رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

تولید گاز
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

افزایش تولید گاز مناطق مرکزی برای تامین گاز شمال

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران؛ محسن پاک‎نژاد، به افزایش تولید گاز برای تامین گاز مصرفی شمال کشور به منظور جبران قطع واردات از ترکمنستان اشاره کرد و گفت: تولید گاز مناطق مرکزی کشور برای جبران قطع گاز ترکمنستان به ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز در روز افزایش یافت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، محسن پاک‎نژاد  معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جلسه تودیع و معارفه اعضای هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به افزایش تولید گاز برای تامین مصارف گاز نواحی شمالی کشور اشاره کرد و گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران چند تفاهمنامه مطالعاتی در مسیر اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی امضا کرده و در ارتباط با این مدل قراردادی پیشگام است.

به گزارش ایرنا، شرکت «ترکمن گاز» از دوازدهم دی ماه صادرات گاز به ایران را با ادعای طلب یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری متوقف کرد؛ آن هم در حالی که با هیات ایرانی مذاکره و توافق شده بود روند صادرات گاز ادامه داشته باشد.

شرکت ترکمن گاز می گوید باید مبلغ مورد مناقشه را به سرعت دریافت کند و از این رو گاز ارسالی به ایران را قطع کرده است.

پس از اقدام این شرکت در قطع صادرات گاز به ایران، حرکت های مردمی برای بهینه سازی و کاهش مصرف گاز شکل گرفت تا مبادا گاز هموطنان مناطق شمالی و شمال شرقی کشور قطع شود.
گرچه تاکنون گاز خانگی مناطق شمالی کشور با مدیریت توزیع توسط دستگاه های دولتی مسئول قطع نشده است اما کاهش مصرف سوخت خانگی می تواند به تامین گاز این مناطق کمک زیادی کند.

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است قصد دارد به دلیل اقدام ترکمن گاز در قطع گاز به دیوان داوری بین المللی شکایت کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی