رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

ویکی پی جی گزارش می دهد؛

دروغی بزرگ به نام بانک جهانی

روز گذشته خبری در فضای مجازی با این عنوان دست به دست شد که بانک جهانی اعلام کرده اقتصاد ایران با دلار ۵ هزار تومانی ورشکست می‌شود.

خبر ورشکستگی اقتصاد ایران با افزایش نرخ دلار به پنج هزار تومان در حالی در فضای مجازی مطرح شد که بانک جهانی چندی قبل پیش‌بینی کرده بود نرخ دلار در آذر ماه ۴ هزار تومان خواهد بود. به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی، این موضوع در حالی مطرح گردیده است که تمامی جست و جو و بررسی‌ها صحت چنین خبری را تایید نمی‌کند.

آخرین گزارش بانک جهانی مربوط به پیش‌بینی روندهای اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ بود که اتفاقا چشم‌اندازی با ثبات از آن ارائه کرده بود. نکته دیگر آنکه اگرچه نهادهای بین المللی به‌صورت دوره ای گزارش‌های تخصصی از وضعیت اقتصادی کشورها منتشر می کنند اما نه در مورد ایران و نه در مورد هیچ کشور دیگری چنین ارزیابی‌هایی ارائه نمی دهند.

نهادهای تخصصی شاخص‌ها را پیش‌بینی می‌کنند و گاهی برای بهبود وضعیت، رهنمودهایی را ارائه می کنند اما به مسائلی که از آنها سوءاستفاده سیاسی صورت گیرد مانند اصطلاح نامفهوم ورشکستگی اقتصاد ملی، ورود نخواهند کرد.

جالب اینکه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بارها به ایران توصیه کردند برای کمک به رونق اقتصادی نرخ ارز را واقعی کند که با توجه به وضعیت تورمی این توصیه به معنای تقویت ارز در برابر ریال است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی