رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

تجارت ایران و آمریکا

مبادلات تجاری ایران و آمریکا در نوامبر ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید نسبت به ماه قبل از آن یک پنجم شد و به ۹.۷ میلیون دلار رسید.

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار آمریکا نشان می دهد تجارت ایران و آمریکا در ماه نوامبر ۲۰۱۶ نسبت به ماه قبل از آن یک پنجم شده و به ۹٫۷ میلیون دلار رسیده است.

دونالد ترامپ، نامزد افراطی جمهوریخواهان که انتقادهای تندی در مورد توافق هسته ای آمریکا با ایران مطرح کرده است در انتخابات ۸ نوامبر به پیروزی رسید و قرار است  از اول بهمن به عنوان رئیس جمهور آمریکا فعالیت خود را آغاز کند.

بر اساس توافق هسته ای برخی محدودیت ها در تجارت آمریکا با ایران از جمله تحریم صادرات فرش و پسته ایران به آمریکا برداشته است.

بر این اساس در حالی که طی اکتبر ۲۰۱۶ تجارت ایران و آمریکا ۵۱٫۵ میلیون دلار گزارش شده بود این رقم در ماه نوامبر به ۹٫۷ میلیون دلار کاهش یافته است.

صادرات آمریکا به ایران در نوامبر ۲۰۱۶ نسبت به ماه قبل از آن یک ششم شده و به ۶٫۵ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در اکتبر این سال ۳۷٫۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در نوامبر ۲۰۱۶ نیز نسبت به ماه قبل از آن یک چهارم شده و به ۳٫۲ میلیون دلار رسیده است. واردات آمریکا از ایران در ماه قبل از آن ۱۳٫۹ میلیون دلار اعلام شده بود.

در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۶ نیز مجموع تجارت ایران و آمریکا با افت ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ۲۳۸٫۱ میلیون دلار رسیده است. صادرات آمریکا به ایران در این دوره با کاهش ۳۵ درصدی به ۱۵۸٫۹ میلیون دلار بالغ شده است. واردات آمریکا از ایران نیز که در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۵ صفر بوده در مدت مشابه ۲۰۱۶ به ۷۹٫۲ میلیون دلار رسیده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی