رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

کاهش تورم
رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران کشور:

کاهش تورم در زندگی مردم ملموس نیست

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه کاهش تورم در جامعه ملموس نیست گفت: کارگران از نظر معیشت دچار مشکل هستند و فاصله بین حقوق ۸۱۲هزار تومانی و خط فقر۳ میلیون تومانی بارز است. به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، غلامرضا عباسی رئیس کانون عالی انجمن […]

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه کاهش تورم در جامعه ملموس نیست گفت: کارگران از نظر معیشت دچار مشکل هستند و فاصله بین حقوق ۸۱۲هزار تومانی و خط فقر۳ میلیون تومانی بارز است.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، غلامرضا عباسی رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران کشور از برگزاری کارگروه تخصصی مزد در روز ۲ شنبه ۱۳ دی ماه در وزارت کار خبر داد و گفت: محور اصلی این جلسه مباحث تخصصی مزد است. یکی از دست‌آوردهای جلسه قبلی کمیته مزد تبیین نظر مراجع مختلف از جمله مرکز آمار، بانک مرکزی و سایر مراجع مرتبط با وزارت بهداشت در مورد سبد معیشت خانوار است.

 وی با بیان اینکه مردم کاهش تورم را به معنی واقعی لمس نمی کنند افزود: درحال حاضر ۸۱۲ هزار تومان حقوق تنها برای یک سوم ماه کفایت می کند و کارگران ما بقی ماه را با کسر سپری می کنند. در حالی که صاحب نظران حوزه کار بیان می کنند که دستمزد باید مطابق خط فقر تعیین شود. مشاهده می شود که فاصله دستمزد با خط فقر چشمگیر است. در حالی که خط فقر ۳ میلیون تومان است کارگران در خوشبینانه ترین حالت ۱ میلیون تومان دریافت می کنند.

این فعال کارگری با بیان اینکه تورم واقعی آن است که مردم هنگام امرار معاش با آن سرکار دارند گفت:بر اساس تبصره ۲ ماده ۴۱، مزد تعیین شده باید بتواند با ارزیابی دقیق سبد هزینه کفاف هزینه‌های خانوار را بدهد. همچنین لفظ «باید» در ماده ۴۱ آمرانه و لازم الاجرا بودن قانون کار را نشان می‌دهد.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه برای تعیین دستمزد نمی‌توانیم تنها به تورم استناد کنیم، گفت: باید به سمت معیشت برویم زیرا یک فاصله طولانی و تاریخی بین حداقل‌های مورد نیاز زندگی ما کارگران و حداقل دستمزد ایجاد شده است. بدون در نظر گرفتن سبد هزینه خانوار و استناد به آن، راهی برای جبران این فاصله وجود ندارد.

وی گفت: ایجاد تورم انتظاری بر اثر اعلام افزایش دستمزد‌ها در روزهای آخر سال  را قبول ندارم.  شاید بحث حداقل دستمزد کارگران کمترین تأثیر را در این میان داشته باشد ولی کارفرمایان در جاهایی مثل بهره‌های بانکی یا نرخ سود تسهیلات که قدرت حاکمیتی و جود دارد کوتاه می‌آیند اما در حوزه مسائل کارگران به هیچ وجه کوتاه نمی‌آیند. هدف اصلی جبران قدرت خرید تنزل یافته کارگران به خصوص حداقل بگیران است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی