رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

سهام عدالت

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛ محمدرضا پورابراهیمی گفت: یکی از نتایج مثبت تحریم‌ها دشمن این بود که توانستیم سهم نفت در بودجه عمومی را به ۲۵ درصد کاهش دهیم. به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری دانشجو، محمدرضا پورابراهیمی امشب در همایش بزرگداشت سالروز […]

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛ محمدرضا پورابراهیمی گفت: یکی از نتایج مثبت تحریم‌ها دشمن این بود که توانستیم سهم نفت در بودجه عمومی را به ۲۵ درصد کاهش دهیم.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری دانشجو، محمدرضا پورابراهیمی امشب در همایش بزرگداشت سالروز حماسه ۹ دی در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: به دلیل خصومت‌های ذاتی علیه نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان انواع اقدامات، ترفندها و رویکردها را در جبهه استکبار علیه نظام جمهوری اسلامی ایران شاهد هستیم که بخشی ملموس و بخش دیگر به شکلی قابل تبیین است.

وی افزود: حماسه حمایت‌های معنوی نظام جمهوری اسلامی و حماسه سردارانی که امروز افتخار ما هستند آبروی نظام جمهوری اسلامی در منطقه شده است.

پورابراهیمی با تشریح ابعاد اقتصاد مقاومتی ادامه داد: زمانی که در عرصه جنگ نظامی تحریم شدیم، خودمان دنبال ساخت تجهیزات نظامی رفتیم و امروز اقتدار نظامی در کشور به وجود آمده و ایران به قدرت و دانش نظامی در منطقه رسیده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اگر تحریم‌ها استمداد پیدا کند، اما به مرور زمان، آثار آن به توانمندسازی منتهی می‌شود و قطعا تحریم‌ها در اقتصاد ایران تاثیرات خود را داشته است.

وی گفت: تحریم در نظام بانکی، بیمه، حمل و نقل و فروش نفت خام تاثیر گذاشته است و دولت با اذن مقام معظم رهبری ورود کرد و تعهدات را به طور کامل اجرا کردیم، اما طرف‌های مقابل تعهدی که خود آنها قبول دار نشدند.

پورابراهیمی ابراز داشت: یکی از اقدامات مثبت در رفع تحریم، پیگیری برگشت سهم در بازار نفت است، اما در بخش‌های دیگر تاثیرات تحریم به قوت خود باقی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که امروز ساختار اقتصادی کشور ما نامناسب است و وابستگی بودجه عمومی به نفت و سهم نفت در بودجه عمومی پاشنه آشیل شده است و سهم نفت در بودجه عمومی حدود ۶۰ درصد بود.

وی افزود: یکی از نتایج مثبت تحریم‌های دشمن این بود که توانستیم سهم نفت در بودجه عمومی را به ۲۵ کاهش دهیم و بودجه سال ۹۵ این سهم ۲۵ درصدی دیده شده است، گرچه لایحه‌ای که دولت برای بودجه ۹۶ در نظر گرفته است باز سهم نفت بالای ۳۰ درصد شده که مورد اعتراض ما است.

پورابراهیمی ادامه داد: در ساختار اقتصادی ۸۰ درصد مشکلات اقتصادی مربوط به رویکردهای داخلی است و در حوزه تصدیگری علی‌رغم همه کوشش‌ها سهم دولت زیاد است.

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد سهام شرکت‌های بزرگ از سهام عدات و برای مردم است، افزود: بین ۴۳ تا ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول سهام عدالت هستند و ایده بسیار خوبی بود، اما در عمل نتیجه‌ای برای مردم و دولت نداشت و اکنون شرکت‌های بزرگی وجود دارند که برای مردم و دولت سودی ندارند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه امروز ایران در قلوب جهانیان جای گرفته‌، بیان داشت: یکی از نشریات خارجی خطاب به ترامپ گفته است با ایران باید مدارا کرد، زیرا مقابله قدرت ایران را افزایش خواهد داد.

وی تصریح کرد: اگر در بحث فساد اقتصادی فراتر از قوا حرکت نکنیم پایه‌های نظام جمهوری اسلامی را خواهد خورد و اقدامات بسیار خوبی در خصوصیت شفافیت انجام شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا پایان سال تمام نهادها مکلفند صورت‌های مالی خود را افشا کنند در غیر این صورت حساب‌ها بسته و فرد مدیر خود مجرم شناخته خواهد شد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه دولت با تاخیر در برنامه اقتصادی مقاومتی ورود کرده است، اظهار داشت: دولت ۱۲ برنامه ملی اقتصاد مقاومتی را برنامه‌ریزی کرده است که برنامه ملی توسعه عدالت اجتماعی، انضباط مالی، اقتصاد دانش بنیان، گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی، سیاست‌های پولی و ارزی و مردمی کردن اقتصاد از آن جمله‌اند.

وی عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این قول را می‌دهیم که بعد از بیش از ۳۰ سال قانون نظام بانکداری اسلامی به روز خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی