رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

سد آبی

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران؛ محمد حاج رسولی‌ها، ضمن تاکید بر اهمیت منابع آبی کشور و تاثیر سد ها در تامین منابع آبی و همچنین تامین انرژی به وضعیت بحرانی ۵ سد آبی کشور اشاره کرد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمد حاج رسولی‌ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، با بیان این‌ که پنج سد آبی در کل کشور از شرایط حساس در زمینه‌ ذخیره منابع آبی قرار دارند، اظهار کرد: در سد آبی استقلال، شمیل و نیان که تامین‌کننده آب بندرعباس هستند میزان ذخیره آبی ۲۶ میلیون مترمکعب عنوان شده و این درحالی است که در سال گذشته ذخیره این دو سد بیش از ۶۶ میلیون مترمکعب بوده است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: پنج سد آبی زاینده‌رود، درودزن، استقلال، دوستی، شمیل و نیان در شرایط قرمز منابع آبی قرار دارند.

سد قوسی زاینده رود در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود احداث  شده است . این طرح شامل سد قوسی زاینده رود و همچنین نیروگاه زاینده رود است که به دلیل کمبود ذخایر آب به مشکل برخورده است.

نیروگاه برق آبی زاینده رود  به منظور تأمین قسمتی از برق مورد نیاز شبکه احداث شده است .کار این نیروگاه شبانه روزی است و بده های متفاوتی را در بستر زاینده رود جاری می سازد و چون میزان آب خروجی از توربین ها در شبانه روز متغیر می باشد لذا سد تنظیم کننده در فاصله چهار کیلومتری پایاب سد اصلی بنا شده است تا بتوان بطور یکنواخت آب مورد نیار پایین دست سد را تأمین کرد.

تولید روزانه نیروگاه تابع مقدار آب  مورد نیاز پایین دست می باشد که توسط معاون بهره برداری شرکت ابلاغ  می گردد. نیروگاه  بلافاصله در پایاب سدزاینده رود قراردارد و به سه دستگاه توربین فرانسیس با محور قائم مجهز است. مقدار آب مصرفی هر یک از سه توربین در بار کامل و ارتفاع ریزش اسمی ۷۱٫۵۰ متر برابر با ۳۰٫۵ متر مکعب در ثانیه می باشد.

حاج رسولی‌ها در خصوص سد درودزن که تامین‌کننده آب شرب شیراز است نیز گفت: در حال حاضر ذخیره آب این سد آبی ۳۴۵ میلیون مترمکعب تخمین زده شده در حالی که سال گذشته این سد ۴۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: سد زاینده‌رود نیز در سال جاری ۲۲۵ میلیون مترمکعب و سد دوستی نیز در امسال ۲۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد، در حالی که این دو سد به ترتیب در سال گذشته ۲۴۰ میلیون مترمکعب و ۳۵۶ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی