رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

نوآوری جدید در صنعت برق ایران

در صنعت برق ایران اجرای طرحی اخیراً مورد توجه مسئولان قرار گرفته تا با احداث واحدهای گازی برای نیروگاههای بخاری، این نیروگاهها را از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی تبدیل کنند که اینکار افزایش راندمانی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد برای این واحدها به دنبال دارد. تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی یکی […]

در صنعت برق ایران اجرای طرحی اخیراً مورد توجه مسئولان قرار گرفته تا با احداث واحدهای گازی برای نیروگاههای بخاری، این نیروگاهها را از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی تبدیل کنند که اینکار افزایش راندمانی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد برای این واحدها به دنبال دارد.

تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی یکی از روش های موثر به منظور افزایش راندمان واحدهای حرارتی تولید برق در جهان است.

به طور معمول، نیروگاههای حرارتی ابتدا به صورت سیکل ساده با احداث واحدهای گازی به بهره برداری می رسند. این واحدهای گازی، در ادامه به منظور افزایش راندمان و افزایش ظرفیت تولید برق، با احداث واحدهای بخاری به نسبت هر دو واحد گازی یک واحد بخاری، تبدیل به نیروگاههای سیکل ترکیبی می شوند که اینکار معمولاً موجب افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی راندمان نیروگاه نسبت به حالت سیکل ساده می شود.

در ایران و برخی نقاط جهان واحدهای حرارتی تولید برقی وجود دارند که به صورت سیکل ساده در مدار بهره برداری هستند اما این واحدها به صورت سیکل ساده بخاری احداث شده اند. این نیروگاههای بخاری اغلب در کشور ما با راندمان ۳۰ تا ۳۶ درصدی به تولید برق مشغولند. از آنجایی که با احداث واحدهای بخاری به روش معمول تبدیل سیکل ساده به سیکل ترکیبی نمی توان اقدام کرده و راندمان آنها را افزایش داد و از سو ی دیگر همواره در ایران این روش برای تبدیل واحدهای حرارتی به سیکل ترکیبی مورد توجه بوده، به افزایش راندمان واحدهای نیروگاهی بخاری در طی سالهای گذشته توجهی نشده بود.

در صنعت برق ایران اجرای طرحی اخیراً مورد توجه مسئولان امر قرار گرفته تا با احداث واحدهای گازی برای نیروگاههای بخاری، این نیروگاهها را از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی تبدیل کنند. این اقدام قرار است در قالب طرح بازتوانی واحدهای فرسوده بخاری به اجرا درآیند و کار مطالعات آن برای اجرا در ۱۳ نیروگاه بخاری کشور آغاز شده است.

«مجید فرمد» مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی وزارت نیرو در این خصوص به تسنیم گفت: احداث نیروگاههای سیکل ترکیبی در کشور به این ترتیب انجام می شود که بخش گاز این نیروگاهها که زودتر به مدار تولید می آیند و سرمایه گذاری کمتری نیاز دارند؛ ابتدا به بهره برداری می رسند، مثلا ظرف مدت دو سال از زمانی که کار اجرایی شروع می شود و بعد از آن، احداث بخش بخار و تبدیل نیروگاه به سیکل ترکیبی انجام می شود، لذا روند احداث نیروگاههای سیکل ترکیبی در بخش اول در غالب احداث بخش گازی و در بخش بعدی، تکمیل اش با بخش بخاری است و این روندی است که ادامه خواهد داشت.

عضو شورای پایابی شبکه برق کشور تصریح کرد: در برنامه های توانیر نیز این موضوع به صراحت گفته شده که علاوه بر تبدیل واحدهای سیکل ساده موجود به سیکل ترکیبی، در احداث واحدهای جدید نیروگاههای حرارتی، ابتدا بخش گاز و بعد بخش بخار ایجاد شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی وزارت نیرو در خصوص آینده واحدهای قدیمی بخار نیروگاهها اذعان داشت: سایت های نیروگاهی داریم که نیروگاههای قدیمی در آنها قرار گرفته به طوری که واحدهای کوچک گازی قدیمی در این سایتها هنوز با راندمان پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

وی افزود: با توجه به اینکه این واحدها هم به شبکه سراسری برق کشور و هم به شبکه سراسری انتقال گاز کشور اتصال دارند، می توان آن واحدهای گازی را از آن سایت برداشت و با احداث واحدهای سیکل ترکیبی جدید، آن سایت را بهسازی و بهینه سازی کرد.

فرمد تصریح کرد: در واقع می توانیم از زیرساختهای که در سایت نیروگاههای قدیمی وجود دارد، برای احداث واحدهای جدید استفاده کنیم و نیروگاه قدیمی را تبدیل به یک نیروگاه جدید کنیم که این روش در نیروگاه ری امکان پذیر است تا به جای نیروگاه فعلی، نیروگاهی جدید و پیشرفته داشته باشیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی وزارت نیرو خاطرنشان کرد: حالت دیگر این است که ما نیروگاههای بخاری را که قدیمی هستند، یک بخش گاز اضافه کنیم و عملا این نیروگاهها را بازتوانی کنیم.

وی ادامه داد: تلفیقی از نیروگاه گازی با نیروگاه قدیمی بخاری باعث افزایش راندمان مجموعه خواهد شد که این موضوع در چندین نیروگاه بخاری تحت عنوان بازتوانی نیروگاههای بخاری مورد توجه قرار گرفته است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی