رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

اشتغال پایدار

در راستای دستور کار سازمان ملل با عنوان ” تغییر جهان ما، دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه , اشتغال پایدار  ” وزارت کار برای طرح رشد فراگیر ۷هدف اقتصادی و اشتغالی را برای ۲۰۳۰ دنبال می‌کند. به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بررسی طرح رشد فراگیر اشتغال در دولت […]

در راستای دستور کار سازمان ملل با عنوان ” تغییر جهان ما، دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه , اشتغال پایدار  ” وزارت کار برای طرح رشد فراگیر ۷هدف اقتصادی و اشتغالی را برای ۲۰۳۰ دنبال می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بررسی طرح رشد فراگیر اشتغال در دولت یکی از طرح های  اشتغالزایی در شورای عالی اشتغال بوده است. وزارت کار در این طرح ۷ هدف اقتصادی و اشتغالی را برای ۲۰۳۰ دنبال می کند.

این طرح در ابتدای سال جاری درجلسه شورای عالی اشتغال با حضور حسن روحانی تصویب شد.

عیسی منصوری،  معاون اشتغال وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی درباره اجرای این طرح گفت: طرح اشتغال فراگیر «حرکت»‌ برای اجرا در سراسر کشور به تصویب رسید. توسعه اشتغال از طریق مدیریت منابع حاصل از صرفه‌جویی در مصرف در بخش ساختمان و صنعت و کشاورزی و همچنین مدیریت حفظ محیط زیست از جمله برنامه ها برای اجرای این طرح بود. همچنین  توسعه اشتغال از طریق گردشگری و همچنین از مسیر IT و ICT نیز مورد تصویب قرار گرفت،  توسعه اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) از طریق توانمندسازی اقتصادی گروه‌های هدف نیز از دیگر مصوبات در راستای اجرای طرح اشتغال فراگیر بود.

اما متعاقب با اجرای برنامه اشتغالزایی «اهداف توسعه هزاره» سازمان ملل متحد که به مدت ۱۵ سال در ابتدای قرن بیستم هدفگذاری شده بود برنامه جدیدی تصویب شد و  ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد به طور رسمی دستور کار جدیدی با عنوان «تغییر جهان ما؛ دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار» را در اجلاس آرمان‌های توسعه پایدار در سپتامبر۲۰۱۵ به تصویب رساندند.

در همین زمینه وزارت کار اقدام به ارائه آرمان ها،اهداف و نماگرهای آماری مرتبط با ماموریت‌ها به منظور پایش دستور کار ۲۰۳۰ ملل متحد در دستیابی به توسعه پایدار کرده که یکی از این آرمان ها  در حوزه «ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، اشتغال کامل و بهره ور و مناسب برای همه» است و برای دستیابی به آن ۷ هدف را تعیین کرده است.

-ارتقای سیاست‌های هدایت شده توسعه که از بهره وری فعالیت‌ها، ایجاد شغل مناسب، کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، تشویق و شکل‌دهی و رشد شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق دسترسی به خدمات مالی می‌باشد.

– تا سال ۲۰۳۰دسترسی کامل و موثر به اشتغال و کار شایسته برای تمامی زنان و مردان، از جمله افراد جوان و اشخاص با ناتوانی‌ها (معلولان) با پرداختی مساوی ارزش کاری.

– تا سال ۲۰۳۰، کاهش افرادی که شاغل نیستند و در حال تحصیل و مهارت آموزی نمی باشند.

– ارزیابی فوری و موثر برای حفظ امنیت و جلوگیری و از بین بردن اشکال مختلف کار کودک، تا سال ۲۰۵۰ محور کار کودک در تمامی اشکال از جمله استفاده از آنها به عنوان سرباز

– حفظ حقوق نیروی کار و ارتقای امنیت محیط کاری برای تمام کارگران، شامل کارگران مهاجر، به خصوص زنان مهاجر و آنهایی که دارای شغل بی ثبات هستند.
– تا سال ۲۰۳۰ اتخاذ و اجرای سیاست های ارتقای گردشگری مستمر که منجر به ایجاد شغل و ارتقای فرهنگ و محصولات محلی شود.

– گسترش و عملیاتی نمودن راهبرد جهانی به منظور اشتغال جوانان و اجرای پیمان (مقاوله نامه) کار جهانی توسط اعضای سازمان بین المللی کار تا سال ۲۰۲۰

شاخص‌های آماری مورد نیاز با ماموریت‌ها و وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای این طرح شامل موارد زیر است.

ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، اشتغال کامل و بهره ور و مناسب برای همه شاخص‌های مورد نیازن

نرخ رشد سالانه ناخالص داخلی بر حسب افراد شاغل

نسبت اشتغال غیر رسمی در اشتغال غیر کشاورزی به تفکیک جنس

میانگین درآمد ساعتی شاغلان زن و مرد به تفکیک شغل، سن و معلویت

نرخ بیکاری به تفکیک جنس، سن و معلولیت

نسبت جوانانی (۱۵ تا ۲۴ سال) که در حال تحصیل نبوده و شاغل نبوده و در حال مهارت آموزی نمی باشند.

نسبت و تعداد کودکان ۵ تا ۱۷ساله مشغول به کار (کار کودک) به تفکیک سن و جنس

نرخ مرگ و میر و نرخ آسیب ناشی از کار به تفکیک جنس و وضعیت مهاجر

افزایش انطباق حقوق کار (آزادی تشکل‌ها و چانه‌زنی جمعی) مطابق مستندات سازمان بین المللی کار و قوانین ملی به تفکیک جنس و وضعیت مهاجر

سهم مشاغل گردشگری از کل مشاغل و نرخ رشد(سری زمانی)

نسبت افراد ۱۵ ساله و بیشتر دارای یک حساب بانکی و یا یک سرویس خدمات مالی همراه

سهم هزینه‌های دولت برای حمایت اجتماعی و برنامه اشتغال از کل بودجه ملی و تولید ناخالص داخلی‌

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی