رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

حجم بارش باران

حجم بارش باران در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به کمتر از نصف کاهش یافته است.

وزارت نیرو با اشاره به بارش باران حدود ۸۴ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای مهرماه تاکنون، اعلام کرد: حجم بارش باران نسبت به مدت مشابه پارسال به کمتر از نصف کاهش یافته است.

به‌ گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری مهر، وزارت نیرو امروز با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت بارش‌ باران کشور در سال جدید آبی، اعلام کرد: ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای مهرماه امسال تا امروز (شنبه ۱۰ دی ماه)، به ۵۱ میلی‌متر رسید.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت با ۷۱ میلی‌متر، ۲۸ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته با ۱۰۴ میلی‌متر، ۵۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین بارش باران در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با ۱۴۳ میلی‌متر بارش بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۲۷ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله یک درصد کاهش داشته است.

کمترین میزان بارش هم در حوضه‌های ۶ گانه اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با یک میلی‌متر بارش ثبت شده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۹۶ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله، ۹۵ درصد کاهش داشته است.

بیشترین میزان بارش‌ها در ایستگاه دیناسرا در استان مازندران با ۷۶۶ میلی‌متر و کمترین میزان بارش‌ها در ایستگاه‌های چابهار و هوشک سروان در سیستان و بلوچستان و جنت آباد جنگل در خراسان رضوی با صفر میلی‌متر به ثبت رسیده است.

وزارت نیرو تاکید کرده است: حجم بارش اول مهر تا پایان ۱۰ دی معادل ۸۴ میلیارد و ۴۹ میلیون مترمکعب است.

بر اساس این گزارش خبر گزاری مهر و به‌ گزارش گروه انرژی ویکی جی …

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی