رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

بیم و امید بازار فولاد در سال آینده
در گفت‌وگوی با کارشناسان مطرح شد؛

بیم و امید بازار فولاد در سال آینده

پیش‌بینی‌های کارشناسان حاکی از آن است که می‌توان نشانه‌های خروج بازار فولاد از رکود را در چشم‌انداز سال آینده هم در بعد داخلی و هم در بعد بین‌المللی دید، به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از صمت، چراکه در بعد داخلی شاهد برنامه‌های دولت برای خروج از رکود به‌صورت کلی […]

پیش‌بینی‌های کارشناسان حاکی از آن است که می‌توان نشانه‌های خروج بازار فولاد از رکود را در چشم‌انداز سال آینده هم در بعد داخلی و هم در بعد بین‌المللی دید،

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از صمت، چراکه در بعد داخلی شاهد برنامه‌های دولت برای خروج از رکود به‌صورت کلی خواهیم بود.

با رفع تحریم‌ها و راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی دولت می‌توان امیدوار به تحرک در بازار ایران و صنایع پایین‌دستی فولاد بود. از سوی دیگر رونق صادرات یکی از نشانه‌هایی است که نوید رونق را به‌ویژه در صنعت فولاد به ما گوشزد می‌کند. البته در چند ماه گذشته نیز با افزایش ۲۰درصدی رشد قیمت فولاد در داخل روبه‌رو بوده‌ایم که همچنان پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش آن در ماه‌های پیش‌روست.

به علاوه اینکه صادرات ما در این حوزه به مراتب بیش از پیش اعلام شده است. در نهایت با توجه به سرمایه در گردشی که در صنایع کوچک در حال به حرکت درآمدن هستند، می‌توان امیدوار بود که صنایع بالادستی همچون فولاد نیز به حرکت درآیند.

رونق فولادی‌ها در راه است

برخی کارشناسان معتقدند باتوجه به نشانه‌های داخلی و خارجی می‌توان امید داشت که بازار به نسبت خوبی را برای فولاد پیش‌بینی کرد.

در این‌باره محمدرضا بنی‌اسدی مدیرعامل گروه صنایع فولاد صبح پارسیان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: سال آینده وضعیت مناسبی را می‌توان برای بازار فولاد پیش‌بینی کرد.

امسال بازار شاهد تغییراتی در زمینه فولاد خواهد بود و همچنین سال آینده پیش‌بینی‌ها بر این مبنا خواهد بود که بازار از رکود و بحران خود به‌طور کلی خارج خواهد شد. بنی‌اسدی در ادامه با توجه به تعرفه‌هایی که امسال برای رونق داخلی بر فولاد گذاشته شد، عنوان کرد: اتفاقا موضوعی که در حال حاضر مطرح است، تعیین تعرفه برای فولاد سال آینده است. چراکه سال گذشته بر این مبنا برای صنایع پایین‌دستی فولاد تعرفه تعریف کردیم که تولید فولاد در سال ۱۳۹۴ بسیار شکننده و کساد و بی‌رونقی بر بازار حاکم شده بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، موضوع گسترش دامپینگ در امسال میلادی در سطح جهانی بود، چراکه میزان فولادی که از سوی کشورهایی چون چین، روسیه و اوکراین وارد بازار می‌شد، سبب عرضه بیش از حد و دامپینگ شده بود که عرصه را برای سایر کشورها تنگ کرده بود.

این کارشناس فولاد ادامه داد: اما در حال حاضر بازار تا حدی به ثبات لازم در این زمینه رسیده است. از این‌رو این تعرفه‌های بالا را آن زمانی که بازار با رکود همراه بود، اعمال کردیم تا تولید داخلی و میزان عرضه و تقاضا به یک حالت تعادلی برسد. بنابراین هم‌اکنون دیگر لزومی ندارد برای سال جدید تعرفه‌های بالا اعمال کنیم. تعرفه فولاد سال گذشته یکباره افزایش یافت، در حالی که بازار امروز به حالت ثبات رسیده و دیگر تعرفه بالا ضروری به نظر نمی‌رسد. برای مثال در حال حاضر تعرفه ۲۵درصد ورق چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

بنی‌اسدی با اشاره اینکه بازار فولاد روند بهبود و رونق را برای سال جدید در پیش گرفته است، اظهار کرد: در حال حاضر بازار فولاد در وضعیت مناسبی قرار دارد، چراکه هم با افزایش تولید و هم با افزایش تقاضا و هم با افزایش قیمت آن روبه‌رو هستیم. وی روند قیمت نفت در بازار فولاد را نیز موثر برشمرد و عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۷ میلادی تثبیت قیمت جهانی نفت روی ۵۵ تا ۶۰ دلار خواهد بود که البته احتمال افزایش قیمت را نیز خواهیم داشت و به وضعیت تثیبت‌شده‌ای خواهیم رسید.

با توجه به این موضوع که کشور از تحریم نیز خارج خواهد شد، به طور قطع سال آینده با رونق بازار روبه‌رو خواهیم بود و این موضوع برای صنایع مختلف کشور از جمله فولاد رونق‌آفرین خواهد شد. بنی‌اسدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت فولاد در مقایسه با ۳ ماه پیش حدود ۲۰درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود این افزایش قیمت به روند صعودی خود ادامه دهد.

البته این پیش‌بینی با توجه به وضعیت سنگ‌آهن و کاهش تولید چین حتمی خواهد بود، چراکه شهرهای تجاری چین دچار آلودگی هوا شده‌اند، از این‌رو دولت چین فشار خواهد آورد تا فولادسازها تولیدات خود را کاهش دهند. وی در ادامه تاکید کرد: کاهش تولید چین سبب رونق بازار برای فولادسازها خواهد شد و چین به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی که دامپینگ را گسترش می‌دهد، کمرنگ خواهد شد. بنی‌اسدی در نهایت با اشاره به نرخ دلار و تثبیت آن در کشور عنوان کرد: از سوی دیگر اگر قیمت دلار حدود ۴هزار تومان در کشور تثبیت شود روی قیمت فولاد نیز تاثیرگذار خواهد بود. وی در مجموع سال آینده را خوب ارزیابی کرد و گفت: در مجموع به نظر می‌رسد بازار فولاد در سال ۲۰۱۷میلادی بهتر از ۲۰۱۶ خواهد بود.

قیمت تمام‌شده علت افزایش قیمت فولاد

البته از سوی دیگر برخی کارشناسان در حوزه فولاد معتقدند افزایش قیمت فولاد در چند ماه گذشته به‌دلیل افزایش تقاضا در این حوزه نبوده است. در این‌باره بهادر احرامیان، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: هرچند در چند ماه گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در حوزه فولاد بوده‌ایم اما از نظر حجم تولید، میزان تقاضا و همچنین میزان مصرف اتفاق خاصی روی نداده است.

احرامیان در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش هزینه تولید و قیمت تمام‌شده سبب افزایش قیمت فولاد شده است، از این‌رو کماکان شاهد افزایش میزان تقاضا در حوزه فولاد نبوده‌ایم.

وی توضیح داد: یکی از دلایل افزایش قیمت تمام‌شده فولاد هم در بعد داخلی و هم در بعد بین‌المللی افزایش سنگ‌آهن و زغال‌سنگ است و این به معنای افزایش تقاضا در فولاد نیست.

این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ به این پرسش که آیا با کاهش تولیدات چین در سال آینده می‌توانیم امیدوار به تحرک در بازار فولاد باشیم، گفت: چینی‌ها همچنان تولید خود را وارد بازار جهانی می‌کنند و در این زمینه شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم و برای سال آینده نیز نمی‌توان با قطعیت عنوان کرد که تولیدات چینی‌ها کاهش خواهد یافت.

احرامیان تاکید کرد: افزایش قیمت فولاد با توجه به اینکه به علت کمبود، عرضه روی نداده و به‌دلیل افزایش قیمت تمام‌شده نمی‌توان پیش‌بینی کرد که میزان تقاضا افزایش خواهد یافت؛ به همین دلیل نمی‌توان منتظر رونق ناگهانی در این بازار بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی