رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

سرمایه‌گذاری خارجی ۳/۸ میلیارد دلاری در شهرک‌های صنعتی
معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی کشور:

سرمایه‌گذاری خارجی میلیارد دلاری در شهرک‌های صنعتی

معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی کشور از سرمایه‌گذاری خارجی ۳/۸ میلیارد دلاری در شهرک‌های صنعتی خبر داد. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از  فارس، غلامرضا سلیمانی ظهر امروز در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی شهر یاسوج در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سازمان صنایع کوچک به عنوان متولی […]

معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی کشور از سرمایه‌گذاری خارجی ۳/۸ میلیارد دلاری در شهرک‌های صنعتی خبر داد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از  فارس، غلامرضا سلیمانی ظهر امروز در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی شهر یاسوج در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سازمان صنایع کوچک به عنوان متولی شهرک‌های صنعتی کوچک است، گفت: این سازمان رسالت و ماموریتی را بر عهده داشته که طی این ۴۷ ساله تاسیس به این رسالت‌ها عمل می‌کرده است.

وی گفت: اما در سال اقتصاد مقاومتی برنامه‌های حمایتی ویژه از صنایع کوچک را داریم که در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تصویب و پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم عملیاتی کنیم و در راستای سیاست‌های دولت نتایج حاصل شود و منجر به رفاه و ایجاد اشتغال مردم شود.

معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی با اشاره به اینکه تامین زیرساخت‌ها برای سرمایه گذاران در قالب شهرک‌ها و نواحی صنعتی از رسالت‌های شهرک‌ها است، گفت: در کل کشور ۹۵۰ شهرک و نواحی صنعتی مصوب بوده که ۷۸۰ شهرک و نواحی صنعتی به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: جز رسالت ماست که وقتی سرمایه‌گذار آمد و تقاضای برق، گاز و سایر زیرساخت‌های را داشت آن را فراهم کنیم و بخش‌های فعال را سر و سامان داده و کیفی‌سازی خدمات و تامین کمبود‌ها و کمک به خدمات را انجام دهیم.

سلیمانی با اشاره به معافیت‌های مالیاتی واحد‌ها در شهرک‌های صنعتی گفت: در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیری در مناطق محروم تا ۱۳ سال است و در بقیه مناطق تا ۱۰ سال این معافیت‌ها وجود دارد و فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران است.

وی ۹۲ درصد واحدهای کشور را صنایع کوچک دانست و افزود: از مجموع ۸۸ هزار صنایع کشور، ۸۰ هزار واحد آن کوچک و زیر ۵۰ نفر هستند و در تمام دنیا حمایت از این واحد‌ها متفاوت است.

معاون صنایع کوچک بیان کرد: امسال در اقتصاد مقاومتی و طرح رونق ۱۶ هزار میلیارد تومان دولت مصوب کرده که از منابع بانکی تسهیلات به واحدهای دچار مشکل داده شود که فاقد سرمایه در گردش و خارج از اراده مدیر دچار مشکل شده‌اند.

وی گفت: در همین راستا واحدهای ستاد تسهیل استانی شکل گرفت و طرح‌های کشاورزی و صنعتی مشکل‌دار در این ستاد مورد بررسی قرار گرفت.

سلیمانی بیان کرد: بر اساس آمار ارائه شده روز گذشته در ستاد اقتصاد مقاومتی مصوب شد که ۱۳ هزار میلیارد تومان توسط بانک‌ها تسهیلات پرداخت شود که تا پایان بهمن ۱۶ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

این مسوول خواستار همکاری بانک‌های استان کهگیلویه و بویراحمد شد و افزود: هدف ما در دولت یازدهم فعال شدن واحدهای تعطیل است که ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تعطیل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود داشت و دو هزار و ۸۸۵ واحد کوچک در دولت تدبیر و امید به چرخه تولید بازگشتند.

سلیمانی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۳۵ واحد تعطیل در شهرک‌های صنعتی به چرخه تولید بازگشتند، گفت: واحدهای تعطیل ما به ۶ هزار و ۷۰۰ واحد کاهش یافته است.

وی افزود: ضمن اینکه ورودی‌های سرمایه‌گذاری ما باید افزایش یابد و صنعت و اقتصاد استان باید بیشتر از این رشد کند و افزایش یابد.

سلیمانی با اشاره به خالی بودن سوله‌های درون شهرک‌های صنعتی گفت: دو هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی خالی از ماشین‌آلات هستند که با همکاری خانه صنعت و معدن ایران و خانه صنعت و معدن جوانان این واحد‌ها تغییر کاربری داده می‌شوند که لیست آن را در سایت قرار می‌دهیم و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به پایین بودن بهره‌وری بخش صنعت خواستار توجه ویژه مدیران شهرک صنعتی به مقوله آموزش شد و افزود: امسال ۱۰۰ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی و واحدهای صنعتی آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.

این مسؤول حمایت از صادرات را از دیگر برنامه‌های شهرک صنعتی در سال جاری دانست و گفت: هدف‌گذاری صادرات غیر نفتی در سال جاری ۵۰ میلیارد دلار است که در ۹ ماهه سال جاری ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی کشور بوده که از واردات پیشی گرفته و باید برای رسیدن به هدف مورد نظر تلاش شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با ۳۰، ۴۰ کشور خارجی گفت: از ظرفیت این هیات خارجی می‌توانیم استفاده کنیم که باید بخش سرمایه‌گذاری خارجی استان فراهم شود

 سلیمانی با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی ۳/۸ میلیارد دلاری در شهرک‌های صنعتی کشور گفت: این سرمایه‌گذاری در قالب ۱۶۰ طرح بوده که ۱/۸ میلیارد دلار آن در دولت کنونی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: کشور ما نیاز به کارآفرینی و سرمایه‌گذاری بیشتری دارد و اقدامات خوبی هم صورت گرفته که آثار برنامه‌ها در ایجاد اشتغال و بهبود رفاه مردم در سال ۹۶ دیده می‌شود، در سال‌های اخیر دولت تورم را کنترل کرده و اشتغال خوبی هم ایجاد شده است اما چون تعداد بیکاران زیاد بود این ایجاد اشتغال احساس نمی‌شود.

سلیمانی با اشاره به اختصاص ۱/۵ میلیارد دلار اعتبار برای توسعه روستا‌ها، افزود: یکسری کارخانجات پوشاک، گیاهان دارویی و سنگ‌های قیمتی در روستا‌ها ایجاد می‌شود که در استان کهگیلویه و بویراحمد هم این کارخانجات برای ایجاد اشتغال دیده می‌شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی