رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

شرکت های فناوری محور
رییس امور شرکت های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

دولت، فعالان اقتصادی را به سمت تولید مبتنی بر فناوری سوق دهد

رییس امور شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار با تاکید بر اینکه همه کشورها برای حوزه های فناوری برنامه دارند، گفت: دولت ها، فعالان اقتصادی را به سمت تولید مبتنی بر فناوری سوق دهند و باید با شرکت های فناوری محور تعامل مشروط داشته باشد. به گزارش گروه اقتصادی […]

رییس امور شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار با تاکید بر اینکه همه کشورها برای حوزه های فناوری برنامه دارند، گفت: دولت ها، فعالان اقتصادی را به سمت تولید مبتنی بر فناوری سوق دهند و باید با شرکت های فناوری محور تعامل مشروط داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید محمد صاحبکار در سومین نشست مشترک هیات مدیر و اعضای انجمن مشاوران مدیریت ایران افزود: برنامه هایی همچون تزریق مالی بلاعوض، معافیت های مالی و نهاد سازی، و اینگونه نیست که دولت ها توسعه فناوری را به دست بازار بسپارند و بگویند که بخش خصوصی تعاملاتی را شکل بدهند و کاری اتفاق بیفتد.

این نشست روز پنجشنبه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس هیات عامل صندوق نو آوری و شکوفایی برگزار شد.
صاحبکار ادامه داد: اما سوال مهم این است که دولت ها تا چه سطحی بیایند با بنگاههای فناوری محور تعامل کنند؟ در اجرای قانون شرکت های دانش بنیان هم یک سری پاسخ های نادرستی به این سوال مهم می دهیم.

رییس امور شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با طرح این سوال که برنامه تعامل دولت با بنگاههای فناوری محور چه باید باشد؟، گفت: باید دولت مسایل اصلی بنگاههای فناوری محور را شناسایی کند و یک سری برنامه ها را در این زمینه داشته باشد و تعامل مشروط، مرحله ای و زمان مند را برای هدایت بنگاه و تسهیل فعالیت بنگاه داشته باشد.

صاحبکار خاطرنشان کرد: یک فعال اقتصادی ذاتا به سمت سود و ارزش افزوده تمایل دارد و اگر در سایر فعالیت های غیر مولد اقتصادی مانند دلالی و سوداگری در زمین و ارز مشغول باشد، در این شرایط وارد فضای تولید و مولد نمی شود. لذا باید در کشور برنامه ای داشته باشیم که سایر مسیرهای موازی با تولید مولد را غیر جذاب کنیم. دولت های مختلفی که خواستند توسعه اقتصادی بدهند برنامه های ویژه ای برای کارهای سلبی داشته اند.

وی اظهار داشت: اگر دولت ها بتوانند فعالان اقصادی را به سمت تولید مبتنی بر فناوری داخلی سوق دهند می تواند یک گام بیشتر اقتصاد را هدایت کنند. مهم تر اینکه اگر آمدیم و وارد حوزه فناوری داخلی شدیم سود و ارزش افزوده کجاست؟ و باید برنامه دولت ها در این زمینه مشخص شود.
رییس امور شرکتهای دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان حدود ۱۵ سرفصل اصلی دارد و در حال حاضر ما ۶۰ برنامه مختلف در حمایت و هدایت از بنگاهها را اجرا می کنیم.

اولیایی: کنار هر وزیر باید یک مشاور مدیریت حضور داشته باشد

در بخشی از این نشست، محمود اولیایی رییس هیات مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران نیز به تفاوت اساتید حوزه مدیریت و مشاوران مدیریت اشاره کرد و اظهار داشت: تفاوت عمده ای میان اساتید و مشاوران در حوزه مدیریت وجود دارد و آن هم اینکه اساتید حوزه مدیریت به بسط تئوری های مدیریت در کشور می پردازند، اما مشاوران مدیریت وظیفه اجرایی کردن تئوری ها را در کف سازمانها بر عهده دارند. لذا در بزرگترین آزمایشگاهها که سازمانها هستند مشاوران مدیریت مشغول فعالیت هستند و متاسفانه در کشور کمترین توجه به این بخش مهم از حوزه دانش بنیان می شود.

وی تاکید کرد: عنوان می شود که در کشور سوء مدیریت داریم، اعتقاد بر این است که در بخش های مهمی همچون محیط زیست، صنعت خودرو، پتروشیمی و حوزه های اداری سوء مدیریت داریم، اما تقریبا در کنار هیچ کدام از وزرای ما مشاور مدیریت نیست، مشاور اقتصادی دارند اما مشاور مدیریت ندارند. در میان معاونین وزرا نیز بسیار کم مشاور مدیریت دارند.

رییس هیات مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران تصریح کرد:مشاور اقتصادی مدل کلان اقتصادی را در می آورد، اما مشاور مدیریت است که باید آن مدل را عملیاتی کند و این چالش هایی است که در حوزه دانش بنیان هم به نوعی با آن روبرو هستیم و به دلیل احتیاجاتی که در فاز تجاری سازی وجود داشته پارک های علم و فناوری ، بعد از تشکیل صندوق با مشاوران به عنوان کارگزار برخورد می کند؛ در حالی که ما کارگزار نیستیم بلکه مشاور مدیریت هستیم.
اولیایی خاطرنشان کرد: ارتباطی میان مشاوران مدیریت، صندوق و معاونت فناوری ایجاد شده و امیدواریم این ارتباط توسعه پیدا کند. ما در انجمن مشاوران مدیریت تصمیم گرفتیم که هر ماه نشستی را با بررسی چالش های حوزه های مختلف کشور با کمک اعضا و با دعوت از عزیزانی که در نظام حاکمیتی کشور هستند تشکیل دهیم.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری مطرح کرد: ضعف مدیریتی در شرکت های دانش بنیان

بهزاد سلطانی رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست با تاکید بر اینکه در حوزه شرکت های مشاوره ای هنوز کار جدی انجام نشده است، گفت: به همین دلیل این شرکت ها هنوز نتوانسته اند جای خود را پیدا کنند. به نظر می رسد انجمن های صنفی می توانند این کار را انجام دهند و امیدواریم این جمع بتواند در راستای اینکه جایگاه این شرکت ها مشخص شود قدم بردارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در خصوص پذیرش نیاز به مشاوره مدیریت در شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیان مشکل فرهنگی وجود دارد. البته فضای کسب و کار نیز باید بهبود پیدا کند تا رونقی در بحث مشاوره اتفاق بیفتد. معمولا فناورها در کشور تصور نمی کنند که چیز دیگری نیاز دارند، بنابراین نیاز به مشاوره مدیریتی هم ندارند. فناورها فکر می کنند که همه کشور یعنی فناوری و اگر بخواهند مشارکتی داشته باشند اعلام می کنند که ۸۰ درصد برای فناوری است در حالی که در دنیا عرف برعکس این است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در حوزه مشاوره مدیریت به نوعی فرهنگ سازی داخلی نیاز داریم، خاطرنشان کرد: یک مقدار فضای اقتصادی چرخش درستی در فضای دانش بنیان ندارد و فضای مناسب کار شما کمتر بوده و باید این فرهنگ سازی را خودتان انجام دهید و ما هم فکر می کنیم که بحث مشاوره مدیریت بسیار اهمیت دارد و اساسی است.

سلطانی افزود: یکی از مسائل اساسی شرکت های دانش بنیان که ما با آن در ارتباط هستیم ضعف های مدیریتی است. البته تنها در این شرکت های ضعف مدیریتی وجود ندارد بلکه در بخش های مختلف کشور ضعف مدیریتی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در کشور ۲ هزار و ۸۲۷ شرکت دانش بنیان داریم که ۶۰ درصد آن نوپا هستند و کمتر از سه سال است که فعالیت می کنند و تنها دو نیروی پاره وقت دارند. این شرکت ها نیاز مدیریتی دارند، اما افرادی که در این شرکتها فعالیت دارند رفع نیاز مدیریتی برایشان ملاک نیست و تنها پول می خواهند. بنابراین اگر چه وجود این شرکت ها خوب است اما نیاز به آموزش دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی