رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

کواکبیان و شریعتمداری
دلواپسی برجامی شریعتمداری یا حمله به روحانی؟

تاملی بر بحث داغ کواکبیان و شریعتمداری با محوریت اقتصاد

تاملی بر بحث داغ کواکبیان و شریعتمداری با محوریت اقتصاد: برنامه «متن و حاشیه» شب گذشته با حضور «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه کیهان و «مصطفی کواکبیان» نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از شبکه ۳ سیما با موضوع نامه عده‌ای از ضدانقلاب به ترامپ برای تحریم بیشتر روی آنتن رفت.

تاملی بر بحث داغ کواکبیان و شریعتمداری با محوریت اقتصاد : به گزارش گروه تحلیلی اقتصاد ایران ویکی پی جی، در این برنامه کواکبیان با اشاره به برجام این مساله را مطرح کرد که اگر برجامی نبود نمی‌گویم جنگ می‌شد اما قطعا تحریم‌ها بیشتر می‌شد و بعد از آن بحث میان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول روزنامه کیهان بالا گرفت و به قیمت دلار و جدل در مورد روند افزایش دلار و حقوق های نجومی و  تخریب تیم اقتصادی دولت روحانی و بحث تولید و کالای قاچاق و معادن و دیگر مباحث اقتصادی رسید که پیش از هر چیز بخشی از این مباحث اقتصادی را مطرح می کنیم.

همه بحث‌های اقتصادی مناظره کواکبیان و شریعتمداری با موضوع نامه عده‌ای از ضدانقلاب به ترامپ برای تحریم بیشتر

در این برنامه مصطفی کواکبیان بعد از بحث شریعتمداری درباره نامه اخیر ۳۰ نفر به ترامپ برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران،  با بیان اینکه روزنامه کیهان کشور را به سمت تحریم می‌برد، گفت: آقایان می‌گویند برجام باید پاره شود و آقای ترامپ زودتر ما را از شر برجام خلاص کند. واقعیت این است اگر برجام در کار نبود نمی‌خواهم بگویم جنگ می‌شد اما تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کرد و افزایش می‌یافت.

کواکبیان با تأکید براینکه ما در بحث برجام با یک قطعنامه حداقل زیرآب تمام تحریم‌ها را زدیم، گفت: این که آمریکایی نقض عهد کردند و بانک‌های آنها به تعهدات خود عمل نکردند بحث دیگری است.

شریعتمداری در پاسخ به کواکبیان مبنی براینکه اگر برجام نبود تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کرد، گفت: هیچ یک از تحریم‌ها برداشته نشده آقای کواکبیان در حالی از برجام دفاع می‌کنند که مسئولان و صاحبان اصلی ماجرا با صراحت می‌گویند که دستاورد برجام تقریباً هیچ بوده است.

کواکبیان به اظهارات شریعتمداری مبنی براینکه دلار ۴ هزار و ۱۰۰ تومان شده است، گفت: یکی از بحث‌های روان‌شناسی گران شدن دلار این است که مخالفان برجام در داخل مرتب با برجام مخالفت می‌کنند که اگر اینها مخالفت نمی‌کردند دلار گران نمی‌شد. البته نمی‌خواهم استناداً بگویم حتماً اینگونه است.

وی ادامه داد: در پایان جنگ تحمیلی دلار ۴۰۰ تومان بود و در پایان دولت آقای هاشمی رفسنجانی دلار به ۸۰۰ تومان رسید و در پایان دولت اصلاحات حدود ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ تومان بود اما یک دفعه در دولت آقای احمدی‌نژاد به ۴ هزار تومان رسید که می‌گفتند جمشید بسم‌الله در چهارراه استانبول دلار می‌فروشد چرا آقای شریعتمداری آن زمان هیچ چیز نمی‌گفت.

کواکبیان خطاب به شریعتمداری درباره ۱۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در اختیار ۱۰۸ نفر گفت:‌ من اتفاقاً ثابت می‌کنم این ۱۰۸ نفر که معوقات بانکی دارند بیشتر دوستان آقای حسین شریعتمداری‌اند یا یاران و طرفداران ما.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری اضافه کرد: اگر قرار باشد دلار هر ۸ سال دو برابر شود الان ۴ سال از عمر دولت گذشته، بنابراین دلار طبیعتاً‌ باید ۶ هزار تومان می‌شد بنابراین باید به آمارهایی که می‌دهیم توجه شود چرا که مباحثی که آقای شریعتمداری در بحث‌های اقتصادی مطرح می‌کند واقعیت ندارد. به عبارتی یک سری حرف‌های کلیشه‌ای است که ایشان همیشه در کیهان گفته‌‌اند. در مورد آبگوشت بزباش نیز حالا یکی یک حرف بی‌ربطی زد بنابراین این به کلیت اقتصاد کشور ربطی ندارد.

کواکبیان خطاب به شریعتمداری گفت: آقای شریعتمداری اگر می‌خواهد به انقلاب خدمت کند، مدتی دست از این کارها بردارد اگر دلار ارزان نشد، شما یک بار دیگر ما را دعوت کنید.

شریعتمداری در پاسخ به کواکبیان در مورد افزایش نرخ دلار در دولت‌های گذشته  گفت: اینکه شما می‌گویید نرخ دلار در دولت گذشته به ۴ هزار تومان رسید ادعای غلطی است بلکه اوج نرخ دلار در پایان دولت دهم به ۳۱۰۰ تومان رسید. اما در روز اجرای برجام دلار ۳۶۰۰ تومان شد اما این موضوع مسئله ما نیست این آقای روحانی بود که می‌گفت ما آمده‌ایم که ارزش پول ملی را بالا ببریم.

وی افزود: ۱۱۰ میلیارد معوقات بانکی در اختیار ۱۰۸ نفر است، ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار در سال کالای قاچاق وارد می‌شود، وزارت صنعت نیز تعرفه‌ها را کاهش داده و این باعث تعطیلی کارگاه‌های کوچک شده‌است. آقای کواکبیان چرا این آمار را نمی‌بینید. چقدر سنگ‌پا،‌ دسته بیل  و… وارد کرده‌اید.

کواکبیان در پاسخ به این اظهارات شریعتمداری تصریح کرد:‌ چرا زمان آقای احمدی‌نژاد را نمی‌گویید.و …

حکایت برجام و فعالان اقتصادی

در سال‌های گذشته تحریم‌ها، کاهش قیمت جهانی نفت، قطع ارتباطات بین المللی اقتصادی و …. موجب شد ایران در رکود اقتصادی قرار گیرد، اما از حق نگذریم که با تصویب برجام در دولت تدبیر و امید، امیدها برای عبور از رکود و رسیدن به رونق اقتصادی افزایش یافت.

بر این اساس، برخی از کارشناسان معتقد بودند که با اجرایی شدن برجام، صادرات نفت افزایش می‌یابد و مراودات تجاری با کشورهای دیگر بیش از پیش خواهد شد و راه برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی هموارتر می‌شود.

تولید کنندگان و صادرکنندگان مختلف هم پیرامون تصویب برجام و شرایط پس از آن نقطه نظرات متفاوتی داشند د و بیشتر صادرکنندگان برتر، مشکلات انتقال پول و باز نشدن ال سی‌ها را سد راه اساسی برای بهبود شرایط صادرات در پسابرجام می‌دانند و تعدادی از آنها نیز معتقد بودند با تصویب برجام، فضای گفت‌وگو با ایران بهتر از قبل شده و مذاکرات بسیاری با طرف‌های خارجی انجام شده، برخی نیز معتقدند تصویب برجام تاثیر مثبتی بر روی فعالیت‌های اقتصادی به ویژه مراودات خارجی نداشته است.

با این اوصاف اگر از حق نگذریم، توافق هسته‌ای که دستیابی به آن وقت و انرژی زیادی از دولت یازدهم گرفت، اثرات مطلوب اقتصادی قابل‌توجهی برای کشور داشت و فرصت‌های بالقوه‌ای ایجاد کرد و در یک‌سال گذشته فرصت‌های قابل اعتنایی به واسطه دستاوردهای دولت در عرصه دیپلماسی ایجاد شد و بهره بردن از این فرصت‌ها، مساله متفاوتی است که نظرات مختلفی در مورد آن مطرح است.

البته نمی‌توان منکر شد که شرایط تحریمی در حال هدایت اقتصاد ایران به سوی یک بحران و فاجعه بود و با به نتیجه رسیدن مذاکرات و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی این مسیر به بن‌بست رسید.

با استناد به قول مسعد خوانساری، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران،  “تنها کافی است در نظر بگیریم که در شرایطی که قیمت نفت به شدت نزول کرد، همچنان تحریم‌ها پابرجا بود و ما تنها توانایی صادرات حدود ۵۰۰هزار بشکه نفت داشتیم. آن هم در حالی که پول این صادرات به‌طور کامل به کشور باز نمی‌گشت و آنچه بازمی‌گشت، با صرف هزینه‌ای بالا امکان‌پذیر بود؛ یعنی شرایطی که امکان اداره اقتصاد عملا ممکن نبود.”

اما با دستیابی به توافق، فرصت بازیگری در عرصه بازارهای بین‌المللی بار دیگر برای ما مهیا شد و قید و بندهای خرید و فروش کالا و خدمات برای اقتصاد ایران از بین رفت.

البته صحیح است که ما هنوز تا عملی کردن حضور در بازارهای جهانی و ایفای نقش موثر در صدور کالا و خدمات فاصله داریم، اما لااقل گرفتار قوانین بازدارنده و تحریم‌های بین‌المللی نیستیم.

بر این اساس باید از حق نگذریم که مشکلات کنونی ما تکنیکی است؛ مسایلی چون کیفیت و قیمت رقابتی که البته مسایل اصلی بازیگری در اقتصاد است و برای همه بازیگران این عرصه وجود دارد.

نهاوندیان: افزایش قیمت دلار توجیه اقتصادی ندارد

رییس دفتر رییس جمهوری، امروز افزایش مقطعی ارزش دلار را ناشی از عوامل روانی دانست و تاکید کرد: بالا رفتن نرخ دلار در برابر ریال در چند هفته اخیر، توجیه اقتصادی ندارد و با برطرف شدن عوامل روانی و سیاسی آن قیمت کاهش می یابد.

محمد نهاوندیان در گفت وگویی با ایرنا اظهارداشت: روشن است که با افزایش درآمد ارزی کشور چه در صادرات نفتی پس از رفع تحریم‌ها و افزایش قیمت نفت و چه در صادرات غیرنفتی با رشد پساتحریم و همچنین شروع مجدد فاینانس‌ها و یوزانس های خارجی، عرضه ارز افزایش می‌یابد و افزایش نرخ، پایداری نخواهد داشت.

وی با یادآوری نرخ ۷ درصدی تورم و کاهش پیوسته آن از یک سو ونرخ ۷ درصدی رشد اقتصادی کشور از سوی دیگر ، گفت: این شاخص ها نشان می دهد که دلیل واقعی برای افزایش نرخ دلار در ایران وجود ندارد.

رییس دفتر رییس جمهوری در تشریح دلایل افزایش کوتاه مدت نرخ دلار در هفته اخیر اظهارداشت: افزایش کوتاه مدتی که شاهد آن بودیم بخشی تحت تاثیر افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر به دلیل عامل روانی ناشی از انتخابات آمریکا و مسایل اتحادیه اروپا بود و بخشی هم به سبب برخی عوامل روانی و سیاسی داخلی از قبیل پیش بینی های غیرواقعی ناشی از افزایش تقاضا به سبب سفرهای موسمی یا سوداگری ارزی برخی عوامل دست اندرکار حاصل شده است.

نهاوندیان تصریح کرد: به همین جهت است که می بینیم به دلیل نبود عامل اقتصادی واقعی، این عوامل روانی اثر خود را از دست داده اند و ارزش دلار شروع به پایین آمدن کرده و به جای خود باز می‌گردد.

وی افزود: جای تأسف است که سخنران محترمی در یک تریبون عمومی مطلب نادرستی را در موضوع حساسی مثل نرخ ارز، بدون هیچگونه مستندی به مسؤولی نسبت دهد و تأسف‌بارتر آنکه برخی سایت‌ها بدون هیچ‌گونه تحقیق و تبیینی آن را نشر دهند و بعضی هم از سر ذوق، آن را تیتر کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: آیا فراموش کرده‌ایم که همه ما وظیفه داریم در سال اقدام و عمل، از اقتصاد کشور و رشد و ثبات آن دفاع کنیم؟ آیا فراموش کرده‌ایم که پیش از اقتصاد، ما در قبال اخلاق و اعتماد عمومی مسئولیم.

حمله به روحانی به کام انتخابات!

فراموش نکنیم اینکه کسی اقدامات دولت و تیم کابینه یازدهم را نقد و حتی زیر سوال ببرد هیچ ایرادی نداشته و بلکه مفید نیز هست، ولی اینکه جریانی خاص بخواهند کینه های انتخاباتی و سیاسی خود را در قالب  انتقاد و دلسوزی کادو پیچ کرده و تحویل مردم دهند، جای تامل دارد.

خواه نا خواه، رفته رفته فضای ایران وارد فاز انتخاباتی شده و جریان های مختلف سیاسی حرکت های زیر پوستی خود را به عرصه رقابت کشیده اند.

در همین زمینه البته مناسبت مختلف به محلی برای ارایه برنامه جریان ها در میان مردم تبدیل شده است. برای مثال در همین چند روز اخیر برخی جریان ها پا به عرصه رقابت سیاسی گذاشته و تلاش کردند تا با زیر سوال بردن فعالیت های رقبا، خود را منجی کشور و ملت نشان دهند.

سیاست های اشتباه و تصمیمات ناصحیح از ویژگی های جریان هایی است که در آستانه انتخابات های گوناگون وارد میدان می شوند و تلاش می کنند به مرم بگویند آنهایی که بر سرکار هستند، توانایی ندارند و  اینگونه منش در حالی نمود پیدا می کند که خود هم، سال ها برسر کار بوده و مسئولیت داشته اند.

بر اساس این گزارش، واکنش‌های خاص برخی گربوه ها درباره نرخ رشد اقتصادی شش‌ماهه نخست سال ٩٥، گویای این حقیقت است که احتمالا قرار است حوزه اقتصادی به عنوان ناکامی دولت یازدهم مطرح شود و حالا جریان مذکور نگران اعلام این نرخ و تأثیر آن بر برخی گشایش‌های احتمالی اقتصادی در زندگی مردم است.

برخی جریان ها  معتقدند که ما باید برای رسیدن به اهداف مان وارد عرصه شویم وفعالیت هایی که می دانیم درست است را انجام دهیم و دلواپس همه مشکلات و معضلات ایران می شوند.

البته فراموش نشود اینکه کسی اقدامات دولت و تیم کابینه یازدهم را نقد و حتی زیر سوال ببرد هیچ ایرادی نداشته و بلکه مفید نیز هست، ولی  تلاقی این نوع انتقادها  در آستانه انتخابات جای تامل دارد که چرا این بحث این روزها این قدر داغ شده است.

برای دانلود فیلم و روی لینک زیر کلیک کنید:

مناظره داغ تلویزیونی کواکبیان و شریعتمداری _قسمت اول

مناظره داغ تلویزیونی کواکبیان و شریعتمداری _قسمت دوم

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی