رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

آبیاری تحت فشار
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران:

آبیاری تحت فشار سفره های آب زیر زمینی را خالی می کند

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران؛ جهانگیر حبیبی، در سومین “گردهمایی فصلی معاونان حفاظت و بهره برداری کشور” در مشهد اعلام کرد: طبق تحقیقات علمی جدید انجام شده، آبیاری تحت فشار به خاطر عدم بازگشت آب به سفره های زیرزمینی مقرون به صرفه نبوده و عملا بازدهی ندارد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از شبکه ی خبری آب ایران ، “جهانگیر حبیبی” یکی از مهمترین جنبه های این گردهمایی را تبادل و استفاده از تجربیات و اطلاعات گوناگون مسئولین استان های کشور بر اساس شرایط اقلیمی، اجتماعی و فرهنگی متفاوت آن ها در زمینه طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی دانست و کاهش سطح زیر کشت و تغییر نوع کشت را به عنوان راه حل برای عدم اتکا به آبیاری تحت فشار عنوان کرد.

وی در سخنان خود ضمن اشاره به مشکلات ایجاد شده در پایین دست سدها، خواستار کمک معاونان حفاظت و بهره برداری در حل و کنترل چالش های بین حوضه ای شد. برخی از این چالش ها به دلیل توسعه برداشت ها بدون توجه به آمار و برنامه ریزی در بالا دست سدها ایجاد شده است که می توان از نقشه ها، عکس های هوایی و ماهواره ای برای ارزیابی و مساحی اراضی استفاده کرد.

حبیبی در ادامه با اعلام این خبر که طرح ایمنی و پایداری سدها در بودجه سال ۹۶ اضافه شده است، گفت: بازرسی های دوره ای ایمنی و پایداری سدها باید با اطمینان بیشتری انجام و کمیته های ایمنی سدها جدی گرفته شود.

آبیاری تحت فشار

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران تعیین حد بستر رودخانه ها، مستند سازی مکان های آسیب پذیر سیل، هشدار و اطلاع رسانی و فعالیت های کنترل ایمنی بر روی سازه ها را از اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات جدی و سنگین وارد آمده در اثر سیلاب ها برشمرد و خواستار تشکیل کمیته مشترک با بخش طرح و توسعه و همچنین مشارکت و حضور جدی در مطالعه، طراحی و ساخت سدها به منظور جلوگیری از مشکلات آتی شد.

وی در خصوص سیستم ساماب (سیستم یکپارچه حفاظت و بهره برداری از منابع آب و امور مشترکین) که سامانه پایه در وزارت نیرو است، اظهار داشت: ساماب در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و با هدف تسهیل در ارائه خدمات به متقاضیان بهره برداری از منابع مختلف آبی از طریق درگاه ملی مربوطه در دفاتر پیشخوان دولت، طراحی و درحال پیاده سازی است.

وی با اشاره به حجم آب های سطحی (۲۲ میلیارد متر مکعب) و اهمیت آن ها، مشکل آب های زیرزمینی را نتیجه عدم کنترل آب های سطحی دانست و خواستار توجه به آب های سطحی و ثبت آمار آن در سیستم ساماب برای دسترسی به اطلاعات و رصد آن ها شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی