رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

مصرف گاز ترکیه

افزایش مصرف گاز در ترکیه به دلیل برودت هوا موجب شده تا قیمت برق در ترکیه به بالاترین رقم خود در سال های گذشته برسد و شرکت توزیع گننده گاز ترکیه (بوتاس) ناگزیر شود عرضه گاز به نیروگاه های برق را کاهش دهد. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری تسنیم […]

افزایش مصرف گاز در ترکیه به دلیل برودت هوا موجب شده تا قیمت برق در ترکیه به بالاترین رقم خود در سال های گذشته برسد و شرکت توزیع گننده گاز ترکیه (بوتاس) ناگزیر شود عرضه گاز به نیروگاه های برق را کاهش دهد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، افزایش مصرف گاز خانگی در ترکیه به دلیل برودت هوا موجب شده تا قیمت برق در ترکیه به بالاترین رقم خود در سال های گذشته برسد و شرکت توزیع گننده گاز ترکیه (بوتاس) ناگزیر شود عرضه گاز به نیروگاه های برق را کاهش دهد و به صنایع توصیه کند تولید خود را کاهش دهند.
به گفته منابع گازی، مصرف روزانه گاز ترکیه در ماه دسامبر به بالای ۲۰۰ میلیون متر مکعب رسیده در حالی که این رقم در ماه گذشته و مدت مشابه سال قبل حدود ۱۷۵ تا ۱۸۰ میلیون متر مکعب بوده است. دمای هوا در دمسابر امسال سردتر از حد معمول گزارش شده است.
به گفته تجار، قیمت هر مگاوات برق در ترکیه به نزدیکی ۲۲۵ لیره رسیده که بالاترین رقم در طی سال های گذشته است.
منابع انرژی گفتند، شرکت بوتاس برای کمک به حل این مشکل، عرضه گاز به نیروگاه های گاز سوز دولتی و خصوصی را ۹۰ درصد کاهش داده و به برخی از شرکت های صنعتی توصیه کرده که تولید غیرضروری خود را کاهش دهند.
یک تاجر که نخواست نامش فاش شود گفت: «روشن است که هیچ برنامه ریزی یا هماهنگی ای با بخش انرژی برای وقوع وضعیت های اینچنینی در بازار انجام نشده است.»
وی افزود: «ابتدا با کاهش عرضه گاز از سوی ایران به ترکیه آغاز شد. بازار این مشکل را برطرف کرد، اما سپس هوا در ماه دسامبر سردتر از حد معمول شد و موجب بالا رفتن مصرف خانگی گردید. .. واکنش دولت کاهش عرضه گاز بوده و اکنون نیروگاه ها قادر به فعالیت نیستند.»
به طور متوسط حدود ۳۰ درصد از تولید برق ترکیه از طریق نیروگاه های گازی تامین می شود، که این رقم ممکن است در طی فصل زمستان به بالای ۵۰ درصد نیز برسد. ظرفیت تلوید برق در ترکیه حدود ۸۰ هزار ماگاوات است، اما کاهش عرضه گاز موجب کاهش قابل توجه ظرفیت تولید نیروگاه ها شده است.
ایران به دلیل برودت هوا در این کشور، اوایل ماه جاری عرضه گاز به ترکیه را به میزان یک سوم کاهش داد، اما پس از چند روز عرضه گاز ایران به حالت عادی بازگشت.
ترکیه بخش عمده ای از گاز خود را از کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان تامین می کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی