رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

نفت ایران

قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش ۵۲ درصدی را تجربه کرد و هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این سال به ۵۶ دلار و ۸۲ سنت رسید. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز،  پس از آنکه اوپک و تولید کنندگان غیر عضو توافق […]

قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش ۵۲ درصدی را تجربه کرد و هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این سال به ۵۶ دلار و ۸۲ سنت رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز،  پس از آنکه اوپک و تولید کنندگان غیر عضو توافق کرده اند که تولید خود را از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ کاهش دهند، قیمت نفت در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۶ با کاهشی اندک همراه بود، اما بیشترین افزایش قیمت سالانه از سال ۲۰۰۹ تاکنون را به ثبت رساند.

افزایش ۲ سکو به تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا، که نهمین افزایش هفتگی متوالی تعداد سکوها بود عامل ایجاد روند کاهشی در بازار بود. اما تعداد کل سکوهای حفاری نفتی در پایان سال به ۵۲۵ سکو رسید که همچنان ۱۱ سکو کمتر از تعداد سکوهای فعال در سال گذشته بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۳ سنت، معادل ۰٫۰۵ درصد کاهش به ۵۶ دلار و ۸۲ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز ۵ سنت، معادل ۰٫۰۹ درصد کاهش یافت و به ۵۳ دلار و ۷۲ سنت رسید.

قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی ۵۲ درصد افزایش یافت و قیمت نفت خام آمریکا نیز رشدی حدودا ۴۵ درصدی را تجربه کرد که بیشترین رشد قیمت های سالانه از سال ۲۰۰۹ تاکنون بود. قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا در سال ۲۰۰۹، به ترتیب ۷۸ و ۷۱ درصد افزایش یافته بود.

قیمت نفت خام از تابستان ۲۰۱۴ و  از بالای ۱۰۰ دلار رو به کاهش گذاشته است. این کاهش که به دلیل مازاد عرضه در بازار ایجاد شده بود، اواخر امسال زمانی که اوپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان به توافقی برای کاهش تولید دست یافتند متوقف شود.

تحلیلگران موسسه جی بی سی گفتند، موسسات مهم پیش بینی کننده، در مورد میزان رشد تقاضا در سال آینده میلادی اتفاق نظر ندارند.» در یادداشت این موسسه آمده است: «اختلاف زیادی بین ارقام پیش بینی شده برای میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ دیده می شود و این رقم از ۱٫۲۲ میلیون بشکه در روز تا ۱٫۵۷ میلیون بشکه در روز متغیر است.»

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی