رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

انتقال آب
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران؛

مطالعه انتقال آب رودخانه های مازندران برای شرب تهران

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب؛ محمد حاج رسولیها، با بیان اینکه “مباحث انتقال آب با هدف شرب و با رویکرد حوزه به حوزه است”، گفت: انتقال آب از رودخانه‌های مازندران در ارتفاعات ۲هزار و ۳هزار برای شرب مازندران، البرز و تهران در مرحله شناخت اولیه و مطالعات پایه است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، «محمد حاج رسولیها» مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در نشستی خبری به اقدامات و طرح های در دست اقدام شرکت مدیریت منابع آب ایران بدر راستای مدیرت منابع آب اشاره کرد و در مورد موضوعاتی از قبیل، انتقال آب رودخانه های استان مازندران به تهران، تجهیز کنتور هوشمند چاه ها و مدیریت ظرفیت سد ها صحبت کرد.

حاج رسولیها اظهار داشت: در سال ۹۵ برنامه ریزی سالانه ما برای مجهز کردن ۷ هزار چاه کشاورزی به کنتورهای هوشمند بود که علی رغم اینکه در دریافت اعتبارات مربوطه با محدودیت مواجه شدیم، تا امروز ۳۶۰۰ حلقه چاه در سال جاری به کنتور هوشمند مجهز شدند.

وی افزود: در مجموع از ۴۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی مجاز در کشور، ۵۴ هزار حلقه چاه تا امروز مجهز به کنتور هوشمند شده اند.

حاج رسولیها با بیان اینکه “از سال گذشته نتوانستیم در برخی سدهای کشور ذخیره سازی خوبی داشته باشیم”، گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر آب در سدهای زاینده رود، درودزن، دوستی، استقلال و شمیل ونیان خوب نیست و تمامی این سدها که با هدف اصلی تأمین شرب احداث شده اند، وضعیت نامناسب و با حساسیت های بالایی در میزان ذخایر آبی دارند.

وی ادامه داد: در سد استقلال و شمیل ونیان سال گذشته همین موقع ۶۶ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده بود، در حالی که اکنون میزان ذخایر آبی این سد ۲۶ میلیون مترمکعب است؛ همچنین میزان ذخایر فعلی اب در پشت سدهای درودزن و ملاصدرا، زانیده رود و سد دوستی به ترتیب ۳۴۵ میلیون مترمکعب، ۲۲۵ میلیون مترمکعب و ۲۶۰ میلیون مترمکعب است در حالی که میزان ذخایر آبی این سدها در زمان مشابه سال گذشته به ترتیب ۴۴۰ میلیون مترمکعب، ۲۴۰ میلیون مترمکعب و ۳۵۶ میلیون مترمکعب بود.

به گفته این مقام مسئول، شهرهای بندرعباس، شیراز، اصفهان و مشهد در سال آینده برای تأمین آب شرب در وضعیت حساس و بحرانی خواهند بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اذعان داشت: نوار باریک مرزی حوزه شرقی کشور نیز با کاهش قابل توجه بارشها مواجه بوده و مرزنشینان شرقی کشور نیز با مشکل کم آبی و تنش در تأمین آب مواجه می شوند.

حاج رسولیها با بیان اینکه “مباحث انتقال آب با هدف شرب و با رویکرد حوزه به حوزه است”، گفت: آنتقال اب از رودخانه های مازندران در ارتفاعات ۲ هزار و ۳ هزار برای شرب مازندران، البرز و تهران در مرحله شناخت اولیه و مطالعات پایه است که در این مرحله از مطالعات که اسفندماه ۹۴ انجام آن ابلاغ شده است، ۲۵ درصد پیشرفت حاصل شده و پیش بینی می کنیم که تا پایان سال ۹۶ مطالعات پایه به اتمام رسیده و به چشم انداز روشنی از این طرح برسیم.

وی افزود: در این مطالعات می خواهیم ببینیم که آیا آب مازادی در رودخانه های مازندران وجود دارد که به صورت مازاد به دریای خزر برسد، رد صورت مثبت بودن این موضوع، برای انتقال این آب با جمع آوری منابع سطحی و احداث چند سد، اقدام می کنیم و به دنبال این هستیم که خود شرکت آب مازندران مجری این پروژه باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تأکید بر اینکه “کارگاه تونل بهشت آباد تعطیل شده و فعال بودن آن صحت ندارد”، گفت: در پروژه های برق‌آبی شاهد رکودی هستیم که نشی از کمبود اعتبارات است.

وی افزود: برنامه ریزی شده تا به جز پروژه های برق‌آبی نیز، تمامی طرح های انتقال آب و احداث سدهای بزرگ به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران منتقل شود تا شرکت های آب منطقه ای به مباحث حاکمیتی خود برسند.

حاج رسولیها از وجود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در بخش منابع، احداث شبکه و آبرسانی خبر داد و گفت: اگر به گونه ای عمل شود که سالی ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان بودجه به این پروژه ها برسد می توانیم با اولویت بندی، آنها را یک به یک تکمیل کنیم.

این مقام مسئول در خصوص بازنگری در طرح های سدسازی اظهار داشت: ۱۳۸ سد بزرگ در ردیف اجرایی قرار داشت که از این تعداد ۵ سد متوقف شد و ۳۷ طرح مورد بازنگری قرار گرفت و به دنبال این هستیم که ۸۶ پروژه سدسازی در دست اجرا با سرعت بیشتری تکمیل شده و رد طول برنامه ششم توسعه شاهد بهره برداری از بخشی از آنها باشیم.

وی افزود: اولویت بودجه سال ۹۶ که در لایحه بودجه هم مورد ـدکید قرار گرفته بحث مهندسی رودخانه و حفظ حریم و بستر رودخانه ها است که در لایجه بودجه سال اینده پیشنهاد شده اعتبار این بخش از ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ برسد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی