رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

نفت شیل

رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ؛ محمود حاجیان، اشاره کرد: طرح های پژوهشی اکتشافی شیل های نفتی در منطقه قالی کوه لرستان ، از اثبات ذخایر شیل های نفتی در این منطقه خبر می دهد .

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از  خبرگزاری صداوسیما، به نقل از  شانا، محمود حاجیان، رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به وجود ذخایر شیل های نفتی در منطقه قالی کوه لرستان افزود: طرح پژوهشی مطالعات اکتشافی شیل های نفتی در منطقه قالی کوه لرستان در حالی به پایان رسید که مطالعات از اثبات حجم قابل قبول شیل های نفتی با کیفیتی بسیار عالی در این منطقه حکایت دارد.

شيلهاي نفتي گروه متنوعي از سنگها هستند که منشا نفت هستند که دارای مواد آلی و غیر آلی می باشند که مواد آلي موجود در آنها بعلت اینکه در عمق کافی مدفون نشده هنوز به مرز پختگی و مهاجرت(نابالغند) نرسیده است و نفتی تولید نمی کنند،وليکن مي‌توان در آزمایشگاه بوسيله حرارت دادن و تقطير آنها نفت را استخراج کرد که به این عمل پیرولیز گویند.
محمود حاجیان گفت: داده های پروژه پژوهشی شناسایی شیل های نفتی لرستان به وضوح حاکی از رخداد دو افق مهم شیل نفتی یکی در سازند سرگلو (ژوراسیک میانی) و دیگری در سازند گرو (کرتاسه زیرین) با ضخامت و حجم قابل قبول است.
به گفته حاجیان، شیل های نفتی قالی کوه از نظر ویژگیهای کانی شناسی، پیرولیز، شیمیایی، ژئوشیمیایی و آنالیزهای حرارتی رفتار و خواص کم و بیش یکسانی دارند.
وی با بیان اینکه شیل های نفتی قالی کوه از نظر میزان نفت دهی در وضعیت خوبی (میانگین ۸۳ لیتر بر تن شیل نفتی) قرار دارد، اظهار کرد: کیفیت نفت های استحصالی بسیار عالی (میانگین API نزدیک به ۴۰) ارزیابی می شود که از این نظر جایگاه ویژه ای در دنیا دارد و منحصر به فرد هست.
حاجیان تاکید کرد: با در نظر گرفتن میانگین نفت دهی شیل های لرستان، حجم محاسباتی شیل نفتی قابل توجه برآورد شده است.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی