رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

افزایش تولید و کاهش قیمت سنگ‌آهن در جهان
آخرین های بازار سنگ‌آهن؛

افزایش تولید و کاهش قیمت سنگ‌آهن

واله، غول برزیلی این شرکت چندملیتی معدنی و فلزی و بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن و نیکل جهان در هفتادوچهارمین سال فعالیت خود، هر چه بیشتر بازار سنگ‌آهن دنیا را به تسخیر درمی‌آورد. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، راه‌اندازی سایت استخراج و فرآوری سنگ‌آهن اس۱۱دی گام بزرگی بود […]

واله، غول برزیلی این شرکت چندملیتی معدنی و فلزی و بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن و نیکل جهان در هفتادوچهارمین سال فعالیت خود، هر چه بیشتر بازار سنگ‌آهن دنیا را به تسخیر درمی‌آورد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، راه‌اندازی سایت استخراج و فرآوری سنگ‌آهن اس۱۱دی گام بزرگی بود که واله در این مسیر برداشت؛ سایتی که مجهز به فناوری‌های روز معدنی است و به دلیل خودکار بودن بسیاری از تجهیزات آن حداقل نیروی انسانی را دارد. این امکانات باعث کاهش هزینه تمام شده تولید محصول سنگ‌آهن و افزایش عرضه می‌شود؛ دو عاملی که می‌تواند واله را در عرصه تولید سنگ‌آهن مورد نیاز جهان توانمندتر کند. در حقیقت این اتفاقی است که برای سایر تولیدکنندگان بزرگ و کوچک سنگ‌آهن در دنیا به عنوان رقبای واله چندان خوشایند تلقی نمی‌شود. کیوان جعفری‌طهرانی رییس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صمت به تاثیر راه‌اندازی این سایت بر بازار جهانی سنگ‌آهن می‌پردازد و در این باره می‌گوید: در حال حاضر واله یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن جهان است که با آغاز به کار اس۱۱دی، عرضه سنگ‌آهن آن از سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ خورشیدی) به شدت افزایش پیدا می‌کند و این غول معدنی قادر خواهد بود ۴۰-۴۵ درصد از سنگ‌آهن جهان را تامین کند. این در حالی است که اکنون به تنهایی ۲۵ درصد از نیاز جهان به سنگ‌آهن از سوی واله تامین می‌شود.
چین شریک واله در اس۱۱دی
جعفری‌طهرانی در ادامه به سهم واله در تولید سنگ‌آهن مصرفی چین اشاره کرد و گفت: همچنین دو سال پیش و قبل از اس۱۱دی، واله در ۱۸ درصد از بازار چین سهم داشت و ۵۵ درصد از این بازار در اختیار ۳ غول سنگ‌آهنی استرالیایی بود و حالا با راه‌اندازی اس۱۱دی، واله می‌تواند ۴۰ درصد از سهم بازار چین را در اختیار بگیرد. در این پروژه فولادسازهای دولتی چین نیز ۴/۵ تا ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردند تا بتوانند انحصار تولید سنگ‌آهن را از استرالیا بگیرند. انحصاری که در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ خورشیدی) در اختیار این کشور بود. رقمی که چینی‌ها سرمایه‌گذاری کردند علاوه بر ۲۰ میلیارد دلاری بود که واله صرف این پروژه کرد و باعث شد با تزریق این سرمایه اضافی اس۱۱دی زودتر از موعد مقرر به پایان برسد. فرآوری خشک و کاهش هزینه جعفری‌طهرانی در معرفی بیشتر اس۱۱دی گفت: سیستم فرآوری سنگ‌آهن در این سایت به شکل خشک و بار آن مگنتیت است نه هماتیت، بنابراین فرآوری و پرعیارسازی آن خیلی راحت اتفاق می‌افتد. همچنین به علت مکانیزه بودن تجهیزات آن حداقل نیروی‌انسانی را دارد و تمام سیستم حمل‌ونقل آن را ماشین‌آلاتی انجام می‌دهند که قابلیت کنترل از راه دور را دارند وهمه اینها باعث می‌شوند هزینه تولید محصول پایین بیاید. همچنین هر قدر معدنی، نیروی انسانی کمتری داشته باشد، خطای انسانی آن پایین‌تر است و در نهایت هزینه تولید در آن کاهش پیدا می‌کند. وی افزود: سنگ‌آهن برزیل به دلیل مگنتیت بودن به سنگ‌آهن استرالیا برتری دارد، سنگ‌آهن‌های مگنتیت قابلیت استفاده متنوع‌تری دارد، قیمت آن بالاتر است و در کنسانتره هم استفاده می‌شود، اس۱۱دی بزرگترین معدن روباز سنگ‌آهن مگنتیت به شمار می‌آید که در سیستم خشک فرآوری با هزینه کم تولید می‌شود.  در سنگ‌آهن‌های هماتیت به علت استفاده از سیستم «تر» برای ساخت کنسانتره استفاده می‌کنند که هزینه فرآوری بالاست، زیرا برای فرآوری نیاز به آب شیرین و بازیافت آب است اما در سنگ‌آهن مگنتیت چون از سیستم آهن‌ربایی استفاده می‌شود، هزینه‌ها بسیار پایین‌تر می‌آید و باعث می‌شود قیمت تولید سنگ‌آهن در اس۱۱دی از ۱۳ دلار و ۳۰ سنت در هر تن حداقل ۱/۵ دلار پایین‌تر بیاید. پیش‌بینی می‌شود هزینه تولید سنگ‌آهن اس۱۱دی حدود ۱۰ دلار در هر تن شود و این عدد در ۶ ماهه ابتدایی ۲۰۱۸ میلادی به ۱۱ و نیم دلار برسد که رقم بسیار پایینی است.
کاهش سهم استرالیا در بازار
رییس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن کشور در ادامه به تغییر موضع استرالیا در این عرصه به عنوان رقیب اصلی برزیل پرداخت و گفت: با افزایش سهم واله برزیل در بازار جهانی، سهم استرالیایی‌ها کمتر می‌شود و علاوه بر این واله به خوبی می‌داند به غیر از افزایش سهم خود در بازار جهانی با آغاز به کار اس۱۱دی می‌تواند هزینه تولید سنگ‌آهن را در دنیا پایین بیاورد. در حال حاضر هزینه تولید سنگ‌آهن فوب بندر برزیل بدون احتساب حقوق دولتی در واله حدود ۱۳ دلار و ۲۰ سنت در هر تن است که پایین‌ترین قیمت جهانی به شمار می‌آید. هزینه تولید سنگ‌آهن در شرکت استرالیایی ریوتینتو فوب بندر استرالیا ۱۴ دلار و ۳۰ سنت، فورتسکیو ۱۴ دلار و ۳۱ سنت و بی‌اچ‌پی‌بیلتون ۱۵ دلار و ۶ سنت است؛ پس قیمت تولید سنگ‌آهن واله، هم از همه تولیدکنندگان جهان پایین‌تر است و هم در آینده با راه‌اندازی اس۱۱دی این رقم ۱/۵ دلار کاهش می‌یابد. در نتیجه واله می‌تواند بازار را به انحصار خود درآورد. وی در ادامه نتیجه می‌گیرد: واله با در اختیار گرفتن سهم انحصاری و حداقلی ۴۰ درصدی، سهم زیادی از بازار به‌دست می‌آورد و هر چند هنوز استرالیا سهم ۶۰ درصد را در بازار در اختیار دارد، اما این سهم بین ۳ شرکت استرالیایی به اشتراک گذاشته می‌شود و در نتیجه شرکت‌های سه‌گانه استرالیایی نمی‌توانند حرف نخست را در بازار بزنند و واله به تنهایی می‌تواند دست بالا را در بازار جهانی داشته باشد؛ در واقع هر که در بازار قیمت پایین‌تر و تولید بالاتر داشته باشد، می‌تواند بازار را به کنترل خود درآورد و اس۱۱دی این موقعیت را به واله می‌دهد.
واله، اس۱۱دی و ایران
کیوان جعفری‌طهرانی در پایان به تاثیر این اقدام واله بر بازار سنگ‌آهن ایران پرداخت و در این باره توضیح داد: از سویی دیگر آغاز به کار اس۱۱دی، بازار ایران را نیز متاثر می‌کند. واله در تولید سنگ‌آهن رقیبی است که هیچ گاه نمی‌توان به آن رسید. حالا رقیب بسیار قدرتمندتر شده است، با این اتفاق در بازار کنسانتره ایران که صادرات آن برای کشور بسیار مایه مباهات است، مشکل ایجاد می‌شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی