رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

افزایش 3/3 میلیارد دلاری درآمد نفت ایران در پسا برجام

چهره اقتصاد ایران و درآمد نفت ایران در سه و نیم سال اخیر نسبت به سال های قبل تفاوت فاحشی پیدا کرده است.

از زمانی که دولت یازدهم زمام امور اجرایی کشور را در دست دارد، ظرفیت‌های تولید محصولات بالادستی و پایین دستی در صنعت نفت را که درسراشیبی سقوط قرارگرفته بود، افزایش یافته و به پشتوانه آن بسیاری از بازارهای از دست رفته در جهان را بازپس گرففته ایم و از درآمدهای آن برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور بهره‌مند شده ایم.

درآمد نفت کشور با افزایش صادرات نفت و میعانات گازی به روزانه ۹/۲ میلیون بشکه دراین دوره که از متوسط سال‌های قبل از تحریم نیز پیشی گرفته است، ماهانه ۳/۳ میلیارد دلار بیشتر شده است.

این درحالی است که مدام اسامی جدیدی به فهرست خریداران نفت ایران افزوده می‌شود که دامنه آنها از آسیا تا اروپا گسترده است.

از دی ماه سال گذشته نیز امضای نهایی سند برجام و لغو تحریم‌ها، نقطه عطف جدیدی برای بالندگی صنعت نفت ایران شده است

. درکنار رشد چشمگیر تولید و صادرات نفت، تصویب و ابلاغ مدل جدید قراردادهای نفتی ایران باعث شد تا سرمایه‌گذاران بسیاری از آسیا و اروپا برای مشارکت در طرح‌های این صنعت از خود اشتیاق نشان دهند که تاکنون چندین مورد از آنها به مرحله اجرا رسیده است.

در روزهای اخیر برخی از دولتمردان با ارائه آمار و ارقامی جدید تصویری از موفقیت‌های صنعت نفت ترسیم کردند که با انتشار اخبار تازه‌ای تکمیل شد و چشم‌اندازی روشن به دست داده است.

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه که برای بازدید از طرح‌های استان بوشهر به این استان سفر کرده بود از افزایش ماهانه ۳/۳ میلیارد دلاری درآمد نفت در ماه‌های اخیر خبر داد که رشد ۴ برابری درآمد نفتی کشور را نشان می‌دهد.

نوبخت اعلام کرد که «قیمت هر بشکه نفت که قبلاً زیر ۳۰ دلار بود اکنون به ۵۰ دلار افزایش یافته و این در حالی است که صادرات نفت و میعانات گازی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به سبب تحریم‌های ظالمانه، به بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.» بر اساس اظهارات نوبخت، درآمد نفتی ماهانه کشور از حدود یک میلیارد دلار در قبل برجام (۲/۱ میلیون بشکه، نرخ ۳۰دلاردر۳۰ روز) به ماهانه ۳/۴میلیارد دلار (۹/۲ میلیون بشکه، نرخ ۵۰ دلاردر ۳۰روز) افزایش یافته است. درهمین زمینه رویترز درگزارشی اعلام کرد که تولید روزانه نفت ایران در ماه دسامبر سال‌۲۰۱۶ ۳۰هزار بشکه افزایش یافته است.

تولید گاز بیش از ٥٠ درصد بیشتر شد
وزیر نفت هم در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی در تبریز با اعلام آمار مشابهی با نوبخت در حوزه نفت، از افزایش بیش از ۵۰ درصدی تولید گاز در سه سال اخیر خبر داد.

به گفته بیژن زنگنه در سه سال گذشته با افتتاح فازهای پارس جنوبی توانسته‌ایم بیش از ٥٠ درصد به تولید گاز کشور بیفزاییم و هم‌اکنون روزانه بیش از ٧٢٠ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود. این درحالی است که وضع صنعت گاز در ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم خوب نبود و در سال ٩٢، بالغ بر٢٧میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‎ها سوزاندیم.

شرکت‌های اروپایی خریدار نفت ایران

همانگونه که اشاره شد در دولت یازدهم و بخصوص پس از برجام فهرست خریداران نفت ایران با تغییرات اساسی مواجه شد، درحالی که در دوران تحریم این فهرست بسیار کوتاه شده بود و به چند کشور آسیایی محدود بود، در پسابرجام درکنار خریداران جدید آسیایی، ۱۵ شرکت اروپایی به آن افزوده شده است که روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت ازایران خریداری می‌کنند. هم‌اکنون عمده خریداران اروپایی نفت ایران شامل شرکت‌های توتال فرانسه، ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، لوک اویل روسیه، سپسای اسپانیا، انی ایتالیا و تاپراش ترکیه است که قراردادهای بلند مدت با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند.

از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به طور متوسط روزانه، ۱۶۰ هزار بشکه نفت توسط توتال فرانسه، ۶۰ هزار بشکه توسط هلنیک پترولیوم، ۳۰ تا ۶۵ هزار بشکه ازسوی ساراس، حدود ۸۰ هزار بشکه توسط لوک اویل روسیه، ۶۰ هزار بشکه ازسوی سپسا و حدود ۱۵۰ هزار بشکه نفت توسط تاپراش خریداری شده که پیش‌بینی می‌شود این روند برای سال ۲۰۱۷ میلادی هم تمدید شود.

به تازگی شرکت ملی نفت ایران با شرکت انی ایتالیا قراردادی ١٠٠هزار بشکه‌ای برای فروش نفت در سال ٢٠١٧ میلادی امضا کرده است که از ابتدای ژانویه سال جدید میلادی این قرارداد هم عملیاتی خواهد شد. در کنار قراردادهای بلندمدتی که به آنها اشاره شد، ۶ شرکت بزرگ نفتی اروپایی نیز اقدام به واردات نفت خام از ایران به صورت تک محموله کرده‌اند که شامل او‌ام وی اتریش، انی ایتالیا، لوتوس و پی کی ان اورلن لهستان، ‌ام او ال مجارستان، شل و بی‌پی انگلیس، ویتول سوئیس و رپسول اسپانیاست.

رونمایی از خریداران جدید در آسیا
درحالی که دراین مدت ایران توانست بخش عمده‌ای از بازارهای اروپایی خود را بازپس بگیرد، خرید نفت کشورهای آسیایی از ایران نیز با رشد قابل توجهی همراه بوده است. درهمین زمینه مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین علاوه بر مذاکره برای حضور در بخش بالادستی صنعت نفت، از مذاکره با ایران برای خرید ماهانه چهار میلیون بشکه نفت خبر داد.

بدین ترتیب تازه‌ترین مشتری آسیایی نفت ایران، فیلیپین است که پس از رفع تحریم، تمایل خود برای خرید نفت را اعلام کرده و اکنون نیز مذاکراتی را با شرکت ملی نفت انجام داده است. به گزارش شرکت ملی نفت «پدرو آگینو» مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین (PNOC) افزود: در گذشته یکی از خریداران نفت ایران بوده‌ایم، هم‌اکنون نیز در حال رایزنی برای آغاز خرید مجدد نفت خام از ایران هستیم. همچنین براساس گزارشی که رویترز منتشر کرده است، ۴ منبع آگاه برآورد کردند که شرکت‌های چینی در هر یک از بازه‌های سه ماهه امسال بین ۳ تا ۴میلیون بشکه بیشتر از ایران نفت وارد کنند. این رقم حدود ۵ تا ۷ درصد بیشتر از روزانه ۶۲۰ هزار بشکه نفتی خواهد بود که در ۱۱ ماهه نخست سال ۲۰۱۶، از ایران به چین صادر شده است.

افزایش 3/3 میلیارد دلاری درآمد نفت ایران در پسا برجام

فهرست خریداران اروپایی نفت ایران

امضای قرارداد نفتی ۱/۹ میلیارد دلاری ایران-کره جنوبی

درکنار تحکیم حضور ایران در بازار جهانی نفت، ورود سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی به صنعت نفت ایران نیز درحال افزایش است به طوری که در یک ساله اخیر تفاهمنامه‌ها و قراردادهای بسیاری برای مشارکت شرکت‌های خارجی در طرح‌های نفت و گاز ایران به امضا رسیده است. یکی از این قراردادها که به تازگی به امضا رسیده، قرارداد رسمی و نهایی طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت اصفهان با شرکت دایلم کره جنوبی است.

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای نخستین و بزرگترین قرارداد نفتی ایران- کره جنوبی در صنایع پالایش نفت در پسابرجام، گفت: بزودی ۲ قرارداد دیگر نفتی برای کاهش ظرفیت تولید نفت کوره و بهینه‌سازی در پالایشگاه‌های نفت تهران و بندرعباس با ژاپنی‌ها امضا می‌شود.

عباس کاظمی  ارزش این قرارداد را حدود ۹/۱میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: کاهش تولید نفت کوره و افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح بهینه‌سازی پالایشگاه اصفهان است.

بر اساس این گزارش قرار است بخش عمده‌ای از منابع مالی مورد نیاز اجرای این طرح از مسیر فاینانس و توسط شرکت کره‌ای تأمین شود.

منبع: ایران آنلاین

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی