رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

صادرات گاز
رئیس ایمنی منطقه 8 انتقال گاز ایران:

افزایش صادرات گاز از آستارا به جمهوری آذربایجان

رئیس امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل منطقه ۸ انتقال گاز ایران گفت: روزانه پنج میلیون مترمکعب گاز از ایستگاه صادرات گاز آستارا به جمهوری آذربایجان صادر می شود و تقویت این خط انتقال در دستور کار شرکت ملی گاز است. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، […]

رئیس امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل منطقه ۸ انتقال گاز ایران گفت: روزانه پنج میلیون مترمکعب گاز از ایستگاه صادرات گاز آستارا به جمهوری آذربایجان صادر می شود و تقویت این خط انتقال در دستور کار شرکت ملی گاز است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرهاد قدیمی روز یکشنبه در حاشیه اجرای مانور اطفای حریق در تاسیسات گاز آستارا در جمع خبرنگاران گفت: منطقه هشت عملیات انتقال گاز شامل چهار هزار کیلومتر خط لوله است و ۱۲ درصد خط لوله کل کشور را شامل می شود.
وی انتقال گاز به مبادی ورودی شهرها و نیروگاه ها را از وظایف منطقه هشت عملیات انتقال گاز ایران عنوان کرد و افزود: منطقه هشت شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، گیلان و اردبیل است و اکنون گاز از چهار نقطه به دیگر کشورها صادر می شود.
وی اظهار کرد: به لحاظ موقعیت استراتژیک و هم مرز بودن ایران با کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و نخجوان، صادرات گاز از اهمیت فوق العاده ای در ارزآوری به کشور برخوردار است.
قدیمی بیان کرد: روزانه از ایستگاه بازرگان به ترکیه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون متر مکعب، از ایستگاه جلفا به نخجوان بین ۷۰۰ تا یک میلیون متر مکعب و از ایستگاه نوردوز به ارمنستان به میزان دو میلیون متر مکعب گاز صادر می شود.
او ادامه داد: در ایستگاه صادرات گاز آستارا نیز روزانه پنج میلیون متر مکعب گاز به جمهوری آذربایجان صادر می شود و اگر برنامه های سیاسی و اقتصادی دولت زمینه را فراهم کند، صادرات گاز را از این ایستگاه به ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش خواهیم داد.
مانور آتش سوزی در ایستگاه تاسیسات اندازه گیری گاز در بلوار جانبازان آستارا با هدف افزایش توانمندی های واحدهای عملیاتی با مشارکت اداره گاز و دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران این شهرستان اجرا شد.
تاسیسات خط انتقال صادرات گاز ایران از آستارا به شوروی سابق در سال ۱۳۴۹ با صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز مورد بهره برداری قرار گرفت و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، صادرات گاز در سال ۱۳۵۹ قطع و دوباره از سال ۱۳۶۹ به مدت سه سال از سر گرفته شد و در سال ۱۳۷۲ به علت فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، صادرات گاز قطع شد.
پس از ۱۱ سال وقفه در مراودات گازی بین ایران و جمهوری آذربایجان، در سال ۲۰۰۴ میلادی قرارداد معاوضه گاز با جمهوری آذربایجان با هدف دریافت گاز از ایستگاه آستارا و تحویل همان مقدار گاز از طریق ایستگاه جلفا به جمهوری خودمختار نخجوان بین شرکت صادرات گاز ایران و شرکت گاز جمهوری آذربایجان به مدت ۲۰ سال تا سال ۲۰۲۵ میلادی منعقد شد.
شهرستان آستارا با ۸۶ هزار نفر جمعیت و ۳۲ هزار مشترک گاز در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی