رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

سد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت:

۶۰ درصد حجم ذخیره آب سد اکباتان خالی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان؛ مهندس مرتضی عزالدین، به بحران کم آبی در ایران اشاره کرد و گفت، حجم ذخیره ی آبهای پشت سد کشور به شدت کاهش یافته است به نحوی که در حال حاضر ۶۰ درصد حجم ذخیره آب سد اکباتان خالی است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس مرتضی عزالدین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: در سال آبی ۹۵-۹۶ بیش از ۱۱۶ میلیمتر بارش برف و باران در سطح استان همدان ثبت شده است که این میزان بارش بر ذخیره ی حجمی سد ها تاثیر بسیار گذاشت.

وی افزود: در سال آبی گذشته متوسط بارندگی در مدت زمان مشابه ۲۱۱ میلی‌متر و در متوسط بلند مدت ۱۲۰ میلی‌متر بوده است.
عزالدین با اعلام اینکه در حال حاضر سد اکباتان همدان ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب ذخیره آبی دارد، عنوان کرد: سد سرابی تویسرکان هفت میلیون و ۳۶۰ هزار مترمکعب، سد کلان ملایر ۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب ذخیره آب دارد.

وی با اعلام اینکه سد اکباتان همدان با کاهش ذخیره آبی نسبت به ماه‌های گذشته مواجه بوده است، تصریح کرد: حجم آن در حال حاضر به ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب کاهش یافته و ۶۰ درصد از ذخیره آن خالی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی به ۸۱۰ لیتر در ثانیه و میزان خروجی ۵۶۷ لیتر در ثانیه است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی سد سرابی تویسرکان ۱۱۵ است گفت: سد سرابی تویسرکان ۷ میلیون و ۳۶۰ هزار مترمکعب ذخیره داشته و میزان خروجی از آن ۵۸ لیتر در ثانیه است که پکیج تصفیه‌خانه برای تامین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در ۲۰ سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

عزالدین با اشاره مدیریت مصرف تنها راهکار گذر از بحران بی آبی است، افزود: باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد و این موضوع با کم کشاورزان و کاهش ۱۰ درصد از حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی محقق خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی