رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

شیرین کردن آب
با همکاری دانشگاه شریف انجام می شود:

تکنولوژی ایرانی برای شیرین کردن آب دریا

مدیر عامل شرکت غشا گستر دالاهو از شرکت های تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: توجه به شیرین سازی آب دریا بعنوان یکی از راههای اصلی غلبه بر بحران کم آبی است به همین دلیل طرح تصفیه آب های زائد و شیرین کردن آب شور دریا با راه اندازی طرح اول ممبران از سوی ایدرو و همکاری دانشگاه صنعتی شریف وارد مرحله تازه ای شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران “شاتا” به نقل از ایدرو نیوز ،‌ مدیر عامل شرکت غشا گستر دالاهو از شرکت های تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران  گفت:  ایده اجرای طرح تولید ممبران در ایدرو و  شیرین کردن آب با توجه به بحران پیش رو کشور در موضوع آب، در سال ۱۳۸۸ شکل گرفت.

در این میان  سهم ایران از شیرین کردن آب خلیج فارس با توجه به دارا بودن طولانی ترین ساحل ، بسیار کمتر از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و شیرین سازی آب دریا در حال حاضر بعنوان یکی از راههای اصلی غلبه بر بحران کم آبی ، مورد توجه قرار قرار گرفته است.

یونس دوست با اشاره به اینکه در حال حاضر دستگاههای ساخته شده برای شیرین کردن آب در حال انتقال به شهرک تحقیقاتی کاوش هستند افزود: با تکمیل خط تولید این محصول استراتریک در استانه سالگرد بیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه شاهد افتتاح وبهره برداری از محصول UF(روش تصفیه آب فاضلاب به آب کشاورزی( و MF (رسوب گیری و سختی گیری آبهای قابل استفاده در ایستگاه های R0 ) خواهیم بود.

به گفته وی ظرفیت نهایی طرح ۵۰ هزار عدد فیلتر استاندارد ۸ اینچی ممبران در سال  و با سرمایه گذاری کل ۳۵۰ میلیارد ریال است که در این میان  ظرفیت  فاز اول طرح ۲۵ هزار عدد فیلتر استاندارد ۸ اینچی ممبران در سال  و با سرمایه گذاری کل ۱۳۰ میلیارد ریال ذکر شده است.

مدیر عامل شرکت غشا گستر دالاهو با بیان این که مرحله اول شامل تصفیه آب آشامیدنی است که مطابق آن آبهای زائد به آبهای قابل استفاده تبدیل شود و در مرحله بعدی تصفیه آب شیرین کن که در مناطق جنوبی آب دریا به آب آشامیدنی تبدیل می شود افزود: با توجه به تکنولوژی بسیار بالای طرح و اینکه ماشین آلات توسط دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار ساخته می شود مقرر شده جهت کاهش ریسک، تا زمان تکمیل ساخت ماشین آلات و تست و راه اندازی آنها در سالنهای موجود سازمان در شهرک صنعتی کاوش(اطراف کرج) مستقر گردد.

مهندس یونس دوست همچنین خاطرنشان ساخت بسته به نتایج کیفی محصول اصلی طرح ، پس از تولید نمونه قابل تست ، مقدمات اجرائی برای احداث سالن های صنعتی و غیر صنعتی و تامین یوتیلیتی های مورد نیاز در زمین ایلام برای انتقال طرح از شهرک کاوش و تامین و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات برای تولید ۵۰٫۰۰۰ مدول در سال  صورت خواهد پذیرفت.

وی در پایان گفت در نظر است با توجه به پتانسیل های موجود در کارگاه های مختلف این واحد تولید ، همزمان تحقیقات و تولید محصولات دیگر در صنایع آب و مرتبط به آن خصوصاً تولید ممبران برای تصفیه فاضلاب نیز در این مجموعه صورت پذیرد.

 خاطر نشان می شود  سهم ایران از کل منابع آب شیرین جهان با سطح خشکی برابر ۶۵/۱ میلیون کیلومتر مربع (۱٫۱ درصد از کل سطح خشکی کره زمین)، کمتر از ۳۴/۰ درصد است. خاطر نشان میگرددمتوسط بارش سالانه در ایران ۲۵۰ میلیمتر می باشد(با متوسط کمینه ۲۰ و بیشینه ۱۵۰۰ میلیمتر) که طی سالهای اخیر سالانه ۳۰ میلیمتر نسبت به متوسط بلندمدت کاهش داشته و کمتر از یک سوم متوسط جهانی است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی