رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز در اولین روز معاملات بازار نفت در سال جدید میلادی، ۳۵ سنت، معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، با شروع اجرای توافق نفتی اپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان از ابتدای ژانویه و امیدواری به کاهش مازاد عرضه جهانی نفت، قیمت نفت در معاملات اولیه سال ۲۰۱۷ با افزایش مواجه بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز در اولین روز معاملات بازار نفت در سال جدید میلادی، ۳۵ سنت، معادل ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید. این رقم فاصله چندانی با بالاترین رقم ثبت شده در سال گذشته (۵۷ دلار و ۸۹ سنت) که در روز ۱۲ دسامبر به ثبت رسیده بود نداشت. بازارهای نفت در روز دوشنبه به مناسبت سال نوی میلادی تعطیل بود.
قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز ۳۱ سنت، معادل ۰٫۶ درصد افزایش داشت و به ۵۴ دلار و ۳ سنت رسید که فاصله چندانی با بالاترین رقم سال ۲۰۱۶ یعنی ۵۴ دلار و ۵۱ سنت که روز ۱۲ دسامبر به ثبت رسیده بود نداشت.
از روز اول ژانویه، اجرای توافق کاهش تولید بین کشورهای عضو اوپک و تولید کنندگان غیر عضو از جمله روسیه آغاز شده است. بر اساس این توافق قرار است تولید این کشورها روزانه حدود ۱٫۸ میلیون بکشه کاهش یابد.
ناظران بازار گفتند، ماه ژانویه معیاری برای میزان اجرای توافق کاهش تولید در ماه های آینده خواهد بود.
ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت در موسسه سی ام سی مارکتس گفت: «بازارها به دنبال شواهد و قرائن مربوط به کاهش تولید کشورها خواهند بود… محتمل ترین سناریو این است که اوپک و سایر تولید کنندگان به ویژه در مراحل اولیه به این توافق پایبند خواهند بود.»
لیبی، یکی از تولید کنندگان عضو اوپک که از کاهش تولید مستثنی شده، تولید خود را تا روز یکشنبه به ۶۸۵ هزار بشکه در روز افزایش داده در حالی که این رقم در ماه دسامبر ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.
عمان، دیگر عضو اوپک هفته گذشته به مشتریان خود اعلام کرد که حجم نفت عرضه شده خود را در ماه مارس به میزان ۵ درصد کاهش خواهد داد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی