رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

رشد نرخ ارز و ارتباط آن با صنایع بورسی

با رشد نرخ ارز در هفته‌های گذشته و عبور آن از کانال ۴۰۰۰ تومانی فعالان بازار سهام، با توجه به نوع سرمایه گذاری شان سودهایی را تجربه کردند و زیان‌هایی را نیز متحمل شدند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد نوسان گیران بازار سهام باید منتظر روزهای معاملاتیِ متفاوت تری از بهار، تابستان و پاییز […]

با رشد نرخ ارز در هفته‌های گذشته و عبور آن از کانال ۴۰۰۰ تومانی فعالان بازار سهام، با توجه به نوع سرمایه گذاری شان سودهایی را تجربه کردند و زیان‌هایی را نیز متحمل شدند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد نوسان گیران بازار سهام باید منتظر روزهای معاملاتیِ متفاوت تری از بهار، تابستان و پاییز ۱۳۹۵ باشند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا، نوسان قیمت ارز، نفت و فلزات اساسی از جمله عواملی است که می‌تواند بر بازار سرمایه مخصوصا بورس اوراق بهادار تهران تاثیر به سزایی داشته باشد، در نتیجه این نوسانات بر تصمیماتی که بازیگران بازار سهام اتخاذ می کنند تاثیرات مستقیمی دارد.

در هفته های گذشته افزایش نرخ دلار و عبور آن از کانال ۴۰۰۰ تومانی باعث شده سهامداران نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و مقداری از تصمیمات خود را با توجه به این عامل بگیرند از طرفی گمانه زنی ها درباره قیمت دلار در آینده سبب شده سفته بازان بورسی بیش از پیش سعی در نوسان گیری از شرایط موجود بورس داشته باشند و عده ای نیز با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش سهام شرکت ها کنند.

نمی توان به طور کاملا مشخص عنوان کرد که قیمت ارز دقیقا چه تاثیری بر معاملات بورس دارد، اما با تفکیک صنایع به دو بخش صنایع صادراتی و وارداتی می‌توان این موضوع را بهتر و شفاف تر توضیح داد.

شرکت‌هایی که واردات محور هستند و مواد اولیه مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کنند رشد نرخ ارز به خصوص دلار  نمی‌تواند به سودشان باشد چرا که با افزایشِ ارز، قیمت تامین مواد اولیه برای آن ها بالا می‌رود و آن‌ها باید هزینه بیشتری را شناسایی کنند و این موضوع تاثیر مستقیم بر EPS هر سهم خواهد داشت و در نتیجه از دید فاندامنتالی شرایط  سهام این نوع شرکت ها روند کاهشی را سپری خواهد کرد.

از جمله صنایعی که اساسشان بر پایه واردات است می توان به شرکت های خودرویی، حمل و نقل و ماشین آلات و دارویی اشاره کرد در نتیجه تا زمانی که انتظار ها در این است که قیمت ارز رشد داشته باشد، باید در سهام چنین شرکت‌هایی شاهد شرایط کاهشی بود.

از طرفی در شرکت‌هایی که فعالیت آن ها صادرات محور است افزایش قیمت ارز می تواند به رونق در بازار محصولات آن ها کمک کند و این افزایش رونق،  باعث شناسایی سود ترازنامه ای می شود. این موضوع می تواند به رشد EPS چنین شرکت هایی کمک کند و در نتیجه کفه تقاضای سهام آن ها سنگین تر شده و باعث رشد قیمت این سهم ها شود.

در نتیجه صنایع سیمان، فلزات اساسی و پتروشیمی در شرایط رشد نرخ ارز می توانند شاهد رشد EPS  باشند و انتظار می رود چنین صنایعی با بالا رفتن قیمت دلار شاهد رشد قیمت سهامشان هم باشند و سهامداران آن‌ها می توانند سود قیمتی مناسبی را به دست آورند.

البته ناگفته پیداست که شرایط بورس و سهام صنایع مختلف ناشی از عوامل متعددی است که می تواند ورقه را حتی در شرایط رشد قیمت دلار به سمتی که اصلا قابل انتظار نیست برگرداند

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی