتظره عوارض ۵ تا ۱۵ درصد مواد مختلف معدني از وزير صنعت ، معدن و تجارت مواجه شديم.
قيافه افزود: درصدد شفاف سازي و پيشگيري از اين اتفاق افتاديم که در قانون ششم برنامه توسعه شوراي استاني معادن پيشنهاد شد شوراهاي استاني به توسعه بخش معدن کمک کنند ولي تحقق نيافت.
وي گفت: برغم مشورت هاي کارشناسي بخش خصوصي ماده ۵۴ قانون معدن در صحن مجلس تصويب شد ، ايا بخش معدن کشور با اين شيوه رشد و توسعه مي يابد ، ايا سرمايه گذار خارجي با ديدن اين قانون معدن و بندهاي مرتبط با معدن حاضر به سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني خواهد شد؟ ترديد دارم.
قيافه افزود: رکودي که منجر به تعطيلي بخش زيادي از معادن شده بود احساس مي کرديم با پايان سال ۹۵ به انتها رسيده است ولي اينگونه نيست.
وي با اشاره به موضوع دريافت عوارض از مواد معدني و ماده ۵۴ قانون معدن گفت: محيط کسب و کار واحدهاي توليدکننده و صادرکننده به بن بست رسيده است، همفکري و همکاري نهادينه ميان دولت و بخش خصوصي از مهم ترين راههاي پيشگيري براي نجات محيط کسب و کار اين بخش است.
قيافه افزود: در حالي که نشانه هاي کمي از خروج از رکود را مشاهده مي کرديم ، براساس اعلام بانک مرکزي متاسفانه بخش معدن رشد منفي داشته است و انتظار داشتيم سياست گذار به جاي تمرکز روي عوارض صادراتي به کمک و تشويق معدنکاران برود.
وي گفت : اعلام غير کارشناسي عوارض صادراتي موجب حيرت فعالان اين بخش شد و ما به عنوان انجمن سنگ اهن ايران با وضع هرگونه عوارض صادراتي سنگ اهن مخالفيم و درخواست وزارت صنعت ، معدن و تجارت نابهنگام است .
قيافه افزود: لابي قدرتمند در صنايع پائين دستي در کشور وجود دارد که به هيچ عنوان حاضر نيست سنگ اهن جايگاه واقعي خود برسد در حاليکه ما همين الان ۸ ميليون تن مازاد عرضه سنگ اهن داريم.
وي گفت: اکنون شرکت سنگ اهن گل گهر با ۴ ميليون تن مازاد کنسانتره مواجه است و با اين روند در اينده نزديک با مازاد سنگ اهن دانه بندي شده مواجه خواهيم شد . قيافه افزود : هرجايي در کشور که قوانين سختگيرانه است در انجا دوستان بشدت بر اجراي قانون تاکيد دارند و برعکس در جايي که قانون با ملايمت برخورد مي کند هيچ اصراري به اجراي ان نيست، هرچند مشخص است که درخواست ۱۱ قلم محصول معدني بعنوان ماده خام از جانب وزارتخانه تشريفات قانوني را طي نکرده است و خام دانستن اين مواد بي انصافي به توليدکنندگاني است که در بخش معدن و صنايع معدني فعاليت مي کنند.
وي با بيان اينکه براساس قانون برنامه پنجم تقاضاي وضع عوارض بر اين مواد شده است ، گفت : براساس مواد مصرح در ائين نامه اجرايي رفع موانع توليد و ارتقاء نظام مالي کشور ، سنگ اهن دانه بندي مشمول مواد خام نيست درحاليکه وزارتخانه انرا ماده خام مي داند ، براساس قانون ماده خام به موادي گفته مي شود که پس از استحصال تغيير شکل پيدا نکند.
قيافه افزود : ما اکنون نه تنها کمبود سنگ اهن نداريم بلکه با مازاد توليد در اين بخش مواجهيم و اگر امسال رشد ۱۰ درصدي را داشته باشيم سال اينده به ۳۰ ميليون تن سنگ اهن نياز داريم درحاليکه در بدترين شرايط ما ۴۲ ميليون تن توليد سنگ اهن داشتيم که مفهوم ان اين است به رغم مشکلات سنگ اهني ها ما نياز توليدکنندگان فولاد را تامين کرده ايم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی