رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

نقش شرکت های خصوصی در طرح های آبی

مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و گسترش مشارکت بخش غیردولتی آبفای کشور؛ سیدحمیدرضا کشفی، با اشاره به نقش شرکت های خصوصی در پروژه ها و طرح های آبی کشور گفت: بیش از ۱۷۰ طرح به ارزش بیش از ۷۰ هزار میلیارد ریال از سال ۱۳۸۹ تاکنون با مشارکت بخش خصوصی برای توسعه و تاسیس آب شیرین کن ها، تصفیه خانه های آب و فاضلاب و خطوط انتقال آب در کشوراجرا شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، «سیدحمیدرضا کشفی» امروز (چهارشنبه) به مشارکت شرکت های خصوصی در پروژه ها و طرح های آبی کشور اشاره کرد و افزود: در چند سال گذشته به دلیل محدودیت اعتبار و تعدد طرح ها، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با کندی در اجرا یا تکمیل طرح های آبی روبرو بود که در برخی موارد آنها را از حالت اقتصادی بودن خارج می کرد.

به گفته این مسوول، از سال ۱۳۸۹ این شرکت مصمم شد با استفاده از شیوه های نوین تامین مالی، سرمایه گذاران بخش خصوصی را برای اجرای طرح ها به خدمت بگیرد.

وی اعلام کرد: تاکنون بخشی از طرح های آبی همچون طرح های آب شیرین کن به میزان ۴۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز و شیوه BOO (بی او او) با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است و خرید تضمینی آب از سرمایه گذاران انجام می شود.

در روش بی.او.او که معرف قراردادهای ساخت، تملک، بهره برداری است، طرح اجرا شده به مالکیت بخش خصوصی درآمده و تا پایان دوره بهره برداری در تملک وی باقی می ماند.

کشفی افزود: با تصمیم دولت، از این پس هیچ پول و اعتباری بجز خرید تضمینی آب برای فرآیند شیرین سازی آب در اختیار وزارت نیرو قرار داده نمی شود.

به گفته وی، بیشتر سرمایه گذاران در این طرح ها ایرانی هستند، اما محدودیتی برای حضور خارجی ها وجود ندارد.

کشفی ادامه داد: در مرحله بعد، ساخت تصفیه خانه های آب با مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت که بر این اساس تاکنون ۲۵ هزار میلیارد ریال قرارداد BOT (بی.او.تی) با بخش خصوصی امضا شده است.

قراردادهای بی او تی یا ساخت، بهره برداری و انتقال (واگذاری)، به قراردادهایی گفته می شود که شرکت ها در قبال امتیازهایی، طرح های سنگین (به لحاظ مالی) را اجرا می کنند و برای مدت محدودی از منافع آن می شوند، سپس طرح و سازه های آن را به طوری که امکان فعالیت کامل را داشته باشد، بلاعوض به طرف دیگر که دولت ها یا شرکت های وابسته به دولت هستند، انتقال می دهند.

مشکل در اجرای طرح های فاضلاب شهری و روستایی

مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و گسترش مشارکت بخش غیردولتی آبفای کشور گفت: طرح های فاضلاب در مناطق شهری و روستایی یا آغاز نشده است (به سبب ضربات جبران ناپذیر به محیط زیست) یا برای تکمیل آنها با مشکل روبرو هستیم.

کشفی افزود: شیوه «بیع متقابل» برای نخستین بار در جهان برای اجرای طرح های فاضلاب ایران به کار گرفته شد که بر پایه آن، صنایع در ساخت و تکمیل تاسیسات تولید پساب تصفیه شده تصفیه خانه ها سرمایه گذاری و در عوض، به اندازه سرمایه گذاری خود از پساب تولیدی به صورت رایگان استفاده می کنند.

وی گفت: تاکنون بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال طرح به این شیوه در صنایع، نیروگاه ها و کشت و صنعت های بزرگ واقع در دشت های مرکزی کشور یعنی یزد، کرمان، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و اطراف تهران سرمایه گذاری شده و مذاکره برای اجرای ۶۰ قرارداد دیگر نیز آغاز شده است.

مزایده ۵۰ هزار میلیارد ریال طرح در سال آتی با مشارکت بخش خصوصی

این مسوول اعلام کرد: سال آتی یکصد طرح به این شیوه ها به ارزش ۵۰ هزار میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی بویژه در مناطقی که با مشکل تامین آب روبرو هستند، به مزایده گذاشته می شود.

کشفی اضافه کرد: مقرر شده است آب مورد نیاز استان های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان از سرزمین های اصلی قطع و با استفاده از آب شیرین کن ها از دریا مهیا شود؛ همانطور که امروز به همین شیوه آب پایدار در جزایر جنوبی کشور تامین می شود.

وی درباره قیمت های خرید تضمینی آب به این شیوه ها یادآوری کرد: از آنجا که آب در هر نقطه کشور به صورت منطقه ای تامین شده و کیفیت آن در نقاط مختلف متفاوت است، قیمت ها نیز بر این اساس تفاوت خواهد داشت. اما میانگین قیمت جهانی خرید تضمینی آب یک دلار در هر مترمکعب است که آب تولید شده در داخل با قیمتی پایین تر از تولیدکنندگان خریداری می شود.

مردادماه امسال قرارداد مشارکت بخش خصوصی در ۲۲ طرح آب و فاضلاب کشور با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری و «حمید چیت چیان» وزیر نیرو، به ارزش بیش از ۱۰ تریلیون ریال منعقد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفته بود، در این طرح ها بخش خصوصی به صورت مستقیم حضور دارد و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برنامه ریزی و مدیریت طرح ها را انجام می دهد.

وی ابراز امیدواری کرده بود تا پایان امسال همین میزان بودجه برای بیش از ۱۴۰ طرح دیگر در سطح کشور آماده شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی