رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

به مشکلات تولید رسیدگی کنید
درخواست صنعتگران از جهانگیری؛

به مشکلات تولید رسیدگی کنید

جلسه معاون اول رییس‌جمهور با تشکل‌های تولیدی و روسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استانی درحالی برگزار شد که این جلسه باطرح پنج موضوع مهم همراه بود که ذکر جزییات این مشکلات می‌تواند کمک شایانی به تصمیم‌گیری تصمیم‌سازان کند. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از جهان صنعت،  اعتراض نسبت […]

جلسه معاون اول رییس‌جمهور با تشکل‌های تولیدی و روسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استانی درحالی برگزار شد که این جلسه باطرح پنج موضوع مهم همراه بود که ذکر جزییات این مشکلات می‌تواند کمک شایانی به تصمیم‌گیری تصمیم‌سازان کند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از جهان صنعت،  اعتراض نسبت به افزایش میزان مالیات، اعتراض به سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی بخش تولید، اعتراض نسبت به عملکرد سازمان تامین اجتماعی درخصوص بلوکه شدن حساب برخی تولیدکنندگان به دلیل بدهی به این سازمان و رسیدگی به قانون رفع موانع تولید و مشکلات بخش معدن از اهم مسایل تولیدکنندگان و طرح آن در حضور جهانگیری بود.

در جلسه‌ای که مابین روسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و نیز تشکل‌های تولیدی مختلف با اسحاق جهانگیری طی دو روز گذشته برگزار شده بود، تولیدکنندگان با طرح اهم مشکلات خود، خواستار برطرف شدن این مشکلات در بخش صنعت و معدن کشور و نیز رفع موانع تولید شدند.
مالیات ۲۳ درصدی تولید در سال ۹۴
میزان مالیات واحدهای تولیدی و رشد مالیات این بخش یکی از مسایل مطرح شده توسط دبیران کل خانه‌های صنعت و معدن استانی و نیز تشکل‌های تولیدی در جلسه با معاون اول رییس‌جمهور بود. رشد ۱۸ درصدی مالیات در بخش تولید طی سال ۱۳۹۱، رشد ۱۸ درصدی در سال ۱۳۹۲، رشد ۳۲ درصدی در سال ۱۳۹۳ و رشد ۲۳ درصدی در سال ۱۳۹۴ مهم‌ترین مساله‌ای بود که نسبت به آن اعتراض شد چراکه تولیدکنندگان معتقد بودند این دوران چهار ساله نمی‌تواند به‌عنوان دورانی تلقی شود که واحدهای تولیدی با پرداخت مالیات بیشتر روبه‌رو می‌شدند.
تولیدکنندگان در این جلسه عنوان کردند بخشی از اقتصاد در کشور مالیات نمی‌دهد و قرار نیست به این دلیل به بخش‌های شناسنامه‌دار اقتصادی در کشور فشار وارد شود بنابراین بخش تولید در کشور نسبت به این مساله اعتراض دارد و خواهان رسیدگی به این مشکل توسط مسوولان ذی‌ربط است.
در بخش دیگری از اظهارات تولیدکنندگان موضوع جرایم در صورت تاخیر در پرداخت‌ها بیان شد. آنها عنوان کردند که تاخیر در پرداخت‌ها به منزله این نیست که واحدهای تولیدی قصد پرداخت ندارند. بعضا به دلیل شرایط اقتصادی روند کار به‌گونه‌ای پیش‌رفته که به‌طور مثال در یک دوره زمانی پرداخت‌ها دچار مشکل شده است بنابراین نباید به محض تعویق و عقب‌افتادگی جرایم سنگین و بهره‌های مرکب مشمول حال بخش تولید شود.
اعتراض به سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی صنایع
در بخش دیگری از این جلسه برخی تولیدکنندگان عنوان کردند علاوه بر اعتراض نسبت به سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی به بخش تولید بعضا برخی بانک‌ها خود را مقید به اعمال این نرخ نمی‌دانند و با سود بیشتری تسهیلات خود را اختصاص می‌دهند. در عین حال طی بوروکراسی‌های اداری در بانک‌ها از دیگر مشکلاتی است که تولیدکنندگان را اذیت می‌کند.
پس از طرح این مساله جهانگیری دستور داد اگر مصادیق عینی این موضوع توسط تولیدکنندگان یا خانه‌های صنعت و معدن استانی ارائه شود قطعا با آن برخورد می‌شود چراکه این مساله تخلف محرز است.
برخوردهای سختگیرانه سازمان تامین اجتماعی از دیگر موارد مطروحه در این جلسه بود. بلوکه شدن حساب برخی تولیدکنندگان به دلیل بدهی به سازمان تامین اجتماعی موضوع مورد اعتراض بخش تولید در جلسه با معاون اول رییس‌جمهور بود و آنها اعتقاد داشتند باید بنگاه‌های تولیدی به عنوان یک موجود زنده مدنظر قرار گیرند.
اخذ بهره دیرکرد ۲۰درصدی کارفرمایان از سوی تامین اجتماعی
تولیدکنندگان بر این عقیده بودند که در مرحله رکود نباید فشار مضاعف بر بخش تولید وارد شود. آنها در این جلسه اعلام کردند چرا باید سازمان تامین اجتماعی از کارفرما ۲۰ درصد بهره دیرکرد بگیرد در حالی که دلیل این اقدام را کاهش ارزش پول می‌داند. بخش تولید در کشور بر این عقیده است که صاحبان اصلی این پول کارفرما و کارگران هستند و در نهایت باید به حساب کارگر بازگردد.
آنها تاکید کردند نباید یک واحد تولیدی که به‌طور مستمر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت دارد به دلیل چند ماه مشکل اقتصادی که ناشی از مسایل مختلف است حسابش بلوکه شود.
رسیدگی به قانون رفع موانع تولید و مشکلات بخش معدن
به گزارش ایسنا، دو موضوع اصلی طرح شده دیگر در این جلسه رسیدگی به قانون رفع موانع تولید و اجرای آن بود که در بخش‌های مختلف مطرح شد. علاوه بر این، عنوان دغدغه‌ها و دلمشغولی‌ها در ارتباط با مشکلات فراروی بخش معدن از دیگر موارد عنوان‌شده در این جلسه توسط تشکل‌های تولیدی و دبیران کل خانه‌های صنعت و معدن استانی بود.
همچنین معاون اول رییس‌جمهور در این جلسه با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی خاطرنشان کرد که برخی از این مشکلات به عوامل محیطی از جمله شرایط اقتصادی و اوضاع بین‌المللی بازمی‌گردد اما برخی عوامل از جمله ساختار نیروی انسانی، افزایش بازدهی و بهره‌وری باید از جانب مدیران بنگاه‌ها اصلاح و بازنگری شود.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی