رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

مقاومت بالای محصولات ذوب‌آهن در برابر زلزله

۵ دی، روز جهانی زلزله و کاهش آثار بلایای طبیعی است. ذوب‌آهن به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد کشور از ابتدای شروع به کار، هدف و رسالت خود را تولید محصولات باکیفیت بسیار بالا و با رعایت دقیق استانداردها قرار داده است. از طرفی با توجه به قرار گرفتن ایران در منطقه زلزله‌خیز و قرار گرفتن بعضی […]

۵ دی، روز جهانی زلزله و کاهش آثار بلایای طبیعی است. ذوب‌آهن به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد کشور از ابتدای شروع به کار، هدف و رسالت خود را تولید محصولات باکیفیت بسیار بالا و با رعایت دقیق استانداردها قرار داده است.

از طرفی با توجه به قرار گرفتن ایران در منطقه زلزله‌خیز و قرار گرفتن بعضی از شهرها روی گسل‌های زلزله‌ای بدیهی است ساخت‌وساز باید از استانداردهای قابل قبول برخوردار باشد از این نظر در ذوب‌آهن اصفهان تمامی محصولات شامل میلگرد، تیرآهن، ناودانی و نبشی‌های تولیدی در زمان تولید در تطابق با استانداردهای مربوط به طور کامل مطاقبت داده می‌شوند. محصولات فولادی تولیدی از نظر فرآیند تولید از مرحله استخراج مواد اولیه از معدن تا تولید محصول نهایی، در کنترل بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. سنگ‌آهن مصرفی در روند تولید چدن و فولاد به‌دلیل دارا بودن عناصری چون وانادیوم و تیتانیوم باعث بهبود خواص مکانیکی فولاد تولیدی می‌شود. از طرف دیگر در جهت تضمین کیفیت محصول در برابر زلزله استانداردهای مورد عمل در ذوب‌آهن با ضریب اطمینان بالاتری نسبت به آنچه در استانداردهای ملی و بین‌المللی مورد نیاز است کنترل و تایید می‌شود. به همین دلیل محصولات فولادی ذوب‌آهن با خواص مکانیکی بالاتری نسبت به حداقل استانداردهای ملی به بازار عرضه می‌شود. تغییرات در فناوری تولید در فرآیندهای مرتبط در بخش فولادسازی (متالورژی ثانویه، گاززدایی و گوگردزدایی… ) و همچنین استفاده از سیستم‌های اتوماسیون در خط نورد باعث شده محصولات فولادی شرکت از نظر مشخصات فنی، ابعادی و شکل ظاهری در حد بسیار بالاتری نسبت به حداقل استانداردها تولید شود. به نحوی که محصولات صادراتی ذوب‌آهن در کشورهای مختلف دنیا مورد مصرف قرار گرفته و مصرف‌کنندگان در این کشورها ضمن تایید کیفیت محصولات ذوب‌آهن درخواست خرید مجدد محصولات این شرکت را دارند. در ساختمان‌ها به طور معمول تیرآهن به منظور بارگیری سازه‌های فولادی در شکل و ابعاد مختلف و میلگردهای گرم نورددیده برای تسلیح بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از ۹۰درصد میلگردهای تولیدی ذوب‌آهن اصفهان به روش عملیات غیرحرارتی تولید می‌شود که این فرآیند در سایر شرکت‌های تولیدکننده کشور وجود ندارد یا کمتر دیده می‌شود. در این فرآیند افزایش مقاومتی مکانیکی با افزودن عناصر فروآلیاژی انجام می‌شود که خود مزیت تولید در این رابطه است. در تولیدات ذوب‌آهن به تازگی میلگردهای آج‌دار با خواص مکانیکی بالاتر نسبت به تولیدات قبلی با عنوان آج ۵۰۰ تولید شده که با افزایش مقاومت مکانیکی محصول کاهش مصرف فولاد در ساختمان را ایجاد می‌کند. در حال حاضر در کشور به منظور احداث ساختمان‌های بلندمرتبه اسکلت فلزی برای ساخت ستون از تیر ورق (حاصل جوشکاری و تبدیل ورق به ستون) استفاده می‌شود و خطای انسانی و عیوب جوشکاری در تولید اینگونه اسکلت‌های فلزی عواقب جبران‌ناپذیری در زلزله‌ها در پی خواهد داشت. در این ارتباط ذوب‌آهن به تازگی اقدام به تولید تیرآهن‌های بال پهن کرده که از آنها می‌توان به جای تیر ورق در ساختمان‌های بلندمرتبه، استفاده کرد و این گام مهمی در تولید محصولات مقاوم به زلزله در کشور بوده و شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان با تولید انبوه این نوع محصول به موفقیت بزرگی دست یافته است. شایان ذکر است شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان دارنده نخستین پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری محصولات فولادی ساختمانی در کشور است از این‌رو محصولات ذوب‌آهن به صورت مداوم زیرنظارت سازمان ملی استاندارد ایران تولید می‌شود و مصرف‌کنندگان با اطمینان خاطر در سازه‌های ساختمانی از آنها استفاده می‌کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی