رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

دولت حامی کاتالیست مصرفی صنعت فولاد
در همایش بومی‌سازی کاتالیست مطرح شد؛

دولت حامی کاتالیست مصرفی صنعت فولاد

دومین همایش تخصصی بومی‌سازی صنعت کاتالیست و فرآیند احیای مستقیم روزگذشته (جمعه ۱۷ دی‌ماه ۹۵) با حضور مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران بنگاه‌های فولادی و ۱۵۰ نفر از کارشناسان و مدیران فولادی در جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، بحث بومی‌سازی و روند رو به توسعه صنعت فولاد در دومین همایش تخصصی بومی‌سازی صنعت کاتالیست و فرآیند احیای مستقیم مورد ارزیابی قرار گرفت.

پروین نباتی، مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت ، در مراسم روز گذشته درباره حمایت جدی و قانونی این وزارتخانه بر ورود کالای استراتژیک مورد مصرف در صنایع فولاد تاکید کرد و گفت: هر گامی که در توسعه کمی و کیفی و جهش در نقاط حساس و کلیدی کشور در حال انجام است، باید مورد حمایت قرار گیرد.

پروین نباتی در ادامه افزود: امروز صنایع مهم کشور به تولید کاتالیست در کشور وابسته هستند و به همین منظور نیز تمام تلاش‌ها در راستای استفاده از توان تولیدی کاتالیست داخلی قرار دارد.

نباتی به دیگر اقدامات انجام شده از جمله تغییر ارز مبادلاتی به ارز متقاضی که سبب افزایش هزینه واردات کالا می‌شود، اشاره و اظهار کرد: در کتاب قانون و مقررات نیز حقوق ورودی برای کالای وارداتی از این نوع در نظر گرفته شده است. وی از جمله موارد سیاست حمایتی را جذب سرمایه‌گذار خارجی، تامین مالی، انتقال فناوری، بیشینه‌سازی اقتصادی تولید محصولات و طراحی و متنوع‌سازی آنها و تولید کالای صادرات محور دانست.

در این همایش که به همت شرکت تولید‌کننده کاتالیست «نفت و گاز سرو» برگزار شد، احمد احمدی مدیر کل توسعه و پژوهش شرکت ملی فولاد به گذشته‌ای که این صنعت پشت سر گذاشته است، اشاره کرد و افزود: به جز در بحث تولید کمپرسور و الکترود که صنعت فولاد ما به آن نیازمند است مابقی نیازهای داخل تامین و ساخته می‌شود که این نشان از افزایش توان متخصصان کشور است.

وی گفت: حمایت‌های دو شرکت فولادی مبارکه و خوزستان از شروع تا صنعتی شدن کاتالیست مثال زدنی است. این فرآیند طی ۷ سال شکل گرفت که در مقایسه با سایر صنایع که امکانات بیشتری در اختیار دارند در رشد و بالندگی سرعت قابل قبولی داشته است.

وی با اشاره به چشم‌انداز تولید فولاد تا سال ۱۴۰۴، تصریح کرد: با توجه به برنامه ایجاد تعادل میان زنجیره ارزش تولید فولاد، صنعت کاتالیست نشان از دوبرابر شدن مصرف ظرف ۱۰ سال دارد.

احمدی یادآور شد: کیفیت در این حیطه بسیار حائز اهمیت است و همه حاضر هستند برای کیفیت برتر پول بیشتری بپردازند. وی تاکید کرد که قیمت البته باید رقابت پذیر باشد که هم سود تضمین شود و هم به افزایش بقای بنگاه یاری رساند.احمدی به گزارش اخیر «ورد استیل» اشاره و اظهار کرد: در سه ماه گذشته ایران رتبه نخست تولید آهن اسفنجی در بخش احیای مستقیم را کسب کرده است که پس از ایران، هند، مکزیک، عربستان، امارات و مصر قرار دارند که به نظر می‌رسد آنها نیز مشتریان مصرف کاتالیست ایران نیز می‌توانند باشند.

در ادامه دبیر انجمن فولاد نیز از مزیت‌های تولید فولاد در داخل کشور سخن گفت و تصریح کرد: کشور ما دومین ذخایر گاز جهان را داراست، این درحالی است که در تولید فولاد گاز هم به‌عنوان سوخت و هم در فرآوری محصول نقش دارد؛ بنابراین فرآوری کالا به کالا نیست و باید قیمت آن از عدد فعلی هم پایین‌تر در نظر گرفته شود.وی به رشد رتبه ایران در تولید فولاد طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: جایگاه ایران در یک دهه اخیر از ۲۱ به ۱۳ تقلیل یافته که نشان از رشد ۷ درصدی تولید فولاد است. این در حالی است که با مقایسه حجم تولید کشور با سایر کشورها به غیر از چین رشد تولید در دنیا تنها ۵/ ۱ درصد بوده است.

مدیر‌عامل شرکت نفت و گاز سرو در مراسم افتتاح این همایش با تاکید بر این مطلب که در حال حاضر تنها عامل بهبود شرایط اقتصادی در کشور تبدیل دانش به تکنولوژی و صنعت است، گفت: سوال اصلی این است که چگونه فاصله مسیر تجاری شدن صنعت ما با بازار و دانشگاه کم می‌شود؟

هومن کریمی وثیق افزود: باید ذهنیت‌ها را به عینیت تبدیل کنیم، در دنیا تنها ۵ درصد از نتایج تحقیقات به پول ختم می‌شود اما همان ۹۵ درصد هم دور ریخته نمی‌شود و از آن به‌عنوان چراغ راه بهره می‌گیرند.

وی در زمینه مشتری مداری که از آن به‌عنوان یکی از کلیات در هدف‌گذاری یاد کرد، گفت: باید در ذهن مشتری اعتماد حاصل شود که در این راه صداقت و اخلاق را باید نهادینه کرد.

کریمی افزود: ما به نیاز‌های آتی مشتریان خود واقف هستیم از این رو در فضای اعتماد‌سازی، کیفیت مستمر محصول و قیمت مناسب و پایدار و قابل دسترس را مدنظر قرار داده‌ایم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی