رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

همکاری ایران و روسیه تثبیت کننده بازار جهانی انرژی است
عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه:

همکاری ایران و روسیه تثبیت کننده بازار جهانی انرژی است

عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه؛ «ایگور موروزوف»، توافق های تازه کشور خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی را بر آینده بازار جهانی انرژی اثرگذار دانست. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نفل از خبرگزاری ایرنا، «ایگور موروزوف» عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه که به تازگی برای شرکت […]

عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه؛ «ایگور موروزوف»، توافق های تازه کشور خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی را بر آینده بازار جهانی انرژی اثرگذار دانست.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نفل از خبرگزاری ایرنا، «ایگور موروزوف» عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه که به تازگی برای شرکت در سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همایش تجاری دو کشور به تهران سفر کرده بود، گفت: روسیه و ایران دارای ذخایر غنی نفت و گاز در جهان هستند و همکاری گسترده آنها در بخش نفت و گاز می تواند در آینده بازارها تاثیر بگذارد.

این مقام تجاری اضافه کرد: ۲ کشور می توانند با کنترل تولید و عرضه، قیمت ها را در سطحی که می خواهند تثبیت کنند و تولید خود را در بازارهای جهانی به بهای مناسبی بفروشند.

این کارشناس روابط اقتصادی بین الملل، امضای قرارداد میان شرکت گازپروم روسیه و شرکت ملی گاز ایران را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: با توجه به گرایش جهانی به استفاده از گاز طبیعی، روسیه و ایران که بیشترین حجم ذخایر اثبات شده گاز جهان را در اختیار دارند، می توانند در آینده نقش مهمتری در بازار ایفا کنند.

شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه هفته گذشته همزمان با سفر هیات اقتصادی و نفتی روسیه به ریاست وزیر انرژی این کشور به تهران، تفاهمنامه همکاری امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه ٢میدان نفتی چشمه‎خوش و چنگوله به این شرکت روسی سپرده شد.

ایران برای افزایش تولید نفت همه را متقاعد کرد

موروزوف نقش روسیه در توافق های به دست آمده در نشست های دهم آذرماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و بیستم آذرماه اوپک با تولیدکنندگان غیراوپک را مهم و سازنده ارزیابی کرد و افزود: در این مذاکرات به ایران توجه خاصی شد و همه متقاعد شدند ایران به دلیل کاهش چشمگیر تولید در دوران تحریم باید تولید خود را افزایش دهد و صنعت نفت خود را احیا کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دهم آذرماه در وین با کاهش تولید این سازمان به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از اول ژانویه ۲۰۱۷ (دوازدهم دی ماه امسال) به مدت ۶ ماه موافقت کرد.

نشست بعدی اعضای اوپک با ۱۲ کشور تولیدکننده نفت غیراوپک در وین نیز به توافق برای کاهش تولید منجر شد.

بر اساس این توافق قرار شد کشورهای غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهند.

عضو شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه، سیاست کاهش تولید نفت را نتیجه بخش دانست و گفت: این سیاست به افزایش قیمت نفت و تثبیت آن کمک می کند.

موروزوف توافق های تازه روسیه و ایران را نه فقط در بخش انرژی بلکه در زمینه هایی مانند نوآوری، راه آهن، دارو، خودروسازی، کشاورزی و… نقطه عطفی در روابط تجاری دو کشور عنوان کرد.

وی سفر هیات تجاری روسیه به تهران با سرپرستی «الکساندر نواک» وزیر انرژی این کشور، را نشانه عزم جدی مسکو برای برقراری روابط تجاری محکم تر با تهران دانست.

موروزوف گفت: به عقیده من، دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» به تسهیل روابط ایران و آمریکا کمک نمی کند.

وی افزود: تحریم های آمریکا علیه ایران ممکن است به دلیل پیچیدگی روابط دو کشور، حتی تا ۲۰ سال آینده نیز پا برجا باشد.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همایش تجاری بیست و چهارم آذرماه در تهران برگزار و ۱۰ سند همکاری بین ۲طرف امضا شد.
«مهدی محتشمی» قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین الملل، در حاشیه این کمیسیون اعلام کرد: اکنون نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار پروژه تعریف شده با روسیه داریم که متناسب با آمادگی روس ها برای سرمایه گذاری و پذیرش خواسته ها و شرایط جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه با برپایی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در تهران در اندیشه ارتقای سطح همکاری ها هستند و قصد دارند در سال ۲۰۱۷ میلادی، ارزش تجارت دوجانبه میان دو کشور را به چهار میلیارد دلار برسانند.

تراز تجاری میان ایران و روسیه در دوره ۹۴- ۱۳۸۴ همواره منفی بوده است. آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در هفت ماهه امسال ارزش صادرات ایران به روسیه ۸۶ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۵۱۷ دلار بود و در همین مدت از این کشور یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۹۴۷ دلار کالا وارد شد.
……………………………..
شورای کمیته امور خارجی فدراسیون روسیه: The Council Of Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation
«ایگور موروزوف»: Igor Morozov

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی