رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

حمایت از تولید ملی را عملی کنیم

راه‌آهن و گسترش آن به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی در کشور یکی از پایه‌های توسعه ملی به‌شمار می‌رود. باتوجه به این موضوع برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ نیازمند ۳۹۰۰ کیلومتر ریل (۴۷۰هزار تن) در کشور هستیم. از این‌رو با توجه به این هدف‌گذاری در ۶ تا ۷سال به گفته دست‌اندرکاران این حوزه، سالی بین ۷۰ […]

راه‌آهن و گسترش آن به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی در کشور یکی از پایه‌های توسعه ملی به‌شمار می‌رود. باتوجه به این موضوع برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ نیازمند ۳۹۰۰ کیلومتر ریل (۴۷۰هزار تن) در کشور هستیم.

از این‌رو با توجه به این هدف‌گذاری در ۶ تا ۷سال به گفته دست‌اندرکاران این حوزه، سالی بین ۷۰ تا ۸۰هزار تن ریل وارد کشور کرده‌ایم. ریلی که هم‌اکنون شرکت‌های داخلی ما قادر به تولید آن در کشور به اندازه نیاز داخل و حتی بیش از آن برای صادرات هستند. شرکت ذوب‌آهن اصفهان یکی از پیشگامان تولید ریل در کشور به‌شمار می‌رود که در دو سه سال گذشته تمام همت خود را در راه این تولید ملی به کار بسته است. براساس قراردادی که در سال ۱۳۹۲ بین ذوب‌آهن به‌عنوان تنها تولیدکننده ریل در کشور و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان مصرف‌کننده بسته شد، قرار بود نیاز ریل داخل پ‍س از تولید ذوب‌آهن از این طریق تامین شود. پس از گذشت چند سال و عبور از مسائل مالی و موضوع بااهمیت کیفیت، ریل ملی در آبان ۱۳۹۵ افتتاح رسمی شد. اما با افتتاح آن همچنان شاهد مشکلاتی بین ذوب‌آهن و راه‌آهن هستیم که در عمل سبب شده ریل ملی همچنان مورد استفاده قرار نگیرد و در پیچ و خم بوروکراسی‌های بلندمدت در انبارها باقی بماند. البته موضوع قابل توجه در این زمینه واردات ریل به کشور است که در ۷ ماه نخست امسال واردات ۸۰هزار تنی برای آن اعلام شده است. موضوعی که می‌تواند برای تولیدکننده داخلی که به‌جز راه‌آهن و شرکت‌های ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور مصرف‌کننده دیگری ندارد، گران تمام شود. هرچند تولید ریل ملی با تاخیر انجام و سبب واردات ریل در سال‌های ۹۳ و ۹۴ شد، اما تمام تلاش ذوب‌آهنی‌ها بر این بود که تا پایان نیمه نخست ۹۵ این پروژه ملی را به خط پایان خود برساند. از این‌رو واردات ریل در سال ۹۵ دیگر چندان نمی‌تواند قابل دفاع باشد. البته مسائلی چون قرارداد، کیفیت، فاینانس و… سبب مشکلاتی بین دو شرکت ملی شده است، اما در این زمینه باید با نگاه ملی به این مسئله پیش برویم، چراکه ذوب‌آهن اصفهان در زمینه تولید ریل در ابتدای راه قرار دارد و با نگاه حمایت از تولید ملی باید فرصتی بیش از پیش به آن داده شود. دولت باید به جای واردات ریل با بهره‌گیری از تولید داخلی در مسیر حمایت از اقتصاد ملی گام بردارد، چراکه تولیدی ملی که بر پایه سرمایه‌های انسانی و اجتماعی شکل می‌گیرد، تنها با شعار محقق نخواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی