رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

رونق صنعت
معاون عمران و محیط زیست سازمان صنایع کوچک:

نگاه ویژه دولت به رونق صنعت در استان های کوچک

معاون عمران و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: دولت رویکرد و نگاه ویژه ای به رونق صنعت در استان های کوچک و غیر برخوردار دارد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از ایرنا، فتحعلی محمدزاده در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهرک صنعتی شماره ۲ ایلام با حضور استاندار ایلام اظهار کرد: اعتقاد داریم در حوزه رونق صنعتی اگر قرار است تحولی ایجاد شود باید استان های کوچک و محروم در اولویت قرار گیرند و نگاه ویژه دولت به رونق صنعت در استان های کوچک دارد.

وی با اشاره به مشکلات حقوقی و منابع طبیعی زمین شهرک صنعتی شماره ۲ ایلام افزود: بیش از ۱۰ سال است که برای ساخت این شهرک فرصت سوزی شده و با وجود هزینه های مالی کلان، صدور حکم دادگستری ایلام مانع از اجرای شهرک شده است.

معاون عمران و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران یادآور شد : شهرک صنعتی شماره ۲ ایلام مصوب سال ۸۲ است و در سال ۸۴ برای اجرایی شدن آن ۸۵ هکتار زمین با هماهنگی و استعلام از منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط زیست از روستاییان خریداری شد و سند مالکیت آن نیز به نام شرکت شهرک های استان انتقال یافت.

محمدزاده گفت : ۲۳ میلیارد ریال درمجموع از محل اعتبارهای تملک دارایی های استان و سازمان صنایع کوچک برای مطالعه های بخش نخست و طراحی، خط انتقال آب و راه این شهرک هزینه و برای ۲۰ هکتار نیز تغییر کاربری اخذ شده است.

وی تاکید کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به نگاه ویژه این وزارتخانه به استان هایی مانند ایلام به صورت ویژه پیگیر رفع موانع حقوقی و اجرایی شهرک شماره ۲ است و به همین منظور با وزیر جهاد کشاورزی برای حل و فصل مشکل منابع طبیعی و حکم دادگستری استان رایزنی کرده و دیدار داشته است.
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار تاکید کرد با حفظ وضعیت موجود درختان و منابع طبیعی محدوده شهرک صنعتی شماره ۲ ایلام این طرح اجرایی شود.

وی یادآور شد: ۱۵هزار و ۷۰۰ هکتار ازمجموع ۷۸ هزار هکتار فاز عملیاتی شهرک ها و نواحی صنعتی کشور، فضای سبز است و این یعنی اینکه ما هم مانند دوستان منابع طبیعی و محیط زیست به حفظ این ثروت ها توجه داریم و دل می سوزانیم.

محمدزاده اضافه کرد: به یقین اگر سند برای این شهرک صادر شده استعلام های لازم از دستگاه های اجرایی نیز اخذ شده و به منظور احداث آن به نرخ سال ۸۲ بیش از ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی خواستار لغو حکم دادگستری ایلام در اجرای این شهرک شد و از استاندار ایلام خواست برای تجدید نظر در این حکم و لغو آن از طریق رئیس کل دادگستری ایلام مساعدت کند.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: ما به عنوان دستگاه های مجری همه یک طرف ماجرا هستیم مهم دادگستری، محیط زیست و منابع طبیعی است که اکنون در این نشست حضور ندارند.

محمدرضا مروارید اظهار کرد: در آغاز برای احداث شهرک شماره ۲ در گستره ۲۰ هکتار مجوز اخذ شد ولی به علت مخالفت رئیس کل وقت دادگستری ایلام به عنوان مدعی العموم و اینکه طرح در محدوده منابع طبیعی قرار دارد، جلوی کار گرفته شد.

وی ادامه داد: وقتی دادگستری اعلام می کند که این طرح نباید انجام شود منابع طبیعی نمی تواند مخالفت کند.

استاندار ایلام افزود: رئیس کل جدید دادگستری ایلام که دارای پیشینه درخشان اجرایی و قضایی است دیدگاه مناسب و مساعدی در این زمینه دارد که با توجه به این ویژگی ها چشم انداز حل و فصل مشکل قضایی اجرای شهرک شماره ۲ ایلام بسیار مثبت است.

مروارید تاکید کرد: سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایلام می توانند مطالعه های لازم را در زمینه اجرای شهرک انجام دهند و به عنوان راهکار رفع مساله، تعداد درختان بلوط محدوده شهرک را شمارش و آنها را شناسنامه دار کنند.

وی یادآور شد: اگر بحث حقوقی این شهرک حل شود دیگر مشکل خاصی در زمینه اجرایی شدن این طرح وجود نخواهد داشت بنابراین باید کارهای مطالعاتی آن پیگیری شود.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی